Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy i aktywiści domagają się należytej ochrony drzew przy inwestycjach. Chcą wprowadzenia standardów jak w innych miastach

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
Aktywiści i aktywistki z Akcji Ratunkowej dla Krakowa apelują do prezydenta Jacka Majchrowskiego o wprowadzenie na terenie gminy Kraków, Standardów ochrony drzew. Społecznicy wskazują na "rażące zaniedbania miasta w zakresie ochrony drzew w procesach inwestycyjnych" i jednocześnie wskazują na standardy, które zostały wprowadzone w Poznaniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Tarnowskich Górach, Toruniu czy też Dąbrowie Górniczej. - Ich brak powoduje niszczenie i obumieranie drzew, którego można byłoby w prosty sposób uniknąć, gdyby miasto wymagało odpowiedniego zabezpieczenia drzew przez inwestorów i wykonawców oraz karało za brak przestrzegania standardów - wskazują aktywiści.

- W Krakowie mamy zalecenia ochrony drzew wydane w miejskiej broszurze z 2013 roku. Mamy też uchwałę Rady Miasta, w której znajdziemy m.in. obowiązki jakich musi dopełnić inwestor przed i w trakcie prowadzenia inwestycji. Ale zarządzenia prezydenta nie mamy, w związku z czym drzewa jak nikogo nie obchodziły, tak dalej nie obchodzą - mówi Monika Konieczna, aktywistka Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Aktywiści wskazują również, że obecne przepisy nie chronią wystarczająco drzew podczas prowadzenia inwestycji.

- Ustawa o ochronie przyrody nie podejmuje w ogóle tego tematu. Definiuje jedynie zniszczenie oraz uszkodzenie drzewa poprzez procent usunięcia korony - mówi Aleksandra Piotrowska, aktywistka Akcji Ratunkowej dla Krakowa, obrończyni Sudołu i dodaje - “Z doświadczenia wiemy, że decyzje środowiskowe nie zawierają dokładnych wytycznych dotyczących ochrony drzew, przez co drzewa w procesie inwestycyjnym pozostają praktycznie bez ochrony, zdane na łaskę wykonawcy. Jeśli chcemy realnie chronić drzewa, to wprowadzenie standardów jest niezbędne. Wykonawcy muszą mieć świadomość, że są zobowiązani ich przestrzegać, a mieszkańcy powinni mieć skąd czerpać wiedzę o tym, jak to powinno wyglądać.”

Aktywiści zwracają uwagę, że nieodpowiednio zabezpieczone drzewa to obecnie codzienność przy krakowskich inwestycjach. Za przykład podają Trasę Wolbromską i Tramwaj na Górkę Narodową.

- Podczas budowy tych dwóch inwestycji uszkodzeniu czy zniszczeniu ulegają nawet te drzewa, które zostały przeznaczone do ocalenia. Przypomnijmy też, że realizacja tych inwestycji poprzedzona była wycinką 3500 drzew - wskazują społecznicy.

Standardy działają w innych miastach

Standardy ochrony drzew wprowadzone w innych miastach tj. w Poznaniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Tarnowskich Górach, Toruniu czy też Dąbrowie Górniczej, jasno definiują jak należy chronić drzewa chociażby przez tworzenie stref ochrony czy w jaki sposób wykonywać prace blisko nich, aby nie doprowadzać do ich uszkodzeń.

Społecznicy deklarują współpracę z Urzędem Miasta w zakresie prowadzenia wspomnianych standardów, jednak podkreślają, że równie ważne jest, by drzewa chronić przed wycinkami i robić wszystko, by zminimalizować ich liczbę konieczną do usunięcia. O to walczyli np. mieszkańcy skupieni w inicjatywie Tramwaj na Mistrzejowice, którzy dokonali dwóch społecznych audytów w celu ograniczenia skali wycinki.

- Przede wszystkim projekt budowlany powinien uwzględniać zachowanie istniejącej zieleni, a fakt przeznaczenia jakiegoś terenu na cele inwestycyjne nie oznacza prawa do beztroskiego usuwania drzew i terenów zieleni oraz do lekceważenia ich wartości zarówno przyrodniczej, krajobrazowej, ochronnej jak i znaczenia dla mieszkańców - mówi Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

Petycja

W związku z tą sprawą Akcja Ratunkowa dla Krakowa uruchomiła petycję o wprowadzenie Standardów ochrony drzew w procesie inwestycyjnym, której adresatem jest Prezydent Miasta Krakowa.

- Domagamy się natychmiastowego przyjęcia przez miasto standardów i zamieszczenia ich w widocznym miejscu na stronie internetowej miasta Krakowa, tak, żeby były łatwo dostępne dla mieszkańców, by mogli sprawdzać i kontrolować inwestycje wokół nich - dodaje Aleksandra Piotrowska.

81 % populacji ucierpiało z powodu upałów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto