Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarobki kierowców, kurierów i spedytorów mocno rosną. Transport i logistyka szybko się rozwijają i szukają pracowników. 14.02.2021

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach w transporcie i logistyce? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach w transporcie i logistyce? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Źródło: Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń 2020 Sedlak&Sedlak. Wynagrodzenia.pl
4840 złotych brutto – tyle wyniosła w 2020 roku mediana płac w transporcie i logistyce (połowa pracowników zarabia mniej od tej sumy, a połowa więcej) – wynika z najnowszego raportu krakowskiej firmy Sedlak&Sedlak prowadzącej popularny serwis Wynagrodzenia.pl. Ta liczba nie oddaje jednak prawdy o sytuacji i nastrojach panujących w różnych segmentach obu branż. Prosty przykład: transport pasażerski (samolotowy, autokarowy, kolejowy) przeżywa od roku problemy porównywalne z tymi, jakie pustoszą cała branżę turystyczną, a okresowo także gastronomiczną. Natomiast przewozy towarów i – zwłaszcza – usługi kurierskie biją dziejowe rekordy, co m.in. pomogło zmartwychwstać i rosnąć krakowskiemu InPostowi. W związku z rozkwitem sklepów internetowych swój gwiezdny czas przeżywa także branża magazynowa. Wszystko to silnie rzutuje na zarobki pracowników, które mają szansę dalej rosnąć. A jakie są dziś? By poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Polskie autobusy najlepsze w UE

Hossa w w firmach kurierskich oraz branży magazynowej

Z ostatniego komunikatu krakowskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w czasie pandemii zatrudnienie w transporcie i logistyce (magazynowaniu) nieco spadło – w grudniu 2020 pracowało w tym sektorze o 0,6 proc. osób mniej niż w grudniu 2019. To w głównej mierze efekt wspomnianej zapaści w przewozach osób: potężne straty ponoszą tu zarówno właściciele popularnych busów kursujących na trasach międzymiastowych, jak i duże floty autokarowe, o kolei i liniach lotniczych nie wspominając. Pracownicy firm świadczących tego typu usługi próbują jakość przetrwać, wielu straciło robotę i szuka nowej, często w… transporcie i logistyce, ale przy przewozie towarów. Tu bowiem trwa hossa spowodowana przede wszystkim ekspansją internetowych kanałów sprzedaży. Uwięzieni w domach Polacy zamawiają codziennie miliony rzeczy w e-sklepach, a to nakręca koniunkturę w firmach kurierskich oraz branży magazynowej. Stąd rosnące zapotrzebowanie na pracowników i podwyżki płac.

Wzrost płac w transporcie i logistyce w 2020 r. : średnio o 6,6 proc.

Według GUS wynagrodzenia w transporcie i gospodarce magazynowej w całym 2020 r. wzrosły średnio o 6,6 proc., a przeciętna płaca brutto wyniosła na koniec roku 4116 zł. Szybciej płace rosły tylko w administrowaniu oraz handlu. Tak naprawdę jednak skala podwyżek była w transporcie i logistyce większa – ale tylko tam, gdzie działo się dobrze, czyli we wspomnianym transporcie towarów oraz najsilniej eksploatowanych magazynach.

A ile naprawdę zarabia się na poszczególnych stanowiskach w transporcie i logistyce? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

To najbardziej kompleksowe i miarodajne źródło wiedzy na temat zarobków w poszczególnych branżach. Prezentowaliśmy już wcześniej płace m.in. w sektorze handlu, opiece zdrowotnej oraz energetyce. W przypadku transportu i logistyki krakowska firma przeanalizowała zarobki blisko 11 tys. zatrudnionych. Dzięki temu ustaliła, że mediana zarobków dla całej tej grupy wynosi wspomniane 4840 zł, przy czym jednej czwartej najsłabiej wynagradzanych pracodawcy płacą mniej niż 3800 zł, zaś jedna czwarta najlepiej uposażonych otrzymuje powyżej 6810 zł. Rozbieżności są zatem spore. Widać je także w skali regionalnej: w centrum Polski (Warszawa!) mediana wynosi prawie 5,5 tys. zł, a na wschodzie tylko trochę ponad 4 tys. zł. W regionie południowo-zachodnim jest to blisko 4,7 tys. zł.

Lepiej zarabia się w większej firmie. Liczy się branża, staż oraz... płeć

Podobnie, jak to jest w innych branżach, duże i średnie firmy płacą ludziom wyraźnie więcej niż małe i mikro. Mediana w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 osób przekracza 5 tys. zł, a w mikroprzedsiębiorstwach (zatrudniających do 9 osób) jest aż o 800 zł niższa. Ogromną rolę odgrywa wiek i doświadczenie (staż): początkujący mogą liczyć na ok. 4 tys. zł miesięcznie, gdy czterdziesto- i pięćdziesięciolatkowie otrzymują średnio o półtora tysiąca zł więcej. „Tradycyjnie” (ale niezgodnie z zasadami równości) liczy się także płeć: miesięczne płace kobiet na identycznych stanowiskach są średnio o 500 zł niższe niż wynagrodzenia mężczyzn.

Wreszcie – superważny jest konkretny segment rynku, w którym działa pracodawca. W niszowym transporcie wodnym mediana przekracza 6,5 tys. zł, w lotniczym – 6,1 tys. zł, w kolejowym 5,1 tys. zł, a w drogowym nie sięga 4,7 tys. zł. Najniższe stawki są w transporcie towarów (4,2 tys. zł) oraz magazynach (4,3 tys. zł). W transporcie osób wynagrodzenia przekroczyły zaś 5 tys. zł; problem w tym, że niewiele firm oferuje tutaj w pandemii pracę, natomiast liczne szykują zwolnienia – jeśli obostrzenia i strach przed podróżowaniem będą się trwać przez kolejne miesiące. A wszystko wskazuje na to, że prędko się ich nie pozbędziemy… Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Informacji o wynagrodzeniach szukaj na Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki kierowców, kurierów i spedytorów mocno rosną. Transport i logistyka szybko się rozwijają i szukają pracowników. 14.02.2021 - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto