Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te miejsca zna każdy krakus. Zdziwicie się, jak wyglądały sto lat temu!

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Stał Wawel, Sukiennice, był park Jordana, a jednak widok miast sprzed kilkudziesięciu lat zdziwi niejednego. Odnaleźliśmy fotografie sprzed lat miejsc, które zna każdy mieszkaniec miasta. Sprawdźcie, czy rozpoznacie Kraków sprzed stu i sześćdziesięciu lat.

Sukiennice, park Jordana, Rynek Główny, po którym jeżdżą samochody, powstający dopiero hotel Cracovia, czy ul Dietla, na której starodrzew to przypomina zieleń widzianą z perspektywy dewelopera. Tak wyglądał Kraków kilka i kilkanaście dekad temu. Niektórych widoków nie pamiętają już najstarsi żyjący krakowianie, za innymi tęsknimy, patrząc z rozrzewnieniem na archiwalne fotografie.

Przypominamy niektóre z nich.

Park Jordana
Ulubione miejsce zabawa krakowskich dzieciaków powstało w 1889 roku z inicjatywy doktora Henryka Jordana. Park z boiskami, przyrządami gimnastycznymi i placami do zabaw sportowych stworzono na terenie błoń czarnowiejskich w miejscu byłej wystawy rolniczo-przemysłowej. Przed wojną w parku stała mleczarnia Eweliny Dobrzyńskiej, w której serwowano mleko, a za mleczarnią znajdował się długi pawilon gimnastyczny. Niegdyś w parku mieściły się również korty tenisowe, pływalnia i ślizgawka.

Tętniąca życiem ul. Szeroka
W średniowieczu było to centrum wsi Bawół, włączonej do Kazimierza po lokacji miasta. Według Jana Długosza, to tu miały stać pierwsze budynki ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego uniwersytetu. Na naszej archiwalnej fotografii serce Kazimierza przypomina raczej wioskę daleko za lasem, a nie miejsce, gdzie wydarza się "Szalom na Szerokiej".

Parking na Rynku Głównym

Dokładnie 43 lata temu, po decyzji władz Krakowa, zamknięto ruch samochodowy na krakowskim Rynku. Jak wyglądał niegdyś można zobaczyć na starej fotografii.

Sukiennice
Widok Sukiennice z lat 1871-1875 może zaskakiwać.

Podupadły budynek, wokół którego wznosiły się drewniane budy - tak prezentowały się Sukiennice w końcu XIX wieku. Przebudowa reprezentacyjnej krakowskiej budowli trwała w latach 1875-1879 pod kierunkiem Tomasza Prylińskiego. Po ówczesnym remoncie wyłonił się ich obecny kształt z podcieniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te miejsca zna każdy krakus. Zdziwicie się, jak wyglądały sto lat temu! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto