W pandemii liczba firm w Małopolsce rośnie… najszybciej od lat. W Krakowie biznesy zwijają taksówkarze, a masowo zakładają je informatycy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
pixabay
Udostępnij:
Blisko 441 tysięcy firm było zarejestrowanych w Małopolsce na koniec września, z czego w samym Krakowie ponad 158 tys. To znacznie więcej niż przed pandemią. Co więcej – liczba ta rośnie z każdym kolejnym kwartałem szybciej niż przed wybuchem zarazy koronawirusa – wynika z danych krakowskiego Urzędu Statystycznego. W stolicy województwa biznesy zwijają głownie taksówkarze, a masowo zakładają je informatycy. Kto jeszcze patrzy w przyszłość z optymizmem, a kto widzi ją raczej w czarnych barwach? W których dzielnicach wzrost przedsiębiorczości jest największy, a gdzie najsłabszy?

Wrzesień 2021 roku był kolejnym miesiącem niekończącej się pandemii, w którym liczba nowych podmiotów gospodarki narodowej wpisanych do REGON była dużo wyższa od liczby podmiotów wykreślonych z tego rejestru. W skali Małopolski przybyło aż 2787 firm, a ubyło 1103. Dodatnie saldo odnotowały wszystkie powiaty w regionie, np. w Krakowie wykreślono 370 firm, ale wpisano 1017 nowych, w Tarnowie wykreślono 27, a wpisano 82. Równie dobrze wyglądało to w powiatach ziemskich. Poza stolicą województwa najbardziej spektakularny przyrost liczby firm zanotowano w powiecie krakowskim (przybyły 243, znikło 80) i wielickim (przybyło 94, znikły 32) . Relatywnie słabo wypadły tym razem: powiat tatrzański (przybyło 64, ubyło 37) oraz Nowy Sącz (miasto – przybyło 64, wykreślono 39); w powiecie nowosądeckim (ziemskim) było lepiej: pojawiły się 164 nowe firmy, znikło 85.

Z analiz Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy (opublikowanych na stronie Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie) wynika, że w stolicy Małopolski liczba firm wpisanych do REGON rosłą w ostatnim roku szybciej niż przed pandemią. O ile w bardzo dobrym przecież dla biznesu okresie od wiosny 2019 do wiosny 2020 w miejsce 3 likwidowanych firm przypadało 5 nowopowstałych, to od wiosny 2020 do wiosny 2021 już prawie 6, a w drugim i trzecim kwartale 2021 roku - blisko 7.

Od 1 kwietnia do końca września 2021 r. z rejestru REGON znikło w Krakowie 2137 podmiotów, a rozpoczęło działalność 4835 nowych. Kto likwidował działalność? M.in. 153 taksówkarzy, 74 fryzjerów, 69 firm zajmujących się sprzedażą internetową i wysyłkową, 56 firm doradczych i 51 żyjących z transportu towarów. Kto zaczynał przygodę z biznesem? 482 przedsiębiorców zajmujących się oprogramowaniem, 188 rozwijających sprzedaż internetową i wysyłkową, 149 doradców, 146 budowniczych domów i 144 świadczących usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Widać więc wyraźnie, że w miejsce jednego rezygnującego z prowadzenia firmy doradcy biznesowego działalność uruchamia trzech innych doradców, a w miejsce jednego zamkniętego zakładu fryzjerskiego przypadają dwa nowootwarte. Podobnie jest w handlu internetowym. Absolutnie na fali są informatycy oraz budowlańcy, natomiast problem mają wciąż przedsiębiorcy żyjący z przewozu osób. Rzeź taksówkarzy widać w Krakowie niemal gołym okiem: już przed pandemią – od 1 kwietnia 2019 do marca 2020 – wyrejestrowało się 212 usług taxi i była to pierwsza pozycja na liście kończących działalność (drugie miejsce na podium zajmowali wtedy przedsiębiorcy zajmujący się… sprzątaniem budynków i obiektów przemysłowych, którzy dzisiaj cieszą się gigantycznym wzięciem; na trzecim miejscu byli restauratorzy).

W okresie od 1 stycznia 2020 do 31 marca taksówkarze umocnili się na pozycji liderów zestawienia najczęściej likwidujących działalność (znikło kolejnych 257 takich firm) i nie oddali jej do dziś. Jednym powodem jest tutaj bardzo ostra (już przed pandemią) konkurencja ze strony nowych dużych graczy, jak UBER czy FreeNow, drugim – chroniczny brak zagranicznych turystów, którzy przed wybuchem zarazy często korzystali z usług taksówkarzy. Słabszy popyt wynika także ze znacznie mniejszej liczby imprez w Krakowie, z których można przywozić ludzi. Czy to się kiedyś zmieni? Na razie prognozy nie są optymistyczne.

Na pierwsze miejsce listy najczęściej uruchamianych typów firm wskoczyła natomiast „działalność związana z oprogramowaniem”. W pierwszym roku pandemii ponad 16 procent nowootwartych przedsiębiorstw zajmowało się właśnie tym obszarem. W ostatnich dwóch kwartałach było to już 22,5 procent. Odsetek ten jest zatem prawie dwa razy wyższy niż przed wybuchem pandemii! Pozostaje (raczej płonna) nadzieja, że wraz z nasileniem się konkurencji ceny tego typu usług nieco spadną…

- Przy omawianiu tych danych warto wziąć pod uwagę, że w roku pandemicznym wpływ na liczbę podmiotów, które zakończyły działalność gospodarczą mogła mieć wysokość środków publicznych (m. in. Tarcza Antykryzysowa) - która przez działania interwencyjne, wspierające i osłonowe mogła w istotny sposób zamortyzować negatywne oddziaływanie koronakryzysu na funkcjonowanie krakowskich firm - komentuje Marek Cebulak, dyrektor GUP w Krakowie.

Notabene, największy pośredniak w regionie przyczynił się do wzrostu liczby przedsiębiorstw: dzięki publicznym środkom z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego udało się uruchomić 245 nowych podmiotów gospodarczych, z czego najwięcej (24) w Debnikach oraz w Prądniku Białym (23), Podgórzu (20), Prądniku Czerwonym (18), Mistrzejowicach (18) i Nowej Hucie (17), a najmniej (3) w Łagiewnikach.

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie