Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Deweloper otrzymał decyzję z pozwoleniem na rozbiórkę Galerii Plaza. To także koniec działania punktu schronienia dla uchodźców

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Galeria Plaza po 20 latach zostanie wyburzona. Deweloper, który po zamknięciu galerii wykupił budynek, otrzymał pozwolenie na rozbiórkę
Galeria Plaza po 20 latach zostanie wyburzona. Deweloper, który po zamknięciu galerii wykupił budynek, otrzymał pozwolenie na rozbiórkę Andrzej Banas
Galeria Plaza po 20 latach zostanie wyburzona. Deweloper, który po zamknięciu galerii wykupił budynek, otrzymał pozwolenie na rozbiórkę. Wraz z uzyskaniem pozwolenia podjęto decyzję o zamknięciu punktu noclegowego dla uchodźców, który zaczął funkcjonować tam tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Tymczasem od lipca w galerii Bonarka otwarto nowy punkt pomocy, z którego skorzystało już ponad 200 osób.

Tuż po wybuchu wojny w Ukrainie i masowym pojawieniu się uchodźców w Polsce, deweloper Strabag Real Estate podjął decyzję o przeznaczeniu części galerii na pomoc osobom uciekającym przed wojną poprzez wykorzystanie jej jako tymczasowego punktu schronienia dla uchodźców.

Z końcem lipca została wydana decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę budynku, jednak nie jest jeszcze ona prawomocna. Dopiero w momencie otrzymania prawomocnego pozwolenia będziemy mogli stworzyć harmonogram działań i podjąć decyzję o dalszych krokach. - wyjaśnia Maja Połubińska, Project Developer z firmy STRABAG Real Estate

Punkt tymczasowego schronienia dla uchodźców zakończył działalność w Plazie z dniem 29 lipca. Osoby, które przebywały do tej pory w budynku, zostały przeniesione do innych centrów pobytowych zapewnianych przez miasto. Aktualnie w galerii działa jeszcze "Szafa dobra" , która w tym miejscu będzie rozdawać odzież do końca sierpnia. Również wydawanie posiłków na parkingu - zapewnione przez World Central Kitchen - będzie odbywać się do końca sierpnia.

Co dalej z galerią?

Na obecną chwilę pomimo tego, że działania znajdują się na wczesnym etapie planowania i projektowania koncepcji, firma potwierdza, że w miejscu galerii ma powstać kompleks wielofunkcyjny, składający się z kilku budynków.

Połubińska poinformowała nas także, że ponad 30 proc. działki stanowią tereny zielone wraz ze stawem Dąbskim. Spółka chce w pełni wykorzystać potencjał tego terenu, wkomponować tu funkcjonalny projekt deweloperski oparty na nowoczesnej architekturze oraz otwartości na lokalną społeczność i stałych bywalców tej okolicy. STRABAG Real Estate zapowiada, że proces budowlany będzie prowadzony w sposób wyjątkowo ostrożny ze względu na staw Dąbski zlokalizowany na terenie działki.

Patrycja Piekoszewska z biura prasowego urzędu miasta Krakowa wyjaśniła, że osoby znajdujące się w dawnej galerii handlowej Plaza zostały relokowane do punktów pomocy przy ul.: Kapelanka, Śniadeckich 5, Złotej Jesieni 7. - Od początku działania punktu w Plazie, znalazło w nim schronienie ponad 2 tys. uchodźców - dodała Piekoszewska.

Nowy punkt pomocy dla uchodźców w Bonarce

Od lipca w Galerii Bonarka swoją działalność rozpoczął nowy punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Punkt został uruchomiony dzięki współpracy Fundacji Ignatianum z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie.

W początkowym okresie – w ramach wsparcia uchodźców – najważniejsze było zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, w tym zapewnienie im zakwaterowania. Część z nich już stanęła na własnych nogach. Dlatego szczególnie istotne jest teraz wsparcie w zakresie adaptacji w naszym kraju - wyjaśnił Łukasz Kmita - wojewoda małopolski.

Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager CH Bonarka zwróciła uwagę na szeroką skalę zainteresowania wsparciem – Pomysł otwarcia punktu pomocy dla uchodźców z Ukrainy okazał się bardzo potrzebną inicjatywą, z której codziennie korzysta wiele osób.

Do głównych działań centrum należy bezpłatna nauka języka polskiego osób dorosłych, wsparcie psychologiczne oraz pomoc w sprawach bieżących dla uchodźców. Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 200 osób.

Znajomość języka pomoże uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu pracy, lepszej adaptacji społecznej, a także w rozpoczęciu samodzielnego życia w Krakowie i w Małopolsce. W punkcie powstałym z inicjatywy Centrum Handlowego Bonarka, migranci mogą również otrzymać bezpłatne wsparcie zawodowe i psychologiczne - tłumaczy podkreśla Tomasz Konturek, prezes Zarządu Fundacji Ignatianum

Punkt otwarty jest pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-18. Zlokalizowany jest na poziomie 0. Środki na bieżącą działalność zapewnił Małopolski Urząd Wojewódzki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Deweloper otrzymał decyzję z pozwoleniem na rozbiórkę Galerii Plaza. To także koniec działania punktu schronienia dla uchodźców - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto