MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak celebrować Światowy Dzień Sztuki 2024? Na te wystawy w Krakowie warto się wybrać

OPRAC.:
Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Czasowe wystawy w Krakowie, które warto zobaczyć. Przejdź do galerii
Czasowe wystawy w Krakowie, które warto zobaczyć. Przejdź do galerii Andrzej Banaś
15 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki. Warto znaleźć chwilę, by docenić piękno różnorodnych form wyrazu i wybrać się na którąś z wystaw. Jak można celebrować to święto w Krakowie? Przedstawiamy nasze propozycje.

Spis treści

Wystawy w Krakowie, które warto zobaczyć. Nie tylko w Światowy Dzień Sztuki 2024

Zastanawiasz się, które muzeum w Krakowie odwiedzić? W stolicy Małopolski znajdziesz wiele ciekawych i wyjątkowych miejsc wartych zobaczenia. Szeroką ofertę wystaw stałych i czasowych możesz zobaczyć m.in. w:

  • Muzeum Narodowym
  • Muzeum Sztuki Współczesnej
  • Muzeum Lotnictwa Polskiego
  • Muzeum Krzysztofory
  • Muzeum Czartoryskich
  • Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku
  • Muzeum Wawelskim
  • Muzeum Sztuki Współczesnej
  • Fabryce Oskara Schindlera
  • Muzeum Fotografii w Krakowie

To tylko niektóre propozycje muzeów, do których możesz się wybrać w Krakowie. W galerii więcej informacji o tym, jakie wystawy czasowe zobaczyć w najbliższych dniach.

Zobacz również:

Jaka jest idea Światowego Dnia Sztuki?

Jednym z głównych celów Światowego Dnia Sztuki jest promowanie różnych form sztuki oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat jej znaczenia. Sztuka od wieków była nośnikiem ludzkich emocji, idei i doświadczeń. Poprzez malarstwo, rzeźbę, muzykę, taniec, teatr czy literaturę, ludzie wyrażają swoje uczucia, przekonania oraz refleksje nad światem, w którym żyją.

Kolejnym istotnym aspektem obchodów Światowego Dnia Sztuki jest propagowanie dostępu do sztuki dla wszystkich. Sztuka powinna być postrzegana jako coś więcej niż tylko elitarne hobby czy luksusowa rozrywka. Poprzez działania edukacyjne, społeczne i kulturalne, promuje się ideę, że każdy człowiek ma prawo do tworzenia i czerpania z dóbr kultury.

Światowy Dzień Sztuki to również czas refleksji nad wyzwaniami, jakie stawia współczesna rzeczywistość przed artystami oraz instytucjami kultury. W erze cyfrowej, gdzie sztuka staje się coraz bardziej dostępna dzięki Internetowi, pojawiają się nowe pytania dotyczące praw autorskich, zrównoważonego rozwoju oraz roli sztuki w budowaniu społeczności.

Światowy Dzień Sztuki został ogłoszony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuk Plastycznych, a pierwsze obchody odbyły się w 2012 roku. W 2019 roku święto zostało proklamowane przez UNESCO. Datę 15 kwietnia wybrano ze względu na obchodzone tego dnia urodziny Leonarda da Vinci, którego uznano za patrona Światowego Dnia Sztuki.

Genialny artysta i wizjoner patronem Światowego Dnia Sztuki

Da Vinci jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych geniuszy w historii ludzkości. Jego fascynacja nauką, sztuką i technologią zaprowadziła go na szczyty osiągnięć w wielu dziedzinach.

W świecie sztuki Leonardo da Vinci zapisał się jako jeden z najwybitniejszych renesansowych mistrzów. Jego obrazy, takie jak "Mona Lisa" i "Ostatnia Wieczerza", są uznawane za arcydzieła, które definiują epokę renesansu. Jego mistrzostwo w technice sfumato, czyli subtelnych przejść tonalnych, oraz umiejętność oddawania detali i emocji na obrazach uczyniły go postacią ikoniczną w historii malarstwa.

Jednak wkład Leonarda da Vinci w sztukę nie ograniczał się tylko do malarstwa. Był również rzeźbiarzem, architektem, inżynierem i wynalazcą. Jego szkice i notatki zawierają pomysły na wynalazki takie jak latające maszyny, czołgi czy podwodne łodzie, co czyni go pionierem w dziedzinie technologii i inżynierii. Jego nieustanne dążenie do poznania natury, anatomicznych studiów oraz obserwacji naukowych doprowadziło do wielu przełomowych odkryć, które miały wpływ na rozwój wielu dziedzin, w tym medycyny, botaniki czy geologii.

Leonardo da Vinci był nie tylko jednym z najwybitniejszych malarzy w historii, ale również wszechstronnym geniuszem, którego wkład w rozwój sztuki, nauki i technologii pozostaje niezapomniany do dziś, a prace nadal inspirują i fascynują kolejne pokolenia. Jego wybór na patrona Światowego Dnia Sztuki ma podkreślać m.in. znaczenie i wpływ sztuki na inne dziedziny naszego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto