Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Krakowie szuka człowieka. Ponad dwukrotnie więcej ofert niż rok temu i więcej niż przed pandemią. TOP 30 ZAWODÓW - WRZESIEŃ 2021

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W aktualnej edycji zestawienia mamy w GUP blisko 2,6 tys. ofert, o 100 więcej niż miesiąc temu. W niektórych profesjach są ich wręcz setki. Odradza się branża usług, ale rośnie też ponownie zapotrzebowanie na pracowników medycznych. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
W aktualnej edycji zestawienia mamy w GUP blisko 2,6 tys. ofert, o 100 więcej niż miesiąc temu. W niektórych profesjach są ich wręcz setki. Odradza się branża usług, ale rośnie też ponownie zapotrzebowanie na pracowników medycznych. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Źródło: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
Ponad dwa razy więcej ofert pracy niż przed rokiem i sporo więcej niż przed pandemią trafiło do rejestrów Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w minionym miesiącu. Naprawdę jest w czym wybierać. W niektórych profesjach firmy proponują setki etatów. Co istotne: zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają zarówno branże, które przetrwały pandemię w relatywnie dobrej kondycji, jak budownictwo, jak i te, które mocno ucierpiały z powodu obostrzeń, jak hotelarstwo, gastronomia, turystyka. Oto najświeższa lista 30 najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zadyszka w pozyskiwaniu ofert pracy przez GUP, o której pisaliśmy w sierpniowym wydaniu naszego raportu, okazała się – na szczęście – chwilowa. W poprzednim miesiącu liczba ofert zatrudnienia pozyskanych przez Grodzki Urząd Pracy w Krakowie była wprawdzie ponownie wyższa niż w pandemicznym 2020 r., ale już nie tak imponująca jak we wcześniejszych miesiącach i – co istotne – mniejsza niż w poprzedzającej edycji. Teraz dzięki blisko 2600 pozyskanym przez GUS ofertom pracy znowu mamy wzrost – zarówno w porównaniu z takim samym okresem pandemicznego roku 2020 (gdy ofert było 1230), jak i bardzo dobrego przecież roku 2019 (gdy ofert było 2245). Kolejne miesiące powinny być jeszcze lepsze – wszystko zależy jednak od sytuacji zdrowotnej, a przede wszystkim tego, czy niechybny już wzrost liczby zakażeń przełoży się na wysoką liczbę hospitalizacji i (nie daj Boże) zgonów.

Czwarta fala a oferty pracy w Krakowie

Gdyby zrealizował się czarny scenariusz, rząd może być zmuszony do wprowadzenia kolejnych lockdownów, co byłoby tragiczne dla kilku kluczowych krakowskich branż, jak turystyka, hotelarstwo, przewozy pasażerskie, gastronomia, fitness, czy organizacja konferencji, targów i wydarzeń; większość firm w tym segmencie gospodarki ledwie zaczęła się odbudowywać po pandemii i sygnalizuje, że odrabianie strat potrwa tu nie miesiące, lecz lata. Ewentualny powrót obostrzeń byłby dla nich katastrofalny – i mógłby doprowadzić do perturbacji na rynku pracy, tak jak to się działo w całym niemal roku 2020 i na początku 2021, podczas trzeciej fali zachorowań na covid.

Trzeba jednak pamiętać, że większość firm wdrożyło nowe procedury bezpieczeństwa, wiele motywuje swoich pracowników do szczepień – co sprzyja w miarę normalnemu funkcjonowaniu nawet w warunkach pandemii. Równocześnie na krakowski rynek pracy wchodzą kolejne niże demograficzne, znacznie mniej liczebne od przechodzących na emerytury wyżów: deficyt tylko z tego powodu sięga nawet 10 tysięcy pracowników miesięcznie, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w rekordowej liczbie ofert pracy (zamieszczanych przede wszystkim w kanałach internetowych; zaledwie kilkanaście procent z nich trafia do GUP), ale i szybko polepszających się statystykach bezrobocia. Gdyby nie - również rekordowy – napływ cudzoziemców, zwłaszcza Ukraińców i ostatnio także Białorusinów, wakatów byłoby kilka razy więcej…

Rekord zatrudnienia cudzoziemców, a ofert pracy i tak więcej niż przed pandemią

Krakowscy pracodawcy zatrudniają legalnie dziesiątki tysięcy obcokrajowców, a mimo to oferują więcej wolnych miejsc pracy niż przed rokiem i dwa lata temu. Dzieje się tak, choć niektóre ważne dla grodu Kraka branże wciąż odczuwają skutki głębokiego deficytu turystów zagranicznych i to się prędko nie zmieni. Niewiadoma jest także przyszłość branży długoterminowego najmu mieszkań – uzależniona w znacznej mierze od sytuacji na uczelniach, a przede wszystkim trybu nauczania. Większość szkół deklaruje powrót do kształcenia stacjonarnego, ale tak naprawdę nie wiemy, co się wydarzy w najbliższych tygodniach.

W zestawieniach GUP w Krakowie, które publikujemy od początku pandemii dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka i st. insp. Magdaleny Krzyk (dziękujemy!) widać wyraźnie, że pracodawcy szukają pracowników zarówno w branżach odbudowujących się po największej zapaści w dziejach (zwłaszcza turystyka, hotelarstwo i gastronomia), jaki i tych, które radziły sobie w koronakryzysie zaskakująco dobrze, jak przemysł i budownictwo czy logistyka. Od początku pandemii utrzymuje się też rekordowe zapotrzebowanie na wszelkiego typu osoby sprzątające, rosną przy tym oferowane stawki, bo pracowników takich brakuje. Ma to, oczywiście, związek z wymogami sanitarnymi, które zapewne pozostaną z nami na zawsze.

W aktualnej edycji zestawienia mamy w GUP blisko 2,6 tys. ofert, o 100 więcej niż miesiąc temu. W niektórych profesjach są ich wręcz setki. Odradza się branża usług, ale rośnie też ponownie zapotrzebowanie na pracowników medycznych. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto