Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sport, zdrowie, zieleń. Na to postawili mieszkańcy w jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Krzysztof Porębski
W przyszłym roku w Krakowie odbędą się piłkarskie mistrzostwa dla dzieci - tak zakłada projekt, który zwyciężył w 10., jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy chętnie głosowali również na pomysły, dotyczące zieleni oraz zdrowia.

Turniej piłkarski i badania krwi

Zwycięski projekt ogólnomiejski to "Piłkarskie Mistrzostwa Krakowa dzieci", który zdobył 8350 głosów, a tym samym uzyskał najwięcej, bo aż 21 397 punktów. Pomysłodawcy przewidzieli na jego realizację 1 mln 490 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na organizację cyklu turniejów dla dziecięcych zespołów piłkarskich.

Na drugim miejscu znalazł się projekt, zakładający przeznaczenie 1,5 mln zł na nowe nasadzenia drzew i krzewów w każdej dzielnicy. Zdobył 13 433 punktów. Zwycięską trójkę zamyka - z 13 051 punktami - projekt "Pokonajmy raka - bezpłatne badania krwi". Dzięki niemu każdy mieszkaniec Krakowa za darmo będzie mógł wykonać badania krwi, które pozwalają zdiagnozować nowotwór we wczesnej fazie rozwoju.

Na kolejnych miejscach uplasowały się projekty:

  • "Dzień Dziecka na sportowo" (12 638 punktów),
  • "Bezpieczny Ratownik - Bezpieczny Nowohucianin" (11 642 punktów),
  • "Diagnostyka w Schronisku dla Zwierząt" (11 003 punktów),
  • "Biegasz? Zagłosuj na otwartą bieżnię 400-metrową na Koronie!" (10 094 punktów),
  • "Stwórzmy Wspólnie Las Krakowian" (8 230 punktów),
  • "Krzewienie Sportu w Osiedlach Peryferyjnych" (5 704 punktów).

Jak chodzi o projekty dzielnicowe, to najwięcej zadań zostanie wykonanych w dzielnicach XII Bieżanów-Prokocim oraz XVII Wzgórza Krzesławickie - po 12, w dzielnicy XIII Podgórze 10, a najmniej w dzielnicach XV Mistrzejowice oraz XVI Bieńczyce - po 4 projekty. Chociaż wśród pomysłów dzielnicowych dominowała zieleń (35 proc.), to dużą popularnością cieszyły się także zadania, dotyczące kultury, szeroko rozumianego społeczeństwa oraz sportu.

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego była wyjątkowa nie tylko ze względu na okrągły jubileusz, ale także z uwagi na liczbę osób głosujących. Przez dwa tygodnie głos oddało aż 69 490 mieszkańców. To o 23 395 więcej niż w roku 2022, co daje 8-procentową frekwencję w porównaniu do 6-procentowej z poprzedniej edycji.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sport, zdrowie, zieleń. Na to postawili mieszkańcy w jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto