Rynek pracy w Krakowie — kiedy i dlaczego warto zdecydować się na przebranżowienie oraz co wziąć pod uwagę?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Kraków ceniony jest ze względu na bogatą historię i dziedzictwo kulturowe. To nie tylko perełka turystyczna, ale też atrakcyjne miejsce do życia i rozwijania kariery zawodowej. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, przyciąga inwestorów, a w stolicy województwa małopolskiego rynek pracy dynamicznie się rozwija. Chcąc wykorzystać szanse, w niektórych przypadkach warto rozważyć przebranżowienie – z jakimi wyzwaniami i korzyściami związana jest zmiana ścieżki zawodowej? Kiedy powinno się nad tym zastanowić?

Ocena sytuacji zawodowej – Kiedy pomyśleć o zmianie pracy?

Według danych z marca 2023 roku, które udostępnia Główny Urząd Statystyczny, Kraków jest liderem pod względem przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw – wynosi ono 10 051 zł. W stolicy Małopolski odnotowano wzrost płac o 13,2% w porównaniu do roku ubiegłego. Pozytywne zmiany warunków finansowych odczuły osoby zatrudnione m.in. w gastronomi, transporcie, zakwaterowaniu i budownictwie.

Te informacje mogą stanowić bodziec do przemyślenia swojej sytuacji zarobkowej. Brak satysfakcji z otrzymywanego wynagrodzenia jest jednym z powodów, które zmuszają do zmiany pracy. Jeśli wykonywane zajęcie nie przynosi zadowolenia, nie daje motywacji i nie rozwija, to są to sygnały, by zastanowić się nad swoją przyszłością zawodową.

Również alarmującym stanem jest spadek zapotrzebowania na pracowników danego sektora. Śledząc wyniki badania Barometr 2023, można się dowiedzieć, że do zawodów nadwyżkowych w Krakowie należą takie profesje jak m.in. dziennikarze, filozofowie, socjolodzy, czy politolodzy i kulturoznawcy.

Korzyści i wyzwania związane z przebranżowieniem

Zmiana branży stwarza nowe perspektywy. Jest szansą, by zdobyć kwalifikacje potrzebne do tego, żeby spełniać swoje ambicje, wspinać się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej i otrzymywać należyte wynagrodzenie. To możliwość znalezienia zajęcia, które będzie zgodne z zainteresowaniami, spójne z trendami rynku pracy i otwierające możliwości rozwoju.

Przebranżowienie to proces, do którego należy się przygotować. Przyjdzie czas na rezygnacje z dotychczasowej pracy, jednak dobrą opcją jest zachowanie płynności zawodowej i finansowej. Rozsądnie jest wstrzymać się z decyzją o złożeniu wypowiedzenia. Planując nową ścieżkę zawodową, ważne jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji i uprawnień. Rozważając przyszłe zatrudnienie, warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami i umiejętnościami. Dobrze jest również sprawdzić opinie, jakimi cieszą się potencjalni pracodawcy – w tym celu można odwiedzić stronę https://www.gowork.pl/opinie/krakow;l.

Jak wygląda rynek pracy w Krakowie? W których zawodach warto szukać zatrudnienia?

Przebranżowienie stwarza możliwości znalezienia zajęcia, które jest perspektywiczne. Stolica Małopolski to centrum biznesu, jeden z czołowych europejskich obszarów outsourcingowych. Rynek pracy w Krakowie według danych Barometru Zawodów 2024 jest otwarty dla osób szukających zatrudnienia m.in., w sektorze IT, branży transportowej, opiekuńczej, medycznej, a także szkolnictwie i budownictwie. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać pracownicy produkcji, ślusarze ale też kurierzy czy listonosze.

Kraków to miasto możliwości i potencjału, wybór nowej ścieżki kariery zawodowej może otworzyć drzwi do spełnienia marzeń. Analiza własnych możliwości i perspektyw, jakie stwarzają pracodawcy, pomoże obrać właściwy kierunek w dążeniu do celu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto