Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Projekt Nowa Huta Przyszłości: Rozpoczyna się realizacja Centrum Logistyczno-Przemysłowego „Ruszcza”

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Czym będzie "Kraków - Nowa Huta Przyszłości"?Miejscem atrakcyjnym dla inwestorów i lokalnych przedsiębiorców, Centrum innowacji i nowoczesnych technologii, Centrum biznesowym, Kolebką kreatywności i designu, Miejscem proekologicznym i przyjaznym każdemu użytkownikowi, Miejscem, w którym historia będzie inspiracją do dalszego rozwoju.
Czym będzie "Kraków - Nowa Huta Przyszłości"?Miejscem atrakcyjnym dla inwestorów i lokalnych przedsiębiorców, Centrum innowacji i nowoczesnych technologii, Centrum biznesowym, Kolebką kreatywności i designu, Miejscem proekologicznym i przyjaznym każdemu użytkownikowi, Miejscem, w którym historia będzie inspiracją do dalszego rozwoju. NHP
Projekt strategiczny „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” wkracza w kolejną fazę. Kraków nabył od ArcelorMittal Poland pierwszą część terenów, tj. 67 ha, które zostaną przekształcone w obszary inwestycyjne. Powstanie tam Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”. To ma być kolejna po kąpielisku w Przylasku Rusieckim realizacja założeń trwającego od lat projektu wielkich inwestycji w Nowej Hucie.

Grupa Kapitałowa Kraków Nowa Huta Przyszłości oraz właściciel krakowskiej huty zawarli umowę umożliwiającą rozpoczęcie realizacji największego komponentu projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, jakim jest Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”. Transakcja dotyczy docelowo prawie 140 ha terenów objętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Nowa Huta Przyszłości – Igołomska Północ. W podpisaniu umowy uczestniczyli zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk oraz członek zarządu ArcelorMittal Poland SA Tomasz Ślęzak.

– Zawarcie tej umowy stanowi jeden z najważniejszych kamieni milowych projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk. – Dotychczas w jego ramach realizowano głównie produkty dla mieszkańców i sektora MŚP, takie jak ośrodek rekreacyjny w Przylasku Rusieckim oraz Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości”. Teraz możliwe będzie dopełnienie oferty o tereny wielkopowierzchniowe do zainwestowania, na przykład przez deweloperów obsługujących przemysł i logistykę. Ich zagospodarowanie zintensyfikuje proces dywersyfikacji krakowskiej gospodarki.

Prezes Tomasz Ślęzak zaznacza, że ArcelorMittal Poland SA konsekwentnie inwestuje w rozwój części przetwórczej w krakowskim oddziale. – Dzięki temu nasze zakłady są coraz nowocześniejsze, a asortyment produkowany w obu walcowniach to produkty najwyższej jakości doceniane zarówno na rynku lokalnym, jak i za granicą. W związku z tym chcemy uwolnić część terenu, którego już nie potrzebujemy do naszej produkcji, a który może zostać zagospodarowany w taki sposób, by jak najlepiej służył Krakowowi.

Realizacja Centrum Logistyczno-Przemysłowego „Ruszcza” to najtrudniejsze przedsięwzięcie realizowane przez Kraków Nowa Huta Przyszłości SA, głównie ze względu na jego skalę, docelowo obejmie bowiem około 230 ha. – Dlatego zawarcie umowy było poprzedzone szczegółowymi analizami i konsultacjami z potencjalnymi inwestorami. Pozwoliło to właściwie zaadresować potencjalne ryzyka, a także wypracować modele biznesowe, których wdrożenie umożliwi rozpoczęcie realizacji pierwszych obiektów na tym terenie nie później niż za dwa lata – informuje prezes spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości SA Artur Paszko.

Projekt strategiczny „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” składa się z czterech podstawowych komponentów. Są nimi: Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”, Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych „Błonia 2.0”, Park Naukowo-Technologiczny „Branice” oraz Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”. Realizowany jest od roku 2016, a zakończenie jego części nieruchomościowej przewidziane jest na rok 2030. Wszystkie działania związane z akwizycją nieruchomości wymagają ich zakupu od podmiotów prywatnych, co sprawia, że objęte są co do zasady tajemnicą przedsiębiorstwa.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto