MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków sprzedaje mieszkania w prestiżowych lokalizacjach. Najmniejsze ma cenę wywoławczą 610 tys., a największe - ponad 2 mln zł

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Miasto oferuje potencjalnym nabywcom m.in. mieszkanie na siódmym piętrze w zaokrąglonym narożniku okazałej kamienicy przy ul. Basztowej 15
Miasto oferuje potencjalnym nabywcom m.in. mieszkanie na siódmym piętrze w zaokrąglonym narożniku okazałej kamienicy przy ul. Basztowej 15 Joanna Urbaniec
Znów poszukiwani są kupcy na gminne mieszkania w Krakowie - przestronne lokale w atrakcyjnych lokalizacjach, w większości w centrum Krakowa. Ale też trzeba dysponować niemałą sumą pieniędzy. Lokale oferowane na ogłoszonych przetargach - zaplanowanych na 11 czerwca - mają od ponad 60 do 170 metrów kwadratowych, a ceny wywoławcze od 610 tysięcy do ponad 2,2 mln złotych. Mieszkania, których wyzbywa się miasto, będzie można oglądać już w kwietniu oraz w maju.

Kraków sprzedaje mieszkania w prestiżowych lokalizacjach. Ile trzeba zapłacić?

Największe z mieszkań oferowanych przez gminę mieści się w okazałym gmachu przy ul. Basztowej 15. To lokal nr 14-14A o powierzchni użytkowej 169,97 mkw. Jego cena wywoławcza wynosi: 2 mln 232 tys. złotych.

Kamienica narożna przy ul. Basztowej 15 i Rynku Kleparskim 4 wybudowana została w technologii tradycyjnej (murowana z cegły) w latach 1931-33 jako gmach biurowo-mieszkaniowy Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Feniks". Jest to budynek o dziewięciu kondygnacjach nadziemnych, wyposażony w windy. Lokal nr 14-14A znajduje się na siódmym piętrze tego budynku i składa się z dwóch przedpokoi, dwóch korytarzy, kuchni, łazienki, wc, kuchni z łazienką oraz pięciu pokoi. Wysokość lokalu wynosi 3 metry. Mieszkanie wyposażone jest w instalacje: wodną, kanalizacyjną, elektryczną oraz centralnego ogrzewania zasilanego z lokalnej kotłowni gazowej.

Lokal wymaga przeprowadzenia generalnego remontu. Jak zaznaczono w ogłoszeniu o przetargu, remont wymaga uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem. Przyszły właściciel będzie musiał wziąć pod uwagę wytyczne konserwatorskie, zgodnie z którymi w celu utrzymania autentycznego charakteru wnętrz należy: utrzymać historyczne rozplanowanie lokalu:

  • pozostawić w obecnym układzie przestrzennym (wyklucza się podział na mniejsze jednostki),
  • utrzymać historyczną wysokość pomieszczeń (bez wprowadzania sufitów podwieszonych),
  • zachować w całości i poddać renowacji oryginalną stolarkę drzwiową jedno- i dwuskrzydłową wraz z obramieniami oraz stolarkę zabudowy wnęki (wraz z historycznymi klamkami, okuciami i zawiasami),
  • w maksymalnym stopniu utrzymać oryginalne posadzki ceramiczne, parkiety oraz płytki stanowiące okładziny ścienne, a także oryginalne tynki.

Ponadto służby konserwatorskie zalecają wymianę okien z PCV na drewnianą stolarkę, wykonaną na wzór historycznej, zachowanej w obiekcie. Przy remoncie mieszkania należy stosować materiały posiadające atest do stosowania w obiektach zabytkowych.

Osoby zainteresowane nabyciem tego lokalu mogą go oglądać 22 kwietnia i 20 maja w godz. 14.30-15.

Kwotą blisko 2 mln zł musi dysponować chętny na kolejne duże mieszkanie w centrum - przy placu Juliusza Kossaka 3/10. Mieszkanie to ma powierzchnię 136,27 mkw., a oferowane jest wraz z pomieszczeniami przynależnymi - piwnicami o powierzchniach 6,15 i 3,79 mkw. Cena wywoławcza tej nieruchomości to 1 mln 856 tys. złotych.

Kamienica, w której znajduje się ten lokal sprzedawany przez miasto, stanowi narożny budynek położony w zwartej zabudowie wielomieszkaniowych kamienic czynszowych, wzniesiony w stylu modernistycznym w 1920 roku. Ma pięć kondygnacji. Klatka schodowa budynku i korytarze komunikacyjne są odnowione. Mieszkanie nr 10 znajduje się na czwartym piętrze i składa się z trzech przedpokoi, czterech pokoi, kuchni, łazienki z wc, pomieszczenia wc, dwóch schowków oraz spiżarki. Jak wyliczają urzędnicy, lokal wyposażony jest w instalacje: wodną, kanalizacyjną, elektryczną, gazową, wentylacyjną oraz centralnego ogrzewania zasilanego z sieci miejskiej. Nabywca musi się liczyć z koniecznością wykonania kapitalnego remontu. Dokładnie można się przyjrzeć temu lokalowi 7 i 20 maja w godz. 14.30-15.

"Zgodnie ze wskazaniami Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w lokalu mieszkalnym nr 10 zaleca się zachowanie i konserwację stolarki drzwiowej zewnętrznej i wewnętrznej łącznie z mosiężnymi okuciami (szyldami, klamkami, wizjerami), stolarki okiennej z mosiężnymi zawiasami i klamkami, parkietów, ceramicznych płytek na posadzce łazienki i wc, porcelanowej umywalki wraz z postumentem oraz wanny. Ponadto zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi wykluczona została możliwość zmiany funkcji lokalu oraz jego podziału" - czytamy w ogłoszeniu o przetargu na sprzedaż lokalu przy pl. Kossaka.

Ponad 100-metrowe mieszkanie można kupić od miasta jeszcze przy ul. Batorego 5. To okazja, by zamieszkać w sercu Krakowa, w kamienicy wzniesionej w latach 1905-1906. W budynku łącznie znajduje się 28 mieszkań i pięć lokali użytkowych. Do kupienia jest mieszkanie nr 25 o powierzchni użytkowej 114,33 mkw. Cena wywoławcza wynosi 1 mln 153 tys. 600 złotych.

Zabytkowa stolarka drewniana okienna winna zostać zachowana i poddana konserwacji, jednakże w przypadku złego stanu elementów dopuszcza się odtworzenie stolarki na wzór, lub z wykorzystaniem elementów istniejącej stolarki. Mieści się na czwartym piętrze i składa się z siedmiu pomieszczeń: dwóch pokoi, kuchni, łazienki, przedpokoju oraz dwóch innych pomieszczeń. Lokal wyposażony jest w instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i gazową, które wymagają remontu lub wymiany. Brak w nim natomiast instalacji centralnego ogrzewania. W razie przeprowadzania koniecznego remontu, zgodnie ze stanowiskiem wojewódzkiego konserwatora trzeba będzie zachować zasadniczy historyczny układ przestrzenny lokalu, jak też element zabytkowy wystroju wnętrz - piec kaflowy. Konserwator zaleca też zachowanie drewnianego parkietu w jodełkę.

Kto byłby chętny na zakup tego mieszkania, może je obejrzeć 25 kwietnia i 27 maja w godz. 14.30-15.

Mniejsze metraże, jak i niższe ceny wywoławcze mają pozostałe trzy mieszkania, które idą pod młotek 11 czerwca:

  • przy ul. Strzeleckiej 17/6 - lokal o powierzchni użytkowej 75,58 mkw., na drugim piętrze w XIX-wiecznej kamienicy, składający się z dwóch pokoi, dwóch przedpokoi, łazienki, wc oraz kuchni; cena wywoławcza - 908 tys. zł
  • przy ul. Urzędniczej 45/8 - lokal o powierzchni użytkowej 71,20 mkw., oferowany wraz z przynależną piwnicą o powierzchni 3,70 mkw. Kamienica, w której mieści się to mieszkanie, została wzniesiona w 1935 roku. Lokal nr 8 położony jest na drugim piętrze i składa się z dwóch pokoi, dwóch przedpokoi, łazienki, ustępu oraz kuchni; cena wywoławcza - 882 tys. zł
  • przy ul. Stefana Grota-Roweckiego 57/15 - mieszkanie o powierzchni 62,11 mkw., wraz z pomieszczeniem przynależnym - piwnicą o powierzchni 2,53 mkw. Lokal znajduje się w pierwszej klatce na III piętrze i składa się z: trzech pokoi, kuchni, łazienki, pomieszczenia wc i przedpokoju. Cena wywoławcza - 610 tys. złotych.

Przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż wszystkich tych nieruchomości odbędą się 11 czerwca (pierwszy o godz. 9) w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy Rynku Podgórskim 1. Decyzję należy podjąć kilka dni wcześniej - w przetargu mogą wziąć udział osoby, które do 6 czerwca wpłacą wadium.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto