Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktualnie most tymczasowy obok remontowanego mostu Dębnickiego to zbyt drogie rozwiązanie. Kiedyś "Lajkonik" odciążał ruch

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
Na początku lipca br. rozpoczął się remont mostu Dębnickiego. Gdy przed blisko 25 laty prowadzono gruntowne prace przy przeprawie łączącej Stare Miasto i Zwierzyniec z Dębnikami, ruch drogowy przeniesiono wówczas na składany most wojskowy Lajkonik, który zdemontowano po zakończeniu prac, a następnie tymczasowo postawiono w rejonie Zabłocia w celu odciążenia ruchu samochodowego na moście Powstańców Śląskich. Tym razem jednak takie rozwiązanie nie było możliwe. Miasto wyjaśnia, że koszt rozłożenia tymczasowego mostu składanego, znacznie przekroczyłby koszty prac remontowych prowadzonych na moście, a samo opracowanie dokumentacji z uzgodnieniami zajęłoby co najmniej kilka miesięcy.

Lista pomysłów jest długa

Remont na moście Dębnickim trwa, a mieszkańcy muszą się liczyć z już zapowiedzianymi opóźnieniami. Aktualnie ruch na moście jest utrzymywany - po jednym pasie w każdą stronę. Dla pieszych i rowerzystów jest dostępny chodnik z jednej strony. Jak informował krakowski magistrat, godziny prac remontowych zostały wydłużone: od poniedziałku do piątku do godz. 20., natomiast w weekendy do godz. 18.00. Prace potrwają w sumie 5 miesięcy, ale największe zmiany w organizacji ruchu drogowego zaplanowane są na ok. 3,5 miesiąca.

Tymczasem przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Rafał Komarewicz pisze do prezydenta w interpelacji: - Od jakiegoś czasu otrzymuję od mieszkańców mnóstwo zgłoszeń dot. mostu Dębnickiego. Krakowianie wspominają, że na budowie widać niewielu pracowników, a termin zakończenia prac się wydłuża.

Komarewicz pyta równocześnie o nadzór prowadzony nad tym remontem, a także harmonogram prac wraz z wykazem pracowników w tym miejscu. Przewodniczący RMK zwraca także uwagę na fakt, że planowany remont ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej nałoży się czasowo na remont mostu Dębnickiego, co już całkowicie sparaliżuje ruch w mieście. Komarewicz proponuje zatem, by wspomniane ulice zamknąć dopiero w momencie, gdy zakończy się remont mostu.

Również radny Jerzy Zięty zaproponował, by na czas remontu mostu umożliwić kierowcom przejazd ul. Podzamcze pod Wawelem i w ten sposób rozładować ruch. Pomysł jednak nie spotkał się z pozytywnym odzewem. Jak poinformowało Miasto, takie rozwiązanie nie jest możliwe przez wzgląd na duże natężenie ruchu pieszego w tym miejscu i zagrożenie ich bezpieczeństwa, a także dodatkowe narażanie wzgórz Wawelu na drgania.

Opóźnienia były kwestią czasu?

Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował, że w trakcie prowadzenia prac rozbiórkowych na moście i dojazdach od strony Salwatora stwierdzono, że stan techniczny obiektu wskazuje na konieczność modyfikacji założeń projektowych w zakresie wspornika chodnikowego na obiekcie i na dojazdach oraz elementów wyposażenia, tj. krawężników, wpustów mostowych, balustrad.

Most tymczasowy może wszystko ułatwić?

O możliwość zastosowania tymczasowego mostu składanego na czas remontu mostu Dębnickiego zapytał w interpelacji radny miejski Łukasz Gibała.

- Nieustannie powstające zatory są bardzo dokuczliwe przede wszystkim dla mieszkańców podróżujących komunikacją miejską. Jak zgłaszają pasażerowie oraz kierowcy pojazdów, autobusy poruszające się po trasie, na którą wpływają utrudnienia związane z pracami na moście Dębnickim, notują bardzo duże opóźnienia, sięgające nawet kilkudziesięciu minut. Te informacje znajdują potwierdzenie w oficjalnych komunikatach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, dotyczących opóźnień autobusów przejeżdżających przez rondo Grunwaldzkie - wylicza radny miejski.

- Z uwagi na stosunkowo krótki czas trwania remontu mostu Dębnickiego oraz zakres prowadzonych robót naprawczych nie brano pod uwagę możliwości zastosowania rozwiązania w postaci tymczasowego mostu składanego - odpowiada na interpelację prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Włodarz miasta wskazuje również, że obecne ukształtowanie terenu, a także przebieg dróg oraz infrastruktury z tym związanej nie umożliwia wpięcia tymczasowego mostu w obecny układ drogowy bez utworzenia dodatkowych punktów kolizji oraz przecinania się strumieni ruchu. W wyniku czego w przypadku budowy dodatkowej przeprawy pojazdy się nią poruszające mogą ulegać spiętrzeniu, a zysk przepustowości będzie praktycznie niezauważalny i niewspółmierny do poniesionych kosztów.

Jednocześnie prezydent miasta wyjaśnia, że koszty budowy mostu tymczasowego wraz z dostosowaniem układu drogowego do nowej przeprawy, zabezpieczeniem infrastruktury technicznej oraz bulwarów, które objęte są ochroną konserwatorską (cześć elementów bulwarów należałoby rozebrać), a także opracowaniem stosownych projektów budowlanych i technicznych wraz z ich uzgodnieniem przewyższałby znacząco wartość robót remontowych, realizowanych na moście Dębnickim.

W odpowiedzi na interpelację pojawia się również informacja, że prace związane z budową mostu tymczasowego i odpowiednim dostosowaniem układu drogowego generowałyby dodatkowe utrudnienia w ruchu drogowym, jak również uczestników ruchu odbywającego się na bulwarach wiślanych.

Takie rozwiązanie zastosowano w 1998 roku

Podczas generalnego remontu mostu Dębnickiego blisko 25 lat temu, został on całkowicie wyłączony z użytkowania. Wówczas ruch drogowy przeniesiono na składany most wojskowy Lajkonik, który zdemontowano po zakończeniu prac w sierpniu 1998 r., a następnie tymczasowo postawiono w rejonie Zabłocia w celu odciążenia ruchu samochodowego na moście Powstańców Śląskich, a także przejęcia ruchu z remontowanego stopnia wodnego "Dąbie". Most Lajkonik 2 o którym mowa funkcjonował do końca marca 2002r. Konstrukcja została wówczas oddana wojsku.

- W 1998 r. most Dębnicki podczas remontu był całkowicie wyłączony z ruchu, co po pierwsze pozwalało na bezkolizyjne połączenie dwóch potoków ruchu, a po drugie umożliwiało utrzymanie jakiejkolwiek przeprawy pomiędzy mostem Zwierzynieckim oraz mostem Grunwaldzkim - wyjaśnia prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aktualnie most tymczasowy obok remontowanego mostu Dębnickiego to zbyt drogie rozwiązanie. Kiedyś "Lajkonik" odciążał ruch - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto