MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Ośrodka Ruczaj blisko półmetka. Kolorowy kompleks na Dębnikach powinien być gotowy latem 2025

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Budowa centrum kultury na krakowskim Ruczaju zbliża się do półmetka. W maju 2024 roku okazały obiekt ma być gotowy w stanie surowym
Budowa centrum kultury na krakowskim Ruczaju zbliża się do półmetka. W maju 2024 roku okazały obiekt ma być gotowy w stanie surowym materiały ZIM kraków
Okazały, liczący cztery kondygnacje - Ośrodek Ruczaj, który będzie filią Centrum Kultury Podgórza powstaje przy ul. Przyzby w krakowskich Dębnikach. Inwestycja warta ponad 55 mln zł ruszyła przed rokiem. - Stan surowy obiektu powinien zostać osiągnięty już w przyszłym miesiącu – podaje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, sprawujący pieczę nad przedsięwzięciem.

Budynek o powierzchni użytkowej 470 mkw. będzie miał cztery kondygnacje (z czego dwie podziemne) oraz ciekawą bryłę i elewację: zostaną tam zamontowane kolorowe światłołamacze, a foyer będzie doświetlone przez szklaną fasadę. Całość będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla matek z dziećmi.

Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa - wyposażona m.in. profesjonalne oświetlenie i nagłośnie – z 287 miejscami dla widzów oraz sceną przeznaczoną na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i inne wydarzenia. Natomiast na wejściu do kompleksu zaprojektowano reprezentacyjną, spiralną klatkę schodową i recepcje.

- Na pierwszym piętrze znajdzie się balkon sali widowiskowej, kawiarnia połączona z foyer. Na drugiej i trzeciej kondygnacji przewidziano pomieszczenia edukacyjne oraz część administracyjną. Na część edukacyjną złożą się m.in. pracownia plastyczna i ceramiczna z niezbędnym zapleczem, lektorium do prowadzenia zajęć z języków obcych, dwie pracownie oświatowe (z możliwością ich połączenia), cztery sale muzyczne (do nauki gry na instrumentach i zajęć wokalnych), trzy sale taneczne (z możliwością ich połączenia), w których planowane są m.in. zajęcia baletowe, z tańca nowoczesnego czy latino. Będą także sala spotkań klubowych oraz kolorowa i bezpieczna przestrzeń przeznaczona dla najmłodszych, w której będą organizowane zajęcia w ramach Klubu Rodziców, dla dzieci do lat trzech z opiekunami – wyliczają krakowscy urzędnicy.

W ramach inwestycji zagospodarowane zostanie również otoczenie nowego ośrodka. Powstaną dojazdy i chodniki, pojawi się zieleń oraz mała architektura.

Nowoczesne Centrum Kultury Ruczaj będzie pełniło funkcję dzielnicowego domu kultury, miejsca animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej. Placówka stanie się organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim, a jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie różnorodna i dostosowana dla wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych, po seniorów. Budynek będzie także nową siedzibą Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki.

Budowa Ośrodka Ruczaj ruszyła w marcu ubiegłego roku. Inwestycja pochłonie 55,6 mln zł, ponad połowę tej kwoty - 30 mln zł – pokryje dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład. Nowa placówka kulturalna w Dębnikach ma być gotowa w połowie 2025 roku.

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto