Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orhan Pamuk przyjedzie do Krakowa. Wizyta noblisty już w czerwcu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W czerwcu Orhan Pamuk ponownie odwiedzi Polskę
W czerwcu Orhan Pamuk ponownie odwiedzi Polskę Andrzej Banas
Na księgarnianych pólkach właśnie pojawiła się najnowsza powieść tureckiego noblisty Orhana Pamuka - "Noce zarazy". Autor w najbliższych tygodniach odwiedzi dwa polskie miasta: Kraków i Poznań. Pod Wawelem pisarz spotka się z czytelnikami z okazji jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego, którego nakładem ukazują się polskie wydania jego książek.

W czerwcu laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2006 roku odwiedzi Polskę. W Poznaniu będzie gościem 32. edycji Malta Festival Poznań, w Krakowie spotka się z czytelnikami z okazji jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego. Nakładem krakowskiego wydawnictwa właśnie ukazała się długo wyczekiwana najnowsza powieść Orhana Pamuka "Noce zarazy" w tłumaczeniu Piotra Kawuloka.

"Akcja książki rozgrywa się w 1901 roku na fikcyjnej wyspie Minger zwanej perłą Lewantu. Liczący ponad 750 stron utwór jest jednocześnie kroniką czasu zarazy, epopeją w stylu Tołstoja, przewrotną dystopią, kryminałem i bardzo współczesną powieścią o nas samych. Będziemy ją czytać zarówno w kontekście Dżumy Alberta Camusa, jak i własnych niedawnych pandemicznych doświadczeń" - zapowiada powieść wydawca.

W 1901 roku Imperium Osmańskie jest nazywane „chorym człowiekiem Europy”. Rządzi nim Abdülhamid II – paranoik, zapalony czytelnik modnych kryminałów, pasjonat biologii i medycyny, który do władzy doszedł dzięki przewrotom pałacowym oraz truciznom. Jego poddani buntują się, a kolonialne mocarstwa co rusz ingerują w sprawy niewydolnego państwa. Gdy wiosną na wyspie Minger – gdzieś między Kretą a Rodos – wybucha dżuma, sułtan ma poważny problem. Zachód wykorzystuje epidemię jako pretekst do kolejnych nacisków.

Wyspa staje się beczką prochu. Kwarantanna i izolacja zyskują coraz liczniejszych przeciwników, którzy bardziej wierzą w moc magicznych amuletów, miejskie legendy i teorie spiskowe. Grecy i Turcy, chrześcijanie i muzułmanie obwiniają się nawzajem o sprowadzenie zarazy. Gdy międzynarodowa blokada odcina Minger od reszty świata, jego mieszkańcy są zdani już tylko na siebie. Wystarczy iskra.

Te wydarzenia śledzi i opisuje w listach do Konstantynopola księżniczka Pakize, córka obalonego sułtana. Jej mąż, doktor Nuri Bej ma rozwiązać zagadkę epidemii oraz morderstwa głównego inspektora sanitarnego, Bonkowskiego Paszy. Metodą dedukcji – jak detektyw.

W burzliwych losach fikcyjnej wyspy Orhan Pamuk, laureat Literackiej Nagrody Nobla, odmalował świat przemawiający z niezwykłą mocą do naszej teraźniejszości.

W swoich książkach Orhan Pamuk opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu. W jego kraju określa się go mianem komentatora społecznego, mimo iż sam uważa się za twórcę fikcji literackiej, bez skłonności politycznych. Należy do grona „oświeconych” intelektualistów tureckich, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych, otwartych na integrację Turcji z Unią Europejską. Jego twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków. Turecki pisarz w 2006 roku został laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury.

Na scenie Teatru Łaźnia Nowa można zobaczyć teatralną adaptację "Śniegu" powieści Pamuka uhonorowanej Noblem. W krakowskim teatrze wyreżyserował ją Bartosz Szydłowski.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Orhan Pamuk przyjedzie do Krakowa. Wizyta noblisty już w czerwcu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto