Małopolski ranking stawek za godzinę pracy. Od 21 zł do… 2778 zł brutto. W którym sektorze płacą najwięcej, a w którym w okolicach minimum?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
36 złotych i 32 groszy brutto – tyle w przeliczeniu na jedną przepracowaną godzinę pracy otrzymywali przeciętnie w ciągu roku pracownicy małopolskich firm i instytucji zatrudniających powyżej 9 osób. To sporo, zważywszy, że ustawowa płaca minimalna wynosiła w 2020 r. 17 zł, by w 2021 r. wzrosnąć do 18,30 zł brutto. Ale nie we wszystkich sektorach gospodarki i sekcjach działalności stawki są dobre. Większość pracowników gastronomii czy hotelarstwa mogła liczyć przed pandemią – przynamniej oficjalnie – na pensje zbliżone do minimalnych, natomiast wśród specjalistów i menedżerów branż znajdujących się od kilku lat na fali przeciętne wynagrodzenia godzinowe są kilkukrotnie wyższe. A rekordzista Małopolski otrzymuje jakieś 2800 zł za godzinę. Oto najświeższe zestawienie średnich stawek za godzinę pracy w Małopolsce wedle danych GUS. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Płaca minimalna pójdzie w górę

Małopolska przeciętna stawka – czyli wspomniane 36,32 zł za godzinę – pomnożona przez typowy czas pracy w każdym miesiącu (ok. 180 godzin) daje ponad 6,5 tys. zł brutto. To znacznie więcej od średniej płacy w naszym regionie. Główny powód jest taki, że wielu ludzi pracuje (przynajmniej formalnie) znacznie mniej niż 40 godzin tygodniowo. Dotyczy to zwłaszcza sektora publicznego (nauczyciele, wykładowcy akademiccy), stąd średnia stawka w tym sektorze jest znacznie wyższa niż w prywatnym: 43,53 zł wobec 33,57 zł.

Stawka za godzinę pracy w Małopolsce: wiele zależy od branży i formy własności

Jak informowaliśmy niedawno, przeciętny Małopolanin zarabia 5344 złote, a Małopolanka - 4423 zł brutto, przy czym w sektorze publicznym jest to - odpowiednio - 5557 zł i 4704 zł, natomiast w sektorze prywatnym - 5297 i 4223 zł brutto. To jednak tylko średnia, którą w praktyce otrzymuje niewielu mieszkańców naszego regionu. Równocześnie 5 tys. zł w jednej robocie nie jest równe 5 tys. złotych w innej branży i na innym stanowisku – w każdym razie nie pod względem rzeczywistego nakładu i czasu pracy. Czas potrzebny na zarobienie każdej złotówki jest, oczywiście, dłuższy na stanowiskach robotniczych, zwłaszcza tych nie wymagających specjalnych kwalifikacji.

Stawki zależą od kilku czynników - przede wszystkim branży i zajmowanego w niej stanowiska, ale także wykształcenia, specjalności, stażu pracy oraz... płci i formy własności. Kobiety zarabiają w Małopolsce generalnie o kilkanaście procent mniej od mężczyzn. Widać to także w administracji, mimo że instytucje publiczne opierają swą siatkę wynagrodzeń na tzw. widełkach, narzucających z góry pewien poziom wynagrodzeń za określoną pracę.

Rekordowa stawka w Małopolsce: 2778 zł… za godzinę

Oczywiście, na najwyższych stanowiskach w Małopolsce – zwłaszcza w prywatnym biznesie – stawki godzinowe wielokrotnie przebijają średnią. Gdyby pensję, do jakiej przyznał się kiedyś prof. Janusz Filipiak, prezes krakowskiego Comarchu – czyli milion złotych miesięcznie – podzielić przez 720 godzin (zakładając że profesor pracuje codziennie, licząc weekendy, po 24 godziny na dobę), to wyszłaby i tak zawrotna suma 1389 zł za godzinę. Gdyby zaś założyć, że profesor spędza w pracy „tylko” 360 godzin miesięcznie (czyli dwa razy więcej od swego przeciętnego pracownika), to okaże się, że każda z tych godzin warta jest 2778 zł. To tylko trochę mniej niż ustawowa płaca minimalna w roku 2021. Minimalna - za miesiąc pracy.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski pozostaje od lat samorządowcem o najwyższych dochodach w Małopolsce – a to dlatego, że do pensji w Urzędzie Miasta Krakowa (ok. 158 tys. zł rocznie) dochodzi mu zarobek z uczelni (ok. 150 tys. zł rocznie) oraz emerytura (ponad 105 tys. zł rocznie). Gdyby uwzględnić same tylko dochody z pracy – wyjdzie blisko 26 tys. zł miesięcznie. Ile to jest za godzinę? Załóżmy, że prezydent spędza w pracy o połowę więcej czasu niż przeciętny urzędnik – a więc 12 godzin dziennie. Po podzieleniu miesięcznych zarobków przez liczbą godzin pracy otrzymamy ok. 95 zł za każdą godzinę. Czy to dużo? Trudno powiedzieć. Są w Krakowie prawnicy życzący sobie 200… euro (ponad 900 zł) za godzinę. Czy można jakoś porównać skalę ich wyzwań i odpowiedzialności z tym, z czym musi się mierzyć włodarz jednego z największych miast tej części Europy? Dobre pytanie…

Można je zadać właściwie we wszystkich branżach. Większość pracowników gastronomii czy hotelarstwa mogła liczyć przed pandemią – przynamniej oficjalnie – na stawki zbliżone do ustawowych minimów (czyli w okolicach 20 zł), natomiast wśród specjalistów i menedżerów branż znajdujących się od kilku lat na fali przeciętne wynagrodzenia godzinowe były kilkukrotnie wyższe.

W pandemii ów rozdźwięk się pogłębił: z najnowszych danych GUS (za listopad 2020) wynika, że największa redukcja zatrudnienia nastąpiła w branżach najgorzej dotąd wynagradzanych – czyli właśnie w zakwaterowaniu i gastronomii. Przyczyny są oczywiste: właśnie ten sektor gospodarki najsilniej ucierpiał przez pandemię i ograniczenia. Pracownicy muszą raczej zapomnieć o podwyżkach, większość marzy o ocaleniu miejsca pracy. Natomiast będące na fali wznoszącej branże, jak informatyka czy biotechnologia, cały czas szukają odpowiednich fachowców – i są gotowe im płacić nawet 20 proc. więcej niż przed pandemią.

Małopolska: ile się należy za godzinę pracy?

GUS sprawdza także regularnie liczbę godzin przepracowanych przez pracowników poszczególnych działów gospodarki. Wylicza przy tym średnie stawki godzinowe w tych działach – uwzględniające wszystkie koszty pracodawców. Pamiętajmy, że wynagrodzenie za pracę na etacie w wysokości 3000 zł brutto oznacza dla pracodawcy wydatek 3618 zł. Pracownik dostaje z tego na rękę 2157 zł, resztę inkasuje państwo – w postaci podatków oraz składek na ubezpieczenia.

Oto zestawienie średnich stawek za godzinę pracy w Małopolsce wedle danych GUS. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie