MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa obwodnicy Zabierzowa. Tymczasowo zmieniła się organizacja ruchu w czterech wioskach. Co dzieje się na placu budowy?

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
od 12 lat
Maszyny ruszyły, trwa wycinka drzew, karczowanie, wyburzenia, organizacja magazynów, tymczasowe ogrodzenia. Tak wyglądają pierwsze prace przy budowie obwodnicy Zabierzowa. Ten nowy trakt powstaje w ciągu drogi krajowej nr 79. Jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) będzie miała długość10,3 km. Na początkowym przebiegu, za węzłem Modlniczka, obwodnica będzie dwujezdniowa, a w dalszej części jednojezdniowa. Po stronie północnej ominie tereny zabudowane Zabierzowa oraz Kochanowa.

Prace w terenie przy budowie obwodnicy Zabierzowa zainaugurowano w sierpniu 2023 roku.

Jak podaje inwestor Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Krakowie - w ramach inwestycji zrealizowany zostanie tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładki dla pieszych i ronda. Przebudowana zostanie infrastruktura energetyczna, telekomunikacyjna oraz sieci melioracyjne, wodno-kanalizacyjne i gazowe. Wybudowane zostaną: odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe. Powstanie też stanowisko do kontroli i ważenia pojazdów, zatoki autobusowe oraz system zarządzania ruchem. Odcinek DK79 połączy okolice węzła Modlniczka i Rudawy.

Budowa obwodnicy Zabierzowa zostanie zrealizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Wykonawcą zadania jest firma Budimex. Zarządca drogi podpisał umowę z wykonawcą 21 lipca 2023 r. Na realizacje jest czas 37 miesięcy. Zakończenie wszystkich prac przewidywane do połowy 2027 r. Inwestycja pochłonie 675 mln 797 tys. zł.

Roboty w terenie rozpoczęły się od przygotowania terenu, organizacji placu magazynowego, prac wyburzeniowych obiektów, które stały na terenie przebiegu drogi. Potem przystąpiono do wycinki drzew na trasie i karczowania na terenie całej budowy, było też wygradzanie ogródków działkowych w celu oddzielenia od terenu trasy. Utworzono miejsca składowania kruszywa.

Wykonawcy dwukrotnie wprowadzali już zmiany organizacji ruchu, które obecnie wciąż obowiązują.

Bolechowice, Zabierzów. Pierwsze zmiany w organizacji ruchu wprowadzone zostały na ul. Łąkowej w Bolechowicach i ul. Rodziny Poganów w Zabierzowie tuż po pierwszej dekadzie marca 2024 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą oznakowania robot budowlanych a to wiąże się z ograniczeniem dozwolonej prędkości, czasowym zawężeniem fragmentów pasa drogowego oraz ruch pojazdów budowy po tych ulicach. Przewidywany termin przywrócenia stałej organizacji w tych miejscach zaplanowano na grudzień 2025 rok.

Rudawa, Niegoszowice. Kolejne zmiany w ruchu, które także dotyczyły oznakowania robot budowlanych i objęły ograniczenie dozwolonej prędkości wprowadzono (po połowie marca 2024 roku) na ul. Legionów Polskich w Rudawie i ul. Spacerowej, ul. Kwiatowej w Niegoszowicach. A przewidywany termin przywrócenia stałej organizacji zapanowano na koniec lutego 2025 roku.

Kto i kiedy powoduje wypadki drogowe w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto