Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd bierze się ciepło w domu? Ile go potrzeba? Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła zdradza swoje tajemnice

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Akumulator ciepła w PGE Energia Ciepła gromadzi nadwyżkę produkcji ciepła, a oddaje ją przy większym niż planowano zapotrzebowaniu. Może on zgromadzić blisko 1000 Gcal, co oznacza, że w przypadku odstawienia wszystkich urządzeń produkcyjnych elektrociepłownia może w niezakłócony sposób realizować dostawy ciepła w okresie letnim przez jedną dobę
Akumulator ciepła w PGE Energia Ciepła gromadzi nadwyżkę produkcji ciepła, a oddaje ją przy większym niż planowano zapotrzebowaniu. Może on zgromadzić blisko 1000 Gcal, co oznacza, że w przypadku odstawienia wszystkich urządzeń produkcyjnych elektrociepłownia może w niezakłócony sposób realizować dostawy ciepła w okresie letnim przez jedną dobę PGE Energia Ciepła
Jaką temperaturę ma woda wpływająca do krakowskiej sieci ciepłowniczej? Ile ciepła potrzeba do ogrzania mieszkań w zimie. Czym jest akumulator ciepła? Ile budek lęgowych jest w krakowskiej elektrociepłowni? PGE Energia Ciepła zdradza swoje tajemnice.

Okazuje się, że krakowska elektrociepłownia wytwarza nie tylko ciepło, ale także energię elektryczną. - W sezonie zimowym ciepło produkowane jest przede wszystkim na potrzeby ogrzewania mieszkań, podczas gdy latem służy głównie do ogrzania ciepłej wody użytkowej oraz obiektów użyteczności publicznej takich jak baseny czy parki wodne. Energia elektryczną wspiera z kolei krajowy system elektroenergetyczny - informują w krakowskiej elektrociepłowni.

Skąd PGE Energia Ciepła wie, ile wyprodukować ciepła?

W systemie ciepłowniczym pierwsze skrzypce zawsze gra pogoda. Jeśli jest ciepło, to w domach potrzebujemy mniej energii, jeżeli zimno – dużo więcej. Elektrociepłownia musi więc produkować odpowiednio mniej lub więcej ciepła. Skąd jednak wiadomo, ile dokładnie go potrzeba?

Aby dowiedzieć się, ile ciepła trzeba dostarczyć do mieszkań, należy znać temperaturę w danym dniu. W tym celu krakowska „fabryka ciepła” korzysta m.in. z siedmiodniowych prognoz pogody, ale opiera się także na własnych wieloletnich informacjach. – Optymalny grafik produkcji pozwalają nam przygotować wciąż doskonalone algorytmy obliczeniowe. Grafik ten jest oczywiście aktualizowany, bo nawet najlepsze prognozy potrafią się różnić o kilka stopni – wyjaśniają w krakowskiej fabryce ciepła.

Powstałe na podstawie prognoz plany produkcyjne stanowią dopiero podstawą do sterowania urządzeniami w elektrociepłowni – to one określają moc i czas pracy poszczególnych jednostek wytwórczych, a także terminy ich włączeń i wyłączeń – informuje PGE Energia Ciepła.

Jakie w tym roku było największe odchylenie od prognozy pogody? Okazuje się, że dość spore. Oto bowiem 10 lutego rzeczywista temperatura w wybranych godzinach odchyliła się od prognozy aż o 7 stopni Celsjusza.

Ile krakowianie potrzebowali ciepła z PGE Energia Ciepła?

- Tegoroczna zima była mroźna, moce wytwórcze w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, wspierane przez akumulator ciepła, zapewniły bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom Krakowa nawet przy najniższych temperaturach - mówi Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Jak wyglądała praca elektrociepłowni minionej zimy? Otóż okazuje się, że najzimniejszym dniem był 17 stycznia, ze średnią dobową temperaturą: -9,3 stopni Celsjusza. Tego też dnia wystąpiło maksymalne godzinowe zapotrzebowanie na ciepło - aż 875 megawatów mocy cieplnej (MWt).

Skąd bierze się ciepło w domu? Ile go potrzeba? Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła zdradza swoje tajemnice
PGE Energia Ciepła

12 lutego elektrociepłownia odnotowało z kolei najniższą godzinową temperaturę. Było to -13,43oC. Tego również dnia maksymalną wartość miała temperatura wody wypływająca z elektrociepłowni do sieci – aż 114 stopni Celsjusza.

Trzynaście dni później, 25 lutego służby elektrociepłowni odnotowały natomiast najwyższą – aż o 20 stopni Celsjusza – dobową zmianę temperatury atmosferycznej. Z -0.5 podskoczyła do +19.5 stopnia Celsjusza. Jak to się odbiło na pracy urządzeń? Maksymalne zapotrzebowanie na ciepło wyniosło tego dnia 416 MWt, a minimalne „tylko” 126 MWt.

Skąd bierze się ciepło w domu? Ile go potrzeba? Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła zdradza swoje tajemnice
PGE Energia Ciepła

Akumulator ciepła w PGE Energia Ciepła

Czym jest akumulator ciepła? - Akumulator gromadzi nadwyżkę produkcji ciepła, a oddaje ją przy większym niż planowano zapotrzebowaniu. Dzięki temu w krakowskiej elektrociepłowni można na przykład akumulować ciepło podczas pogodnego dnia i oddawać je mroźną nocą. Akumulator może zgromadzić aż blisko 1000 Gcal, co oznacza, że w przypadku odstawienia wszystkich urządzeń produkcyjnych elektrociepłownia może w niezakłócony sposób realizować dostawy ciepła w okresie letnim przez jedną dobę – zaznacza Mariusz Michałek. I można jeszcze wspomnieć, że w krakowskiej elektrociepłowni z akumulatora ciepła korzystają już od 10 lat.

***

O tym, że w krakowskiej elektrociepłowni jest już wiosna świadczą… ptaki. Pierwsze z 60 domków lęgowych zostały już zajęte!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto