Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orhan Pamuk przyjedzie do Krakowa. Znane są szczegóły spotkania z noblistą

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Orhan Pamuk odwiedzi Kraków i Poznań
Orhan Pamuk odwiedzi Kraków i Poznań Andrzej Banas
Orhan Pamuk, laureat Literackiej Nagrody Nobla, spotka się z krakowskimi czytelnikami z okazji premiery swojej najnowszej powieści „Noce zarazy” oraz jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego, polskiego wydawcy noblisty. Spotkanie zatytułowane „Chwila w wieczności” odbędzie się w piątek, 30 czerwca, o godz. 17.00 na Dużej Scenie Teatru im. Słowackiego. Na wydarzenie obowiązują bilety.

"Chwila w wieczności” to idea, która towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Gdy tylko zaczęliśmy postrzegać egzystencję jako w pełni zależną od upływu czasu, nasza wyobraźnia poszukiwała sposobu na to, by zneutralizować dotkliwe skutki przemijania i towarzyszące im uczucia smutku oraz przygnębienia - wyjaśnia Wydawnictwo Literackie, na zaproszenie którego Orhan Pamuk odwiedzi Kraków. - W jednym ze swoich tekstów Orhan Pamuk napisał, że twórczość literacka jest mu potrzebna przede wszystkim po to, by zatrzymać proces przemiany człowieka w trupa, jest ucieczką od śmiercionośnego oddechu świata, od którego zarówno on, jak i jego bohaterowie, chcą odgrodzić się ogrodami opowieści.

Wizyta tureckiego noblisty będzie okazją do spotkania poświęconego jego najnowszej powieści "Noce zarazy".

Gdy Pamuk odbierał Nagrodę Nobla, powiedział, że na myśl o pisaniu przychodzi mu do głowy przede wszystkim obraz człowieka, który zamyka się w swoim pokoju, by stworzyć nowy świat.

"Mimo że praca pisarska bywa uciążliwa i męcząca, mimo że jest intelektualnym i fizycznym wyzwaniem, któremu nie zawsze można sprostać, kojarzy mu się wyłącznie z przyjemnością, gdyż wiąże się z dobrowolnym zerwaniem z otaczającą rzeczywistością, którego efektem bywa dzieło przenoszące nas w miejsce, gdzie troski zostają choć na chwilę ukojone. Co jednak zrobić, gdy odosobnienie staje się przymusowe, gdy pracownia pisarska, gdy pokój czytelnika nie jest już azylem, lecz więzieniem? Ostatnia powieść Pamuka – „Noce zarazy” – mierzy się z takim właśnie doświadczeniem" - czytamy w zapowiedzi powieści noblisty.

Opisane w niej zagrożenie, które dotyka mieszkańców malowniczej wyspy, zmusza do zakwestionowania wszystkich prawd i systemów wartości. Zaraza, z którą próbują uporać się bohaterowie, okazuje się zjawiskiem, które odsłania i intensyfikuje ukrywane problemy.

W 1901 roku Imperium Osmańskie jest nazywane „chorym człowiekiem Europy”. Rządzi nim Abdülhamid II – paranoik, zapalony czytelnik modnych kryminałów, pasjonat biologii i medycyny, który do władzy doszedł dzięki przewrotom pałacowym oraz truciznom. Jego poddani buntują się, a kolonialne mocarstwa co rusz ingerują w sprawy niewydolnego państwa. Gdy wiosną na wyspie Minger – gdzieś między Kretą a Rodos – wybucha dżuma, sułtan ma poważny problem. Zachód wykorzystuje epidemię jako pretekst do kolejnych nacisków.

Wyspa staje się beczką prochu. Kwarantanna i izolacja zyskują coraz liczniejszych przeciwników, którzy bardziej wierzą w moc magicznych amuletów, miejskie legendy i teorie spiskowe. Grecy i Turcy, chrześcijanie i muzułmanie obwiniają się nawzajem o sprowadzenie zarazy. Gdy międzynarodowa blokada odcina Minger od reszty świata, jego mieszkańcy są zdani już tylko na siebie. Wystarczy iskra.

Te wydarzenia śledzi i opisuje w listach do Konstantynopola księżniczka Pakize, córka obalonego sułtana. Jej mąż, doktor Nuri Bej ma rozwiązać zagadkę epidemii oraz morderstwa głównego inspektora sanitarnego, Bonkowskiego Paszy. Metodą dedukcji – jak detektyw.

Warto dodać, że jeden z bohaterów najnowszej książki Orhana Pamuka Stanisław Bonkowski jest Polakiem.

"Jego nazwisko nie tylko brzmi obco dla Turków, ale w oryginale książki oddane jest w polskiej ortografii. Pamuk swoim zwyczajem wyjaśnia w narracji książki czytelnikowi, że Bonkowski jest z pochodzenia Polakiem, synem polskiego oficera, który w dziewiętnastym wieku, po powstaniu przeciw Rosji znalazł się na terenie imperium osmańskiego" - mówił w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” Piotr Kawulok, tłumacz książek Pamuka.

W XIX wieku Imperium Osmańskie było schronieniem dla politycznych uchodźców z Polski po powstaniach narodowych. Liczna kolonia Polaków przyczyniła się do postępu cywilizacyjnego ówczesnego państwa tureckiego, które wspierało nas w walce o odzyskanie niepodległości. 

Spotkanie z Orhanem Pamukiem wpisane jest w cykl jubileuszowych debat Wydawnictwa Literackiego, odbywających się pod hasłem „Mamy czas”. Rozmowę z noblistą poprowadzą Marta Perchuć-Burzyńska (Radio TOK FM) i Grzegorz Jankowicz (Festiwal Conrada), a tłumaczyć będzie Piotr Krasnowolski.

Bilety w cenie 10 zł do zakupienia w kasie i na stronie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Orhan Pamuk przyjedzie do Krakowa. Znane są szczegóły spotkania z noblistą - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto