Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe firmy IT w Krakowie 2022 według MOTIFE i ASPIRE. Na czele Comarch, cztery korpo z USA i… fantastyczne perspektywy rozwoju

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Arcgiwum Nokia Networks Kraków
Kraków stał się jednym z najważniejszych w Europie ośrodków rozwoju nowych technologii i usług dla biznesu, a w najbliższym czasie może się stać numerem 1 na kontynencie. Proces przeistaczania stolicy Małopolski w europejską dolinę krzemową przyspieszył w pandemii, z tragiczną wojna w Ukrainie, która postawiła przed władzami i mieszkańcami, zwłaszcza przedsiębiorcami, mnóstwo nowych wyzwań, niesie ze sobą także wielkie szanse na dalsze przyspieszenie. Już dziś pod Wawelem w korporacyjnych centrach biznesowych pracuje ponad 100 tysięcy osób, z czego 40 procent to specjaliści IT. Równolegle przybywa świetnie płatnych i perspektywicznych stanowisk w finansach, obsłudze klienta, zaopatrzeniu, HR i marketingu wynika z opublikowanego właśnie przez MOTIFE we współpracy z ASPIRE opracowania „Krakow IT Market Report 2022”. Zawiera ono także zestawienie największych firm IT i non-IT zatrudniających specjalistów od szeroko pojętej informatyki. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT wynika z faktu, iż w Krakowie ulokowały - i wciąż lokują - swoje centra badawczo-rozwojowe nie tylko firmy czysto technologiczne, w tym globalni giganci z całego świata (od USA po Indie), ale też wielkie korporacje zajmujące się innymi dziedzinami, jak bankowość, motoryzacja, logistyka czy automatyzacja produkcji; tym drugim informatycy niezbędni są do rozwoju owych podstawowych biznesów, albowiem wszystkie dziedziny gospodarki (w właściwie - życia) błyskawicznie się cyfryzują. Np. trudno sobie wyobrazić globalny sukces takiego gracza, jak krakowski InPost, bez poręcznej i niezawodnej aplikacji do nadawania przesyłek, ich śledzenia oraz odbioru z paczkomatów.

- Ubiegły rok upłynął pod znakiem kontynuacji inwestycji w Krakowie ze strony firm technologicznych w różnych formach i rozmiarach. Widzieliśmy setki już obecnych firm, które zwiększyły swój zasięg tutaj, zarazem miasto powitało około 20 nowych graczy na swojej scenie technologicznej. Kraków okazuje się strategiczną lokalizacją dla firm technologicznych i kluczowym hubem na globalnym rynku IT

- podkreśla Michał Piątkowski, współzałożyciel i prezes MOTIFE. Dodaje, że globalne ruchy tektoniczne na rynku pracy IT są jednym z kluczowych trendów wpływających na lokalny ekosystem. Na przykład, wraz z przejściem na modele pracy zdalnej i hybrydowej, dostępna pula talentów technologicznych wzrosła z 50 000 w Krakowie i okolicach do ponad 300 000 specjalistów IT w całym kraju.

Wojna w Ukrainie: zagrożenie i wyzwanie, ale też wielka szansa dla krakowskiego IT

Cyfryzacja postępuje na całym świecie, co zwiększa - i tak już wysokie - globalne zapotrzebowanie na oprogramowanie i specjalistów IT. Wojna w Ukrainie doprowadziła do poważnych perturbacji również w tym obszarze, ograniczając dostępność do kilkuset tysięcy inżynierów z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Już teraz przekłada się to na terminy - ale też koszty. Zdaniem autorów przywołanego raportu, Polska ma do odegrania ważną rolę w procesie rozwiązywania tego problemu, ponieważ:

  • Wiele firm, które rozważały Ukrainę, Rosję lub Białoruś jako lokalizacje do wynajęcia lub rozpoczęcia działalności, prawdopodobnie teraz spojrzy na Polskę.
  • Wiele projektów, zespołów i firm zlokalizowanych wcześniej na Ukrainie będzie teraz szukać alternatywnych lokalizacji, a Polska, a w szczególności Kraków, będzie jedną z preferowanych alternatyw dla obu wyżej wymienionych scenariuszy.

Autorzy raportu szacują, że w pula talentów w krajach Europy środkowej i wschodniej obejmuje ponad milion (potencjalnych) specjalistów IT, z czego 300 tys. w Polsce, 200 tys. w Ukrainie, 400 tys. w Rosji, 95 tys., w Czechach, 50 tys. na Białorusi, 30 tys. na Słowacji i 80 tys. na Węgrzech. Z wielu względów Kraków ma wielką moc ich przyciągania - i jeśli będzie potrafił to wykorzystać, może się wznieć na jeszcze wyższy poziom rozwoju.

Jest dziś oczywiste, że rozwój sektora technologicznego i nowoczesnych usług dla biznesu z nawiązką niwelował straty gospodarcze i ubytki w zatrudnieniu w innych branżach w okresie pandemii. Ma to również wielkie znaczenie dla regionu. W ostatnim roku przeciętne wynagrodzenie w Małopolsce wyprzedziło (rekordową przecież) inflację przede wszystkim za sprawą dynamicznego przyrostu dobrze wynagradzanych kadr w opisywanym tu segmencie gospodarki.

W raporcie MOTIFE i ASPIRE czytamy, że od końca lutego 2022 r. obserwujemy następujące zjawiska:

  • Duże zainteresowanie przeniesieniem zespołów wcześniej z Ukrainy do Krakowa oraz dywersyfikacją zasięgu regionalnego poprzez dodanie lokalizacji w Krakowie.
  • Firmy informatyczne z siedzibą w Krakowie, choć wcześniej otwarte na zatrudnianie Ukraińców, teraz uczyniły priorytetem i wyraźnym celem zwiększenie liczby osób z Ukrainy wśród swoich pracowników.
  • Firmy prawnicze, HR, informatyczne miasta prowadzą inicjatywy, aby pomóc mieszkańcom Ukrainy osiedlić się tutaj i znaleźć pracę. Obejmuje to doradztwo, wskazówki, a nawet warsztaty pisania CV.
  • Krakowskie firmy, takie jak Brainly, oferują pakiety pomocy i relokacji nowym pracownikom pochodzącym z Ukrainy. Tam, gdzie to możliwe, intencją jest, aby takie pakiety obejmowały transport, wysyłkę mienia, zakwaterowanie i oficjalne zezwolenia dla pracownika i jego rodziny.
  • Wzrost popytu na biura serwisowane, przestrzenie coworkingowe i podnajem w wyniku przenoszenia ukraińskich pracowników do Krakowa
  • Mieszkańcy Krakowa pomagają Ukraińcom znaleźć pracę, docierając do ich sieci w kanałach takich jak LinkedIn.
  • Przy niezliczonych okazjach firmy informatyczne okazywały swoje wsparcie, oferując darowizny, zachęcając do wolontariatu wśród swoich pracowników, a nawet przekształcając sekcje swoich biur w tymczasowe schronienia dla osób z Ukrainy.

- Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się wzrostu liczby firm chcących rozpocząć działalność i zatrudnić pracowników w Krakowie. Jednak obecnie jest zbyt wcześnie, aby zobaczyć, jak znaczący będzie ten efekt

- komentuje Michał Piątkowski.

Andrew Hallam, sekretarz generalny Aspire, stowarzyszenia firm technologicznych i usług dla biznesu, zwraca uwagę, że od 2012 roku Informatyka jest najpopularniejszym kierunkiem studiów wśród polskich studentów. Kraków, jako miasto uniwersyteckie, nie tylko wypuszcza na rynek ponad 2300 nowych absolwentów ICT, ale też jako centrum biznesowe przyciąga talenty z innych miast i krajów.

- W efekcie pula talentów IT w Krakowie rośnie o około 10 proc. każdego roku, napędzana przez nowych absolwentów i kandydatów z innych miast i krajów sąsiednich, przyciąganych możliwościami kariery. Dwa lata pandemii oddzieliły ideę miejsca zamieszkania od miejsca pracy, zwiększając elastyczność i umożliwiając firmom dostęp do krajowej - ale też zagranicznej - puli talentów

- podkreśla Andrew Hallam.

Dodaje, że Kraków stał się czymś więcej, niż tylko źródłem atrakcyjnej cenowo, wykwalifikowanej siły roboczej: jest dziś atrakcyjnym wyborem strategicznym, bezpieczną przystanią, pierwszym portem, zaufanym partnerem i źródłem wiedzy.

- Raport ten jest publikowany w czasie, gdy na Ukrainie szaleje wojna. Zaledwie 150 mil od zachodniej granicy Ukrainy Kraków okazał wielką solidarność ze swoim sąsiadem, przyjmując aż 150 000 Ukraińców wysiedlonych przez wojnę, a także prawie 60 000 już osiedlonych w mieście. Te same cechy odporności, energii, entuzjazmu, kreatywnego myślenia, zaradności i silnego poczucia wspólnoty, które pozwoliły miastu tak szybko zareagować na obecny kryzys, to także te same cechy, które wyposażają krakowskie firmy do tak skutecznego konkurowania na arenie globalnej – nie tracąc rytmu w czasie pandemii i reagując na przypływy i odpływy wydarzeń gospodarczych - uważa Andrew Hallam.

Dodaje, że firmy - duże i małe - nadal zakładają lub rozszerzają działalność w Krakowie, a wiele wiodących światowych korporacji odgrywa aktywną rolę w bogatym, zróżnicowanym i solidnym ekosystemie. - W ASPIRE z niecierpliwością czekamy na pomoc w kształtowaniu kolejnego rozdziału ewolucji Krakowa, przekonani o zdolności miasta do utrzymania niezwykłej trajektorii wzrostu, chętni do konsolidacji i budowania statusu miasta jako lokalizacji nr 1 w Europie dla usług technologicznych i biznesowych - kwituje szef ASPIRE.

Warunki pracy i zarobki w krakowskim sektorze IT szybko równają do zachodnich

Wraz ze wzrostem popytu i jednocześnie postępującą globalizacją rynku IT koszty i wynagrodzenia na całym świecie są wyrównane. Pomimo rosnących kosztów, Kraków pozostaje przystępnym kierunkiem, ale koszt nie jest już głównym czynnikiem. Dostępność, jakość, kultura mają coraz większe znaczenie.

Jak dziś wygląda ten sektor w liczbach?

  • 20 tysięcy inżynierów jest zatrudnionych przez duże firmy IT w ponad 300 centrach rozwoju EPC w Krakowie
  • 50 tys. inżynierów i specjalistów IT pracujące w regionie krakowskim
  • 2350 absolwentów nauk IT opuszcza co roku krakowskie uczelnie
  • Krakowski rynek IT ma sporą część dużych graczy. Co najmniej 80% z nich to centra inżynierii oprogramowania koncentrujące się na rozwoju oprogramowania i świadczeniu usług.

Oto zestawienie największych firm IT i non-IT zatrudniających specjalistów od szeroko pojętej informatyki wedle raportu MOTIFE i ASPIRE. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największe firmy IT w Krakowie 2022 według MOTIFE i ASPIRE. Na czele Comarch, cztery korpo z USA i… fantastyczne perspektywy rozwoju - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto