Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słynna krakowska Galeria Plaza zniknęła z powierzchni ziemi. Ostatnia ściana padła. Teraz deweloper powinien odkryć karty

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kraków Plaza - nieczynny obiekt handlowo-usługowy w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie, przy alei Pokoju 44. Obiekt został otwarty w 2002 roku, zamknięto go po 19 latach w roku 2021. Galeria handlowa została wybudowana przez przedsiębiorstwo Skanska w latach 2001–2002. Centrum posiadało 60 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, 120 lokali handlowo-usługowych oraz przy budynku znajdowało się 1500 miejsc parkingowych. Teren to ok. 80000 metrów kwadratowych.
Kraków Plaza - nieczynny obiekt handlowo-usługowy w dzielnicy Grzegórzki w Krakowie, przy alei Pokoju 44. Obiekt został otwarty w 2002 roku, zamknięto go po 19 latach w roku 2021. Galeria handlowa została wybudowana przez przedsiębiorstwo Skanska w latach 2001–2002. Centrum posiadało 60 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, 120 lokali handlowo-usługowych oraz przy budynku znajdowało się 1500 miejsc parkingowych. Teren to ok. 80000 metrów kwadratowych. Szymon Korta
O rozbiórce dawnej galerii handlowej Plaza Kraków pisaliśmy nie raz, ale to już koniec. Koniec rozbiórki, bo obiekt ostatecznie zniknął zamieniając się w stertę gruzu. Zrównano z ziemią ostatnie ściany, resztki dawnej kina IMAX i kawałek elewacji galerii, który jeszcze stał w połowie marca. Co teraz? Teren jest sprzątany, gruz zbierany w większe hałdy i wywożony. Nadal jednak nie wiadomo co powstanie w tym miejscu. Coś jednak można wyczytać ze strony właściciela terenu...

"Od 2021 roku kultowa niegdyś Galeria Plaza pozostaje nieczynna. Miejsce to, nie zniknie jednak z mapy miasta i pamięci lokalnej społeczności. To właśnie tam, po wyburzeniu dawnego centrum handlowego, wzniesiona zostanie nowoczesna zabudowa wielofunkcyjna. Na działce, o powierzchni 80.000 m², której ponad 30 proc. stanowią przestrzenie zielone, powstanie inwestycja łącząca współczesną architekturę, potrzeby mieszkańców i stałych bywalców tej okolicy." - to wpis na stronie Strabag Real Estate

Do tego kilka suchych informacji:

Czas budowy: 2023-2025.

"Radość z miejskiego życia i bliskość natury – to elementy najlepiej opisujące działkę zlokalizowaną u zbiegu dwóch głównych arterii komunikacyjnych miasta – al. Pokoju i ul. Stanisława Lema oraz w bezpośrednim sąsiedztwie, przynależącego do działki, stawu Dąbskiego. To tu, oprócz wielofunkcyjnego kompleksu, powstaną dodatkowe miejsca odpoczynku i elementy małej architektury, które zapraszać będą do spędzania czasu w tej urokliwej okolicy." - czytamy dalej.

Może relację z rozbiórki pokazujemy zbyt często, ale to ważne miejsce w mieście, a to co tu powstanie wpłynie mocno na funkcjonowanie tej okolicy w przyszłości. "Wielofunkcyjny kompleks" niewiele mówi krakowianom. Można się domyśleć, że inwestor będzie chciał zarobić na wszystkim co można wybudować, sprzedać lub wynająć.

  • Można postawić tu znów galerię, ale przy pobliskim M1, nie tak odległej Galerii Kazimierz oraz otwartej niedawno w rejonie Galicyjskiej galerii Atut - to może być nietrafiony pomysł. Przecież Plazę tez po części wykończyła konkurencja.
  • Biurowce - powstaje ich w Krakowie mnóstwo, ale ponoć dawny Szkieletor ciągle nie jest w pełni wynajęty przez firmy, mamy kryzys. To też ryzyko.
  • Hotel? Blisko jest Tauron Arena Kraków, całkiem niedaleko centrum miasta. Jest to jakaś opcja.
  • Może najlepsze dla dewelopera byłby apartamentowce - w takiej lokalizacji metr mieszkania kosztowałby sporo, ale na mieszkaniówkę nie pozwala plan zagospodarowania. Może inwestor wystąpi do władze miasta o jego zmianę?

Zobaczymy, na razie wiemy nie wiele o przyszłości tego miejsca...

- Pozyskaliśmy bardzo atrakcyjną lokalizację pod naszą pierwszą inwestycję w Krakowie. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, planujemy wybudować tutaj kompleks wielofunkcyjny, który liczył będzie kilka budynków. Przedsięwzięcie znajduje się na wczesnym etapie planowania. Analizujemy aktualnie różne warianty zabudowy, aby wybrać jak najkorzystniejsze dla tej części Krakowa rozwiązanie. Ponad 30 procent działki stanowią tereny zielone wraz ze stawem Dąbskim. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał tego terenu, wkomponować tu funkcjonalny projekt deweloperski oparty na nowoczesnej architekturze oraz otwartości na lokalną społeczność i stałych bywalców tej okolicy - mówił ponad rok temu Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce.

Szkoda, że do tej pory spółka nie sprecyzowała swoich planów, by mogli poznać je mieszkańcy...

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto