Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków pozwoli deweloperom na zabudowę na cennym terenie nad Wisłą z dawnym hotelem Forum? Są pomysły zagospodarowania tego obszaru

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Czy zmieni się zagospodarowanie na cennym terenie przy bulwarze Wołyńskim w Krakowie?
Czy zmieni się zagospodarowanie na cennym terenie przy bulwarze Wołyńskim w Krakowie? Marcin Banasik
Kraków chce skorzystać ze Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych (ZPI), które dają możliwości negocjacji z deweloperami w sprawie lokalizacji przez nich inwestycji mieszkaniowych na terenach, gdzie obecnie nie pozwalają na proponowaną przez nich zabudowę miejscowe plany zagospodarowania. Od razu zrodziło się pytanie, czy to może dotyczyć ostatniego tak cennego terenu w centrum, jakim są działki nad Wisłą z dawnym hotelem Forum. Władze miasta mają stanowisko w tej sprawie.

- Nikt nie jest w stanie "kupić" miasta za inwestycję, która miałaby burzyć ład przestrzenny. Są miejsca w Krakowie, a takim miejscem jest hotel Forum, gdzie miasto powinno bardzo mocno zastanowić się nad przyszłością takiego obszaru. Mimo że jest tam plan zezwalający na zabudowę mieszkaniowo-usługową, to biorąc pod uwagę znaczenie tego miejsca dla Krakowa porównałbym go do terenów Wesołej i powinno się pojawić pytanie o celowości wykupu tego obszaru - mówi wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

- Nie jestem w stanie zliczyć, ilu w mojej pięcioletniej kadencji było już inwestorów, którzy twierdzili, że legitymują się tytułem prawnym do hotelu Forum, mają już podpisaną umowę i przychodzą z projektem realizacji tam kompleksu budynków. Analizując to dochodzę do wniosku jak społecznie odbierane jest hotel Forum. Uważam, że miasto powinno bardzo poważnie w najbliższej perspektywie przystąpić do rozmów w kwestii zagospodarowania tego terenu. Jeżeli chodzi o dawny hotel Forum i jego otoczenie, to uważam, że powinna to być przestrzeń publiczna - dodaje wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Aby miasto mogło zaplanować zagospodarowanie przestrzeni, na której znajduje się hotel Forum, musiałoby się porozumieć z właścicielem nieruchomości co do ceny, wykupić ją, a następnie mogłoby ogłosić konkurs na projekt zagospodarowania.

Przypomnijmy, że budowa hotelu Forum, na podstawie projektu Janusza Ingardena, rozpoczęła się w 1978 r. i trwała ponad 10 lat. Oficjalne obiekt otwarto w 1989 r. Hotel zamknięto 9 listopada 2002 r. Dwa lata później prywatny inwestor kupił od Orbisu za ok. 40 mln zł działkę o powierzchni ponad 4 ha, na której stoi dawny hotel.

Od 2013 w części dawnego hotelu działa klubokawiarnia. Obecnie w części budynku i jego otoczeniu prowadzone są też kolejne usługi gastronomiczne.

Przed laty właściciel hotelu i terenu przy nim miała plan, aby wyburzyć hotel i wybudować tam zespół apartamentowców, z częścią usługowo-hotelowo-biurową. Uwagi do koncepcji zgłosił jednak konserwator zabytków, podkreślając, że proponowane budynki są za wysokie i za duże jest również zagęszczenie zabudowy.

W październiku 2007 r. prezydent Krakowa ogłosił natomiast przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania „Bulwary Wisły”, obejmującego też tereny dawnego hotelu Forum. Plan został uchwalony przez Radę Miasta we wrześniu 2013 r.
Zapisy planu stały się kością niezgody między miastem a inwestorem, chodziło m.in. o ograniczenia wysokości budynków do 18 metrów, podczas gdy dotychczasowa wysokości wynosi tam 38 m. Właściciele dawnego hotelu podkreślali też, że w związku z ograniczeniami konstrukcyjnymi (zbyt mała wysokość stropów nie spełniająca współczesnych norm) gospodaruje obiektem tak jak to jest możliwe.

Natomiast nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wraz z zapisem o Zintegrowanych Planach Inwestycyjnych, weszła w życie 24 września 2023 roku.

Na czym polega ZPI? Przykładowo jest obszar, na którym miejscowy plan zagospodarowania terenu dopuszcza funkcje usługowe. W ramach ZPI można zmienić przeznaczenie wykorzystania tych działek na zabudowę mieszkaniową. Można też np. zwiększyć wysokość, układ proponowanej zabudowy. Warunek jest taki, aby zmiany były zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa.

To tylko początek drogi, bo na przystąpienie do sporządzenia ZPI zgodę musiałaby wyrazić rada miasta. Równolegle informowani o tym fakcie byliby mieszkańcy. Jeśli taka zgoda zostanie udzielona przez radnych, wówczas miasto rozpoczyna negocjacje z inwestorem w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej.

W takich rozmowach uczestniczyć mają przedstawiciele inwestora, Urzędu Miasta Krakowa oraz Rady Miasta Krakowa. W toku negocjacji strony ustalą inwestycję uzupełniającą, która musi zostać wskazana do inwestycji głównej przedstawionej przez dewelopera.

Taką inwestycją uzupełniającą mogą być np. mieszkania komunalne, czy przedszkole, żłobek, szkoła, obiekty sportu i rekreacji, ścieżki rowerowe, obszary zieleni publicznej, placówki opieki zdrowotnej, biblioteki. Budowę takiego miejsca użyteczności publicznej sfinansuje inwestor składający wniosek o zezwolenie na budowę bloków czy apartamentowców. Co ważne, obiekty dla mieszkańców nie muszą powstać w otoczeniu głównego projektu, miejsce dla nich może zostać wskazane przez gminę w innej części miasta.

Następnym przewidzianym krokiem są konsultacje z mieszkańcami. Będą oni mogli zapoznać się z projektem umowy urbanistycznej. Mieszkańcy będą mogli złożyć uwagi do projektu ZPI, które rozpatrywać będzie prezydent.

W przypadku uwzględnienia uwag wprowadzone zostaną zmiany do umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI wynikające z uzyskanych opinii, dokonanych uzgodnień oraz przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Projekt ZPI stanowiący załącznik do umowy wraz z raportem z konsultacji społecznych zostałby następnie przedstawiony radzie gminy. Rada albo uchwali ZPI (bez możliwości wniesienia poprawek do projektu ZPI) albo odrzuci. W tym drugim przypadku rada może podjąć odrębną uchwałę o zwróceniu ZPI do prezydenta miasta wraz z propozycjami poprawek do umowy urbanistycznej, w tym do załącznika określającego projekt ZPI. Wówczas procedura prowadzona jest od początku.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto