Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania wyborcza w Krakowie się rozkręca. 6 miliardów zł na metro. Kandydat na prezydenta składa wniosek do rządu o wsparcie inwestycji

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Polsce metro jeździ na razie tylko w Warszawie. Takie rozwiązanie zamierza wprowadzić Kraków, ale potrzebuje na nie zewnętrznego wsparcia.
W Polsce metro jeździ na razie tylko w Warszawie. Takie rozwiązanie zamierza wprowadzić Kraków, ale potrzebuje na nie zewnętrznego wsparcia. Szymon Starnawski
Poseł PiS, kandydat na prezydenta Krakowa tej partii Łukasz Kmita złożył interpelację, w której wnioskuje do rządu o przeznaczenie z centralnego budżetu 6 miliardów złotych na budowę metra w Krakowa.

- Tak dla metra w Krakowie. Tak dla rozwoju Krakowa. Nie dla produktu „metropodobnego”. Mówiłem o tym w Sejmie. Złożyłem także interpelację poselską w sprawie przeznaczenia 6 mld zł na metro w Krakowie - poinformował poseł Łukasz Kmita.

W Sejmie powiedział: - Chciałem z tej trybuny podjąć temat niezwykle ważny dla mieszkańców stolicy Małopolski, Krakowa, czyli budowy metra. I publicznie zapytać polskie władze, czy w ramach swoich działań będą wspierały ten ważny projekt infrastrukturalny. Ważny nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale także ważny dla turystów. Przypomnę, że w 2022 roku do Krakowa przyjechało 8 milionów turystów. Kraków jest swoistą wizytówką Polski. Dobra komunikacja publiczna, dobry i zsynchronizowany transport zbiorowy będzie służył mieszkańcom i wszystkim tym, którzy przyjeżdżają do Krakowa w celach turystycznych. Jest to niezwykle ważne.

Łukasz Kmita w swoim sejmowym wystąpieniu przypomniał, że temat metra w Krakowie jest obecny w opinii publicznej od lat 60.

- W 2018 roku prezydent Jacek Majchrowski podjął już pewne działania. Podpisał umowę z firmą, która wybrała konkretne warianty. Ale jak powiedział w jednym z wywiadów "z analiz finansowych wynika, że możliwy do sfinansowania i utrzymania bez dofinansowania zewnętrznego jest wyłącznie wariant premetra na odcinku Wzgórza Krzesławickie - ulica Jasnogórska. Ja nie zgadzam się na to, aby powstawał w Krakowie produkt metropodobny - mówił Łukasz Kmita.

- Chcemy, aby Kraków był miastem innowacyjnym, dobrze skomunikowany. Dlatego apeluję do polskiego rządu o wsparcie budowy metra w Krakowie i przeznaczenie minimum 6 miliardów złotych na ten projekt infrastrukturalny. Przypomnę, że dużo mniejsze miasta w Europie mają metro, m.in. Lozanna w Szwajcarii, Brescia we Włoszech, Lille we Francji, Porto w Portugalii, czy Blibao w Hiszpanii. Kwestia metra dla Krakowa powinna połączyć nas wszystkich, całą klasę polityczną - dodał Łukasz Kmita.

Nowsze auta, emisja CO2 bez zmian

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto