MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy taras widokowy na Wawelu. Krakowa z Małej Baszty zwiedzający jeszcze nigdy nie oglądali!

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Widok z tarasu Małej Baszty
Widok z tarasu Małej Baszty Biuro SKOZK
Malowniczo meandrująca Wisła, pasmo Sowińca, Srebrna Góra z klasztorem kamedułów na Bielanach, Kopce Kościuszki i Piłsudskiego to panorama, jak zobaczą zwiedzający z Małej Baszty Zamku Królewskiego na Wawelu. Można będzie ją podziwiać codziennie od 1 lipca do 13 października. Nowy taras widokowy na Wawelu zostanie po raz pierwszy udostępniony dla zwiedzających! Najpierw jednak trzeba pokonać 101 schodków...

Mała Baszta - najmłodsza i najmniejsza wieża Wawelu, dotąd niedostępna dla zwiedzających, od lipca zostanie dla nich otwarta. Z tego miejsca rozciąga się przepiękna panorama miasta.

Mała Baszta znajduje się w narożniku dziedzińca arkadowego, w budynku nr 5 Zamku Królewskiego na Wawelu. Powstała w latach 40. wieku XX, by połączyć południową pierzeję krużganków pałacowych z budynkiem administracyjnym władz Generalnego Gubernatorstwa, które tu miały tu swoją siedzibę. Basztę zaprojektował - na polecenie władz okupacyjnych - wybitny polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz.

W ostatnich latach Mała Baszta przeszła remont, od 1 lipca zostanie udostępniona zwiedzającym, którzy po pokonaniu 101 schodów będą mogli podziwiać ze znajdującego się tam tarasu widokowego piękną panoramę okolic Krakowa.

Jak na dłoni widać oczywiście teren Wzgórza Wawelskiego i starego miasta, z Małej Baszty rozpościera się perspektywa na zamkowe baszty Sandomierską i Złodziejską.

"Z tarasu widokowego rozpościera się także widok na dawne miasto a dziś dzielnicę Kazimierz z imponująco rysującymi się sylwetami kościołów i dawnym ratuszem a także malowniczo meandrującą Wisłę. Całość domyka zielona strona miasta – pasmo Sowińca, nad którym dostojnie wznoszą się Srebrna Góra z klasztorem kamedułów na Bielanach i Kopcami Kościuszki i Piłsudskiego. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie rysują się też odległe szczyty Tatr i pasmo Babiej Góry" - zapowiada swoją nową atrakcję Zamek Królewski na Wawelu.

W przyszłym roku zostanie tu otwarta nowa zamkowa ekspozycja, opowiadająca historię wawelskiego miasteczka, które tętniło tu życiem od średniowiecza po XIX wiek.

Powstało w średniowieczu, a swoje początki ma w wawelskim podgrodziu. Kiedy w początkach XIV wieku ogrodzono Wawel murem obronnym, obok rezydencji władcy znalazły się też budynki niezwiązane z władzą, tworzące wawelskie miasteczko, przekształcane i rozbudowywane na przestrzeni wieków. Po przeniesieniu stolicy do Warszawy powoli ulegając destrukcji. Zlikwidowane zostało jednak dopiero przez Austriaków, którzy przemianowali Wawel na koszary swojej armii. W znajdującym się na zewnętrznym dziedzińcu rezerwacie archeologicznym do dziś zachowały się pozostałości dawnych budowli, mieszczących się na wzgórzu wawelskim, które nie należały do królewskiej rezydencji, m.in. pozostałości kościoła.

"Zamysł wystawy powstał wokół fragmentów pozostającej na marginesie zainteresowań, lub niekiedy całkiem zapomnianej, historii miasteczka wawelskiego" - zapowiada Wawel.

Nowa atrakcja Wawelu czynna będzie codziennie od 1 lipca do 13 października (poniedziałek godz. 10.00-18.00, od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-18.00, ostatnie wejście 30 min przed zamknięciem). Bilet na Małą Basztę będzie kosztował 12 zł i 9 zł ulgowy.

Mała Baszta jest czwartą sezonowo dostępną atrakcją Zamku Królewskiego na Wawelu, obok czynnych od kwietnia do września Ogrodów Królewskich (bilety w cenie 8 zł/4 zł), Smoczej Jamy udostępnianej od kwietnia do końca października (bilety w cenie 9 zł/7 zł) oraz Baszty Sandomierskiej, którą można zwiedzać od lipca do października (6 zł/3 zł). W wawelskich Ogrodach Królewskich prezentowanych jest tego lata siedemnaście rzeźb Pawła Orłowskiego, które złożyły się na wystawę zatytułowaną „Kontrasty”.

W maju przyszłego roku Wawel otworzy kolejną nową trasę podziemną. Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą dostępne dotąd wyłącznie archeologom relikty średniowiecznych budowli, urządzeń obronnych oraz naturalnej jaskini mieszczących się na Wzgórzu Wawelskim. Nowa trasa będzie przebiegała m.in. nad Smoczą Jamą, powstanie także taras – miejsce odpoczynku z jednym z najpiękniejszych widoków w Krakowie na zakole Wisły. Obecnie trwają tu prace budowlano-konserwatorskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy taras widokowy na Wawelu. Krakowa z Małej Baszty zwiedzający jeszcze nigdy nie oglądali! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto