Krakowskie perły rewitalizacji

Materiał powstał we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich
Budynki sprzed kilku wieków, miejsca o wyjątkowej historii, często popadające w ruinę i niepamięć, psujące widok na nowoczesne europejskie miasto. Dzisiaj mogą budzić zachwyt i stanowić powód do dumy dla miasta i regionu. Oto najciekawsze przykłady krakowskich rewitalizacji!

• Kraków: Stradom House - ultraluksusowy hotel z historią

Kraków to bez dwóch zdań Stradom House - najnowsza ukończona inwestycja Grupy Angel Poland. Budynek mieszczący się przy ulicy Stradomskiej, w historycznej części Krakowa wpisanej na listę̨ światowego dziedzictwa UNESCO, przeszedł spektakularną metamorfozę. Pamiętający początki XIV wieku gmach, w którym na przestrzeni wieków mieścił się m.in. kościół św. Jadwigi, klasztor czy szpital, na nowo olśniewa.

Chociaż stan techniczny budynku nie wróżył niczego dobrego, zespół projektowy Angel Poland
Group dostrzegł ogromny potencjał w tym opuszczonym budynku i zrobił wszystko, by w 2023 roku budynek odrodził się na nowo.

Dziś w zrewitalizowanej kamienicy mieści się 125-pokojowy, ultraluksusowy hotel należący do Autograph Collection by Marriott. Odbudowane z dbałością o detale wnętrza stają się doskonałym miejscem do komfortowego odpoczynku i odkrywania tętniącego życiem miasta.

Twórcom rewitalizacji udało się zachować niepowtarzalny i unikalny charakter tego miejsca, otwierając je równocześnie na współczesność.

Stradom House_PRZED
Stradom House_PO

• Krakowskie Zabłocie

To niezwykle modna na mapie Krakowa lokalizacja, która dzięki firmie deweloperskiej ATAL zyskała nowy wymiar prestiżu za sprawą ATAL Residence Zabłocie IV. Budynek powstał na terenie dawnej fabryki Miraculum i dzięki swojej architekturze fantastycznie wpisał się w nowoczesną zabudowę tej części miasta.

Krakowskie Zabłocie to w dużej mierze postindustrialne obszary, które zyskały drugie życie dzięki odpowiedzialnej i przemyślanej rewitalizacji. Liczne firmy otwierają tam obecnie biura i bez wątpienia ATAL Residence może sobie przypisać zasługi za ten obrót sprawy.

Stary budynek poddano bowiem rewitalizacji, uwzględniając przy tym zabytkowe detale i przywracając mu historyczny charakter. ATAL Residence to również świetny przykład na to, że nowoczesność i historia mogą się ze sobą komponować, razem tworząc idealną całość. A tak jest w przypadku tej inwestycji, bo 25 lokali biurowych i usługowych otoczono nowoczesnym osiedlem. Realizacja ATAL nawiązuje do unikalnego charakteru Zabłocia, umiejętnie i efektownie łącząc coś skrajnie różnego.

Zabłocie_PRZED
Zabłocie_PO

• Kraków: Apartamenty przy Limanowskiego kuszą historyczną duszą

Gdyby mury kamienicy „Pod kotwicą” przy Limanowskiego 5 w Krakowie umiały mówić, z pewnością opowiedziałyby o tym jak pod koniec XVIII wieku cesarz Józef II Habsburg wydał patent uprawniający do osiedlania się̨ i stworzył z Podgórza osadę Joseph-stadt. Dom przy Limanowskiego 5 był jednym ze 108 domów, znajdujących się w Podgórzu w 1787 roku.

Historią kamienicy zapisać można by niejedną kartę. W czasie okupacji znalazła się na terenie getta, po wojnie powstała w niej jedna z pierwszych w Polsce poradni zdrowia psychicznego. Dziś „Dom pod kotwicą” zapisuje swój kolejny rozdział. Ten, w którym staje się klimatycznym miejscem z dziewięcioma apartamentami idealnymi do zamieszkania. Miejscem, gdzie dbałość o detale łączy się z uwielbieniem dla historii budynku.

Droga, którą przeszła kamienica, była wyboista. Prowadzone pod czujnym okiem konserwatora zabytków prace rewitalizacyjne nie należały do łatwych. Wnętrza domu solidnie nadgryzł ząb czasu, a inwestorowi – firmie Matexi - zależało, by kamienica znów świeciła cesarskim blaskiem. Udało się odtworzyć wiele z historycznych elementów. Jak chociażby dwuskrzydłowe drzwi, kolebkowe sklepienia na parterze czy wkomponować w nową posadzkę elementy tej oryginalnej z przełomu XVIII i XIX wieku. Dziś, mury kamienicy gdyby umiały, z pewnością podziękowałyby za podarowane im nowe życie.

Cieszą mieszkańców i turystów odwiedzających Kraków. Napawają dumą, przyciągają wzrok, budzą zachwyt. Udane krakowskie rewitalizacje to dowód na to, że z ruin może odrodzić się obiekt przypominający swój najlepszy czas!

Limanowskiego_PRZED
Limanowskiego_PO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto