Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd tygodnia z 6.03.2022 w Krakowie. Najważniejsze wydarzenia od 27.02 do 5.03.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja online
Redakcja online
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Krakowa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 27.02 a 5.03.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Kraków. Trwa zbiórka darów w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Sprawdź, czego najbardziej potrzeba ”?

Przegląd tygodnia: Kraków, 6.03.2022. 27.02 - 5.03.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Kraków. Trwa zbiórka darów w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Sprawdź, czego najbardziej potrzeba

W weekend można przynosić dary do miejskiego magazynu w siedzibie głównej Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Wawrzyńca 15. Wjazd od ul. Gazowej. Najbardziej potrzebne są tzw. zestawy powstańca, ładowarki do telefonów, powerbanki, odzież termiczna, żywność.

📢 Kraków. Przy ul. Nowohuckiej powstaje ogromny kompleks handlowy. Widać już gdzie będą hale [ZDJĘCIA Z DRONA]

Przy ul. Nowohuckiej, w sąsiedztwie hali Expo widać już zarys dwóch ogromnych hal. Na 15 hektarach terenu powstaną dwa parki handlowe Atut o łącznej powierzchni ok. 23 tys. metrów kw., a także centrum wyprzedażowe Designer Outlet Kraków o powierzchni ponad 20 tys. mkw., w którym znajdzie się 120 sklepów. Przewidziany termin zakończenia inwestycji to sierpień przyszłego roku. Zobaczcie, jak budowa wygląda z lotu ptaka.

📢 Reportaż Marcina Mamonia z wojny na Ukrainie: Czekając na każdego wroga. Ukraina nie jest bezbronna

Po raz pierwszy podczas tego wyjazdu na Ukrainę widziałem z bliska lecący kilkadziesiąt metrów nad ziemią, myśliwiec. Uznałem, że to ukraiński, bo gdyby był to rosyjski, mógłby siać zniszczenie. To mnie bardzo podniosło na duchu, bo pomyślałem sobie, że po raz pierwszy w swoim życiu oglądam wojnę, w której strona zaatakowana przez Rosję ma też takie uzbrojenie, czyli lotnictwo. To podnosi na duchu, bo to oznacza, że nie mamy do czynienia z bezbronnym krajem, a Rosja zwykła atakować kraje bezbronne, gdzie jej przewaga jest 10-krotna, albo 100-krotna.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 6.03.2022: 27.02-5.03.2022 Kraków: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Krakowie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Wisła Kraków. Oto skład „Białej Gwiazdy” na mecz z Lechią Gdańsk

W Gdańsku nie będzie mógł w Wiśle Kraków zagrać Jakub Błaszczykowski i Patryk Plewka. Obaj są kontuzjowani. Trenuje w coraz większym wymiarze Alan Uryga, ale on też jeszcze nie będzie grał z Lechią. Ligowy debiut w barwach „Białej Gwiazdy” zaliczyć mogą natomiast Marko Poletanović i Elvis Manu. Mecz rozpocznie się w sobotę o godz. 20. Skład Wisły na mecz z Lechią prezentujemy w GALERII. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Wieliczka. Autobus 284 nie pojedzie częściej. Kraków: zbyt mało pasażerów. Mieszkańcy: brakuje przystanku

Kraków nie widzi na razie podstaw do zwiększenia liczby kursów autobusu 284 (Wieliczka – Bogucice – Nowy Bieżanów Południe), z powodu zbyt małej frekwencji – wynika z odpowiedzi krakowskiego Zarządu Transportu Publicznego, na pismo w tej sprawie złożone przez Wieliczkę w styczniu 2022 roku. Z kolei mieszkańcy osiedla Bogucice wskazują, że wielu potencjalnych pasażerów linii nie może z niej korzystać, ponieważ przy ul. Wygoda brakuje przystanku w stronę Krakowa.

📢 Dwa lata pandemii w Polsce. W trzeci rok zarazy wkraczamy z przykrą statystyką zgonów. COVID-19 zabił ponad 112 tys. Polaków

Teoretycznie w piątek minęły równe dwa lata od momentu, kiedy koronawirus dotarł do Polski. Ta data jest jednak umowna. Niewykluczone, że pierwsze przypadki zakażeń były już wcześniej, ale oficjalnie to 4 marca w Polsce potwierdzono pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

📢 Kraków. Gotyckie malowidła odkryte podczas prac konserwatorskich w kościele św. Mikołaja

Pierwszych ciekawych odkryć dokonali już konserwatorzy pracujący od około miesiąca w kaplicy pw. Matki Bożej Bolesnej w kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika. Odsłonili między innymi polichromowane tzw. zacheuszki - małe krzyże konsekracyjne. Najprawdopodobniej są to malowidła z okresu gotyku, pochodzące z lat 60. XV wieku.

📢 Pomoc dla Ukrainy. Studenci AGH i UJ stworzyli mapę mieszkań czekających na uchodźców

W ostatnich dniach powstaje wiele inicjatyw, jak też baz i formularzy, które pozwalają na zgłaszanie chęci pomocy uchodźcom z Ukrainy, w tym ofert przyjęcia do swojego domu, udzielenia noclegu czy przewiezienia z granicy. Jednym z takich rozwiązań jest mapa mieszkań koordynowana przez Fundację Euromaidan-Warszawa. Okazuje się, że powstała dzięki studenckiemu zaangażowaniu.

📢 Wieża Ratuszowa otwiera się na Dzień Kobiet. Panie tego dnia zwiedzą za złotówkę

Muzeum Krakowa 8 marca (wtorek) zapraszamy do zwiedzania Wieży Ratuszowej otwartej po przerwie zimowej. W tym dniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, wszystkie panie będą mogły zwiedzić ten oddział muzeum w promocyjnej cenie - za złotówkę.

📢 Kraków szykuje się na kolejne fale uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją [ZDJĘCIA]

Liczba przybywających do Krakowa uchodźców szybko zwiększa się z dnia na dzień. Tylko w czwartek miasto rozlokowało tysiąc osób uciekających z Ukrainy. Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig mówił z kolei w piątek w punkcie zbiórki darów na stadionie Wisły, że wyczerpała się baza hotelowa, ale pojawiły się nowe możliwości. Miasto uruchomiło tymczasowe schronienie w hali 100-lecia Cracovii, na hali „Kolna”. W przyszłym tygodniu ruszyć ma ośrodek dla dzieci w Tauron Arenie.

📢 Cracovia. Przypuszczalny skład "Pasów" na mecz z Górnikiem

W meczu 33. kolejki ekstraklasy Cracovia zagra w Zabrzu z Górnikiem w niedzielę o godz. 15. Na jaki skład zdecyduje się trener Jacek Zieliński? Zobaczcie w GALERII. Przesuwajcie zdjęcia w prawo - naciśnijcie strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

📢 W Krakowie dla Ukrainy zabrzmi Zygmunt. A paulini zapraszają do modlitewnego szturmu

Już w piątek wieczór i w sobotę (4-5 marca) można włączyć się w 24-godzinną modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie. Na to modlitewne Jerycho przed Najświętszym Sakramentem - modlitewny szturm pod hasłem „24 GODZINY ZA POKÓJ” - zapraszają ojcowie paulini na Skałce. W niedzielę z kolei w Krakowie w samo południe mieszkańcy usłyszą głos dzwonu Zygmunt. Jak podaje krakowska kuria, jego bicie będzie wyrazem solidarności, szacunku i wsparcia dla Ukrainy.

📢 Mieszkania Plus na Klinach dla uchodźców. "Trzeba pomagać, ale czemu naszym kosztem?" - pytają czekający na lokale

Wojna na Ukrainie skomplikowała również życie potencjalnych najemców, którzy czekają na przydział lokali na krakowskich Klinach. W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstało tam osiem bloków, w których bezpieczne schronienie mają znaleźć uciekający przed wywołaną przez Rosję wojną uchodźcy. Krakowianie załamują ręce. - Trzeba pomagać, sami to robimy, ale czemu odbywa się to naszym kosztem? - pytają. Odpowiedzialna za realizację programu spółka PFR Nieruchomości tłumaczy, że w obliczu kryzysu humanitarnego wywołanego rosyjską agresją nie mogła pozostać bezczynna. - Przed oddaniem najemcom lokale przejdą remont - zapewnia PFR.

📢 W aptekach brakuje płynu Lugola i jodu – to efekt paniki związanej z wojną na Ukrainie. Specjaliści alarmują – za dużo jodu może zaszkodzić

W pierwszych dniach ataku na Ukrainę wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią jądrową w Czarnobylu. Spowodowało to masowe wykupowanie płynu Lugola oraz innych preparatów z jodem z polskich aptek w efekcie czego powstają braki. Polacy w obawie przed radioaktywnym skażeniem profilaktycznie stosują płyn Lugola i tabletki z jodem na własną rękę. Lekarze zgłaszają również przypadki pacjentów proszących o przepisywanie im preparatów z jodem dostępnych tylko na receptę. Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że nie ma zagrożenia wzrostem radiacji, a lekarz endokrynolog Szymon Suwała ostrzega, że spożywanie roztworu jodu może być szkodliwe dla zdrowia.

📢 Leki i artykuły medyczne zebrane w Krakowie trafiły do miasta Włodzimierz Wołyński na Ukrainie [ZDJĘCIA]

W położonym blisko granicy polskiej Włodzimierzu Wołyńskim odebrano właśnie transport leków i innych artykułów medycznych. Zasiliły one apteki dla walczących w obronie terytorialnej Ukrainy. Dary w postaci żywności, środków higienicznych i medycznych wciąż można przynosić m.in. na stadion Wisły Kraków przy ul. Reymonta 20 i do hali EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9.

📢 Wojna na Ukrainie. Charków miał paść szybko, opór wciąż trwa. Rakiety sieją spustoszenie

Charków położony blisko granicy Ukrainy z Rosją miał paść szybko, a wojska rosyjskie miały być witane kwiatami przez rosyjskojęzyczną część społeczeństwa ukraińskiego. Nic z tego, plany generałów Putina legły w gruzach, niestety podobnie dzieje się z miastem. Wściekli Rosjanie nie mogąc przełamać oporu obrońców bombardują rakietami budynki w Charkowie, w tym cywilne. Giną mieszkańcy...

📢 Najciekawsze wydarzenia i imprezy w Krakowie w nadchodzący weekend 04-06.03.2022r! Zobacz, co będzie się działo w mieście!

Nadchodzący weekend w Krakowie zapowiada się bardzo ciekawie pod kątem różnorodnych imprez klubowych, a także wydarzeń, na które wiele z nas chciało by się wybrać. Z pewnością znajdzie się coś, co zainteresuje każdego czytelnika! Po więcej informacji na temat najciekawszych imprez i wydarzeń w Krakowie w najbliższy weekend zapraszamy do galerii!

📢 Pracujący w Polsce Ukraińcy idą na wojnę. Wszystkie firmy chcą zatrudniać Ukrainki. Krakowscy rzemieślnicy też znajdą oferty dla uchodźców

Z powodu napaści Rosji na Ukrainę problemy z normalnym funkcjonowaniem zaczyna mieć kilka kluczowych branż gospodarki w Krakowie i Małopolsce, zwłaszcza transport i budownictwo, ale też logistyka, przemysł i budownictwo. Powód? W ostatnich latach nasze firmy opierały się w coraz większym stopniu na pracownikach ze Wschodu, głównie wielu tysiącach mężczyzn z Ukrainy, a teraz mnóstwo Ukraińców poszło lub wybiera się na wojnę z rosyjskim najeźdźcą. W transporcie i na budowach może chodzić nawet o co trzeciego zatrudnionego. Inni pracownicy, przy wsparciu pracodawców, tworzą po polskiej stronie zaplecze zaopatrujące walczących kolegów w niezbędny sprzęt. Z drugiej strony w ciągu tygodnia dotarło do Polski około 600 tys. ukraińskich uchodźców, a wkrótce będzie ich zapewne milion. To w przeważającej mierze kobiety oraz dzieci, którym trzeba zapewnić w pierwszym rzędzie poczucie bezpieczeństwa, pomoc medyczną i psychologiczną, wyżywienie i dach nad głową. Najmniejszy problem będzie znalezienie pracy dla wszystkich zainteresowanych: Ukrainki chcą zatrudnić dosłownie wszyscy.

📢 Kraków. Na dworzec PKP codziennie przyjeżdżają pociągi z tysiącami uchodźców z Ukrainy. "Moja podróż trwała 45 godzin"

Codziennie do Krakowa przyjeżdżają kolejne pociągi z uchodźcami z Ukrainy, uciekającymi przed wojną. Część z nich szuka schronienia w stolicy Małopolski, inni jadą dalej, do swoich znajomych, rodzin rozsianych po całej Europie. - Moja podróż trwała 45 godzin, jestem wykończona, ale zarazem bardzo wdzięczna widząc, ile dobroci przekazują nam Polacy - mówi nam Irena spotkana w czwartek na dworcu PKP w Krakowie.

📢 Opóźnienie w planowaniu tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Jest kolizja z Kanałem Krakowskim. Auta i tramwaje pojadą tunelem albo nad wodą

Wszystko wskazuje na to, że miasto będzie musiało zmienić koncepcje dla tras Pychowickiej oraz Zwierzynieckiej i uwzględnić w nich Kanał Krakowski, który ma umożliwić jednostkom pływającym ominięcie ostrego łuku Wisły pod Wawelem. W związku z tym opóźnia się planowanie tych brakujących tras III obwodnicy miasta i przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących ich budowy.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto