Bieżący rok upływa pod znakiem zmian na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w firmach urosło od zeszłego roku o 13,6 proc. i osiągnęło pułap 7 065,65 zł, co przy zatrudnieniu na umowę o pracę na pełny etat daje ponad pięć tysięcy złotych „na rękę”. Jednocześnie jednak coraz częściej mówi się o zmianie rynku pracownika na rynek pracodawcy.
Podobne sytuacja wygląda na studenckim rynku pracy. Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research wynika, że wzrosła grupa studentów zarabiających poniżej dwóch tysięcy złotych na rękę – to prawie co czwarty z nich (w zeszłym roku – co piąty). Jednocześnie ponad pięciokrotny wzrost odnotowano wśród żaków, których wynagrodzenie przekracza siedem tysięcy złotych na rękę.

Badanie „Student w pracy” Programu Kariera PRB pokazuje, że w 2023 r. co piąty student zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych miesięcznie. To spadek o blisko 12 punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem. Tyle samo (19 proc.) otrzymuje pensję w wysokości od trzech do czterech tysięcy złotych na rękę, co jest porównywalne z 2022 r.
Na rynku pracy obserwujemy dwa trendy. Z jednej strony firmy tną koszty i ograniczają zatrudnienie studentów, co wpływa na zwiększanie liczby osób deklarujących zarobki w przedziale 1001 a 2000 złotych oraz poniżej tysiąca złotych. Z drugiej strony, widać profesjonalizację pracy studenckiej. Mimo niepewności na rynku, przedsiębiorstwa chcą zatrudniać najlepszych kandydatów i są gotowe bardzo dobrze im zapłacić – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, największego w Polsce niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów organizowanego przez Polską Radę Biznesu, której jest wiceprezesem.
W Krakowie gorzej niż w innych miastach
Inaczej proporcje rozkładają się w Krakowie. Co trzeci student w stolicy Małopolski zarabia poniżej dwóch tysięcy na rękę. O prawie połowę w stosunku do zeszłego roku spadła liczba pracujących studentów z pensjami w przedziale pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych (23 proc.). Może to wynikać z różnych przyczyn, m.in. zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. Badanie wykazało także minimalny wzrost grupy studentów z zarobkami powyżej siedmiu tysięcy (3 proc.), jednak to ponad dwa razy mniej niż średnia krajowa.

Oczekiwania studentów rosną
Młodzi ludzie oczekują zdecydowanie wyższych płac. W skali ogólnopolskiej 25,4 proc. studentów chciałoby obecnie zarabiać powyżej dziesięciu tysięcy złotych. W Krakowie to tylko 2,5 punktu procentowego mniej. 19 proc. studentek i studentów z Polski marzy o pensji między cztery a pięć tysięcy złotych – niewiele mniej, bo 17 proc. chciałoby tyle zarabiać w Krakowie. 26 proc. krakowskich żaków chciałoby zarabiać pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych – to prawie cztery razy więcej niż rok temu.
Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Oto MEMY o wędkarzach
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze TAKI Kraków?
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?