Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Od fabryki cygar, przez zagłębie knajp, po apartamenty i hotel. Tak zmieniał się i nadal zmienia teren przy Dolnych Młynów. Zdjęcia

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Fabryka Wyrobów Tytoniowych w Krakowie - widok zewnętrzny, rok 1935
Fabryka Wyrobów Tytoniowych w Krakowie - widok zewnętrzny, rok 1935 Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zakłady tytoniowe przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie powstały z końcem XIX w. W ostatnich latach w pofabrycznych budynkach funkcjonowały restauracje, bary i kawiarnie. Ich kompleks stał się jednym z najpopularniejszych miejsc rozrywki w mieście. Jednak w 2020 r. nastąpił jego koniec. Aktualnie teren jest własnością firmy deweloperskiej Noho Investment, która zaplanowała w tym miejscu hotel, apartamenty, kawiarnie, restauracje i galerię sztuki. Inwestycja jest w trakcie realizacji. Z terenu wycięto drzewa, ale w zamian mają zostać posadzone nowe. Na zdjęciach w naszej galerii można zobaczyć, jak kiedyś wyglądał teren przy ulicy Dolnych Młynów, jak wygląda obecnie, a także jaką metamorfozę przejdzie w przyszłości.

Zakłady tytoniowe przy ul. Dolnych Młynów powstały w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy prezydenta Krakowa, prof. Józefa Dietla. Produkcja ruszyła w 1876 r. "Cygarfabryka", jak ją zwano, zatrudniała tysiąc osób (głównie kobiety). Dla mizernie uprzemysłowionego Krakowa była to astronomiczna liczba. Była to zresztą jedna z pierwszych na terenie Polski fabryka wyrobów tytoniowych.

"Cygarfabryka" produkowała cygara, papierosy, różne rodzaje tytoniu i prymkę. W budynku położonym tuż przy ulicy znajdowała się fabryka papieru do papierosów. Po drugiej stronie zakładu był magazyn gotowych wyrobów. Główny budynek produkcyjny spalił się w 1945 r., ale zachowała się jego elewacja.

W 1958 r. fabryka rozpoczęła działalność jako Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Krakowie (ZPTK). ZPTK produkowały "amerykańskie" papierosy. W 1973 r. zakłady podpisały z Philip Morris International umowę licencyjną na produkcję papierosów marki Marlboro. W latach 90. zakład wciąż działał. Tytoń produkował tam koncern Philip Morris, który w 2003 r. przeprowadził się do większego, zmodernizowanego zakładu w Czyżynach, do którego część produkcji przeniesiono jeszcze w 1937 r. Ostatnie papierosy w fabryce przy ul. Dolnych Młynów zeszły z taśmy w 2002 r.

Z czasem do tamtejszych pofabrycznych obiektów wprowadziły się restauracje, bary i kawiarnie. Ich kompleks stał się jednym z najpopularniejszych miejsc rozrywki w mieście. W pewnym momencie pojawił się jednak nowy pomysł, jak zagospodarować teren przy Dolnych Młynów. Jego aktualny właściciel, firma deweloperska Noho Investment, chce tam stworzyć m.in. apartamenty i hotel. Inwestycja jest już realizowana. Koniec popularnego kompleksu knajp nastąpił w 2020 roku.

Więcej o inwestycji Noho Investment pisaliśmy w poniższym artykule:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kraków. Od fabryki cygar, przez zagłębie knajp, po apartamenty i hotel. Tak zmieniał się i nadal zmienia teren przy Dolnych Młynów. Zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto