Przegląd tygodnia w Krakowie, najważniejsze wydarzenia od 22.03 do 28.03.2020, sprawdź czy nie minęło Cię nic ważnego

Diana Tobor
Diana Tobor
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Krakowa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 22.03 a 28.03.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Koronawirus. Niewyspany bohater na froncie walki COVID-19. Minister Łukasz Szumowski [MEMY] 29.03. ”?

Przegląd tygodnia Kraków od 22.03 do 28.03.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Koronawirus. Niewyspany bohater na froncie walki COVID-19. Minister Łukasz Szumowski [MEMY] 29.03.

Nie da się ukryć, że minister zdrowia Łukasz Szumowski już stał się swego rodzaju symbolem walki z koronawirusem. Każdego dnia przekazuje Polakom informacje na temat nowych zakażeń i działań, jakie podejmuje polski rząd. Spostrzegawczy internauci zauważyli, że minister wygląda, jakby od wielu dni nie zmrużył oka i jak zwykle ruszyli do akcji. Zobaczcie najlepsze memy z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim w roli głównej.

📢 Kraków. Producenci drożdży mają kłopot - przez kontrole na granicach. "Są opóźnienia w dostawach"

Krakowianie masowo wykupują drożdże piekarskie ze sklepów - to produkt deficytowy. Od kiedy mieszkańcy musieli ograniczyć do minimum wyjścia z domu, zaczęli sami piec chleb. Deficyty w sklepach wynikają również z tego, że kłopoty mają producenci drożdży - przez kontrole na granicach opóźnione są dostawy m.in. z Niemiec.

📢 Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę zakazane. "Błogosławieństwo w domu, dokładne instrukcje wkrótce" [29.03.2020]

Święcenie pokarmów. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Do tego dnia włącznie w całej Polsce będą obowiązywać ograniczenia, które w związku z koronawirusem wprowadził rząd. - Na następny tydzień przygotowujemy oficjalne dokumenty, które będą obowiązywać w czasie świąt w Archidiecezji Krakowskiej - mówi nam ks. Łukasz Michalczewski z krakowskiej kurii. Dowiemy się wtedy dokładnie, jak ceremonię święcenia pokarmów przeprowadzić we własnych domach.

Tygodniowa prasówka 22.03-28.03.2020 Kraków: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Krakowie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Jak teraz będzie wyglądać spowiedź? Folie w konfesjonałach i...

W Kościele trwa Wielki Post, a więc czas rekolekcji (które z powodu zagrożenia koronawirusem przeniosły się do internetu lub mają przesunięte terminy) i spowiedzi przedświątecznej. Czy w Krakowie można się obecnie wyspowiadać? Jakie środki ostrożności są stosowane?

📢 Ludzie wyszli z domów. Spacery pod nadzorem policji [ZDJĘCIA]

Mimo rządowych wytycznych, by z powodu pandemii koronawirusa pozostać w domach, ciepła, słoneczna pogoda w sobotę spowodowała, że wielu krakowian zdecydowało się jednak na spacer nad Wisłą czy na Błoniach. Sporo było też rowerzystów, także na Rynku Głównym i otaczających go ulicach. Spacerowicze pojawili się również w podkrakowskich dolinkach.

📢 Kraków. Bagry: mieszkańcy wyszli na spacery, ale nie ma już grillowania [ZDJĘCIA]

Wiosenna pogoda kolejny raz zachęca do wyjścia z domu w sobotę. W poprzedni weekend nad Bagrami było sporo osób, a niektórzy nawet grillowali mimo zaleceń, by pozostać w domu z powodu pandemii koronawirusa. Wzbudziło to wielkie kontrowersje. W tę sobotę ruch nad zalewem był już mniejszy. Natrafiliśmy na kilkadziesiąt osób, które trzymały się zaleceń i spacerowały dwójkami, nie tworząc zgromadzeń. Zgodnie z wytycznymi spacery są możliwe, ale należy je ograniczyć do minimum. Zobacz zdjęcia.

📢 Kraków. Dwa tygodnie, które zmieniły miasto i ludzi NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Od ponad dwóch tygodni portretujemy Kraków, jakiego do tej pory nie oglądaliśmy. Miasto w czasach epidemii koronawirusa wygląda jak scenografia postapokaliptycznego filmu. Puste centrum, puste ulice, wymarłe osiedla. Pojedynczy przechodnie w maskach, nowe zasady życia i przyzwyczajenia, nawet puste sklepy w półkach na początku zagrożenia. Andrzej Banaś, fotoreporter naszej gazety, wybrał 22 najlepsze zdjęcia z czasów kwarantanny, które ilustrują tę gwałtowną zmianę. Przejdź do galerii.

📢 Małopolska. Bilans soboty: 19 nowych przypadków zakażania koronawirusem, w sumie jest już 112 chorych

W sobotę badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w sumie u 19 osób z Małopolski. Liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym regionie wzrosła do 112.

📢 Więźniowie piszą po ścianach! Zobacz zdjęcia z opuszczonego aresztu w woj. śląskim

Spędzali w zamknięciu często długie lata. W jakich warunkach żyli? Co robili w czasie wolnym... którego z pewnością mieli w nadmiarze? Na takie "malowidła" natknęli się eksploratorzy w opuszczonym areszcie śledczym w Zabrzu. Dzięki tym zdjęciom można zobaczyć namiastkę prawdziwego więziennego życia w Polsce. Kliknij "ZOBACZ GALERIĘ".

📢 Na placach targowych wciąż jest życie [ZDJĘCIA]

Konieczność zachowania bezpiecznej odległości w kolejkach i przy kasie (przynajmniej 1–1,5 m), promowanie dokonywania płatności bezgotówkowych czy upowszechnianie wśród pracowników wiedzy z zakresu BHP. Takie zalecenia wydał krakowski magistrat dla dzierżawców miejskich targowisk. Nie zostały one zamknięte , ale w związku z koronawirusem obowiązują w tych miejscach bardzo ważne zasady. Klienci przychodzą na zakupy, ale jest ich zdecydowanie mniej niż zwykle. Odwiedziliśmy Stary i Nowy Kleparz, Halę Targową oraz targ Beskidy. Zdjęcia z soboty 28 marca w galerii.

📢 Kraków rozbłysnął barwami Hiszpanii, Niemiec i Francji. To wyraz solidarności z krajami w kryzysie epidemicznym [ZDJĘCIA]

Kraków kontynuuje akcję podświetlania obiektów miejskich w geście solidarności z krajami, które najmocniej dotknął do tej pory kryzys epidemiczny związany z koronawirusem.

📢 Selfie bohaterów. Poruszające zdjęcia medyków walczących z epidemią

Pozostanie w domu jest dla ciebie próbą? Są osoby, które przechodzą teraz o wiele trudniejszy sprawdzian. To medycy - lekarki i lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, sanitariuszki i sanitariusze. Bez snu i odpoczynku, bez kontaktu z rodziną, narażeni są na nieprawdopodobny stres. Aby pokazać, jak teraz wygląda ich życie, medycy dzielą się zdjęciami swoimi i swoich kolegów - ich twarze są posiniaczone i podrażnione od kilkunastogodzinnego kontaktu z maseczkami i goglami ochronnymi. Swoje fotografie wrzucają do mediów społecznościowych, apelując przy tym: "Spójrzcie na nas. To nie żart. Zostańcie w domach".

📢 Kraków. Inspektorzy MPK i policjanci kontrolują liczbę podróżujących pasażerów [ZDJĘCIA]

Po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń w poruszaniu się komunikacją miejską, w tramwajach i autobusach może jednocześnie podróżować tylko tyle osób ile wynosi połowa miejsc siedzących. W piątek policja i inspektorzy ruchu MPK kontrolowali napełnienie autobusów w kilku rejonach miasta, m.in. na przystankach Wiślicka, Prokocim Szpital, Imbramowska, Nowy Kleparz i rondo Grunwaldzkie.

📢 Koronawirus. Wydrukowane przyłbice medyczne trafiły już do krakowskich szpitali

  • Jak dowiedzieliśmy się, że nasi medycy w walce ze śmiercionośnym wirusem zaopatrują się w okulary ochronne w marketach budowlanych, postanowiliśmy coś z tym zrobić. I tak cała machina ruszyła. Dziś (piątek 27 marca) pierwsze 100 wydrukowanych przyłbic trafiło do szpitala dziecięcego i uniwersyteckiego w Prokocimiu - mówi Justyna Garbarz, jedna z osób zaangażowanych w drukowanie przyłbic.

📢 Kasjerzy, kierowcy, piekarze, kurierzy to nasi bohaterowie. Podziękujmy im!

Są dziś tak ważni jak lekarze, pogranicznicy czy strażacy. To osoby, które też stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem w Polsce i są w grupie ludzi najbardziej narażonych na zakażenie. Sprzedawcy, kasjerzy, piekarze, kierowcy, kurierzy. Znacie kogoś, komu chcielibyście podziękować? Wyślijcie nam zdjęcie na internet@gk.pl i kilka słów o bohaterze.

📢 Koronawirus w Małopolsce. Zakażone są już 93 osoby

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Małopolsce. Na terenie naszego województwa zakażone są już 93 osoby. Ministerstwo Zdrowia poinformowało przed godziną 18 w piątek o kolejnych, aż 18 nowych zakażeniach.

📢 Kraków. Zaginęła 23-letnia Brygida Godziszewska

Zaginiona wyszła z domu 10 marca i ostatni raz widziana była przy ul. Filareckiej w Krakowie. Dwa dni później na portalu społecznościowym kobieta zamieściła zdjęcie z Paryża we Francji. Od 10 marca nie powróciła do miejsca zamieszkania, nie nawiązała też kontaktu z bliskimi.

📢 Gołębie na Rynku nie mają co jeść. Co się z nimi stanie?

Gołębie od wieków są wizytówką Krakowa, zwłaszcza te na Rynku Głównym. Większość z nich do niedawna mogła liczyć na obfite dokarmianie dzięki turystom. Zagrożenie koronawirusem sprawiło jednak, że wyludniony rynek i puste krakowskie ulice oznaczają o wiele mniej pokarmu niż zazwyczaj.

📢 Takiej Polski nigdy nie widziałeś. Pustka i cisza [ZDJĘCIA]

Centra dużych polskich miast są nie do poznania. Tam, gdzie o tej porze roku zawsze były tłumy, teraz są pustki. Nie ma turystów, a mieszkańcy zgodnie z zaleceniami zostali w domach. Zobacz, jak w czasach zarazy wygląda Rynek Główny w Krakowie, centrum Wrocławia czy Krupówki w Zakopanem.

📢 Mieszkanie Plus w Krakowie. Imponujący rozmach [ZDJĘCIA]

Pierwszy z budynków, powstających w ramach osiedla mieszkaniowego przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej, osiągnął już niemal pełną wysokość. Inwestycja jest realizowana przez spółkę Bartla Development i PFR Nieruchomości w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Inwestycja ma być gotowa na jesień 2021 roku.

Rząd znosi kolejne ograniczenia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3