Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie informacje o krakowskiej kulturze po ukraińsku dzięki współpracy portali UAinKraków.pl oraz Karnet – Kraków Culture

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Kranet - Kraków Culture na UAinKraków.pl
Kranet - Kraków Culture na UAinKraków.pl Materiały prasowe
Informacje o koncertach, spektaklach, wystawach, kursach językowych i spotkaniach, które odbywają się pod Wawelem. Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku toczącej się wojny zamieszkali w Krakowie, wszystko to mogą teraz znaleźć pod jednym adresem w internecie.

FLESZ - Patogale sięgają dna, jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

od 16 lat

Reakcja pojedynczych osób i całych instytucji kultury z Krakowa była natychmiastowa i spontaniczna. Już w pierwszych dniach po agresji Rosji odbyły się koncerty solidarności z narodem Ukrainy, organizowano zbiórki i wszechstronną pomoc. Szybko okazało się, że aktywność ludzi i instytucji kultury jest tak duża, iż warto pomyśleć o skoordynowanym przekazywaniu informacji jej adresatom.

Tak zrodziła się inicjatywa współpracy, którą podjęły KBF i Fundacja Instytut Polska – Ukraina. Na stronie UAinKrakow.pl pojawiła się specjalna zakładka „Kultura”, w której pojawiają się informacje o wydarzeniach w Krakowie dostarczane przez portal Karnet – Kraków Culture.

– Instytucje kultury Krakowa podejmują mnóstwo wspaniałych działań wspierających naszych gości. Informacja na ten temat była rozproszona, nierzadko też podawana wyłącznie w języku polskim. Pomyśleliśmy, że wraz z Fundacją Instytut Polska – Ukraina, który prowadzi portal UAinKrakow.pl, możemy pomóc w jej lepszym dotarciu. Po naszej stronie jest zbieranie informacji i opracowanie ich po polsku, po stronie Fundacji – tłumaczenie na język ukraiński i umieszczanie na stronie – mówi dyrektor KBF Magdalena Doksa-Tverberg.

Oprócz tego Fundacja na wiele sposobów angażuje się w pomoc obywatelom Ukrainy docierającym do naszego miasta w wyniku rosyjskiej agresji. We współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi współtworzy m.in. Punkt Pomocy „Żyj w Krakowie” oraz zajmuje się pomocą humanitarną, m.in. organizując zbiórki leków do szpitali na Ukrainie, a także pomagając rodzinom z ciężko chorymi dziećmi, które wskutek wojny znalazły się w Krakowie i w innych miastach Polski.

– Cenimy sobie tę współpracę i czujemy, że płynie prosto z serca. Bez niej wielu z moich 220 tysięcy rodaków, którzy przybyli do Krakowa, mogłoby nawet nie wiedzieć, ile cennych propozycji ma dla nich miasto – mówi prezes Fundacji Olha Menko.

Wydarzenia i inicjatywy, o których informacje docierają na stronę UAinKrakow.pl, są rozmaite. Od dużych koncertów charytatywnych po niewielkie recitale polskich i ukraińskich artystów, od propozycji dużych muzeów i teatrów, po inicjatywy niewielkich klubów. Bardzo rozległa jest oferta edukacyjna, szczególnie związana z nauką języka polskiego. Wiele krakowskich instytucji kultury urządza też regularne spotkania integracyjne oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci. Oferowane są również spacery po Krakowie i oprowadzanie po muzeach w języku ukraińskim, a także spotkania z psychologami.

KBF nie tylko przekazuje informacje o inicjatywach innych instytucji kultury w mieście, ale sam aktywnie organizuje wydarzenia skierowane do uchodźców z Ukrainy. Przykładem tego może być wydarzenie „Dzień Dobry Ukraino”, które odbyło się z początkiem wiosny w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a także coniedzielne warsztaty Literackie Chwile, których program od marca został uzupełniony o popołudniową grupę zajęć tłumaczonych na język ukraiński.

Ukrainie będzie też dedykowany specjalny koncert podczas Festiwalu Muzyki Filmowej 26 maja o godz. 19.30 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wystąpią chór i orkiestra, w których składzie znajdą się ukraińscy muzycy. Wykonają oni m.in. utwory skomponowane specjalnie na tę okazję przez kompozytorów związanych z FMF, m.in. Johna Williamsa, Howarda Shore’a, Lolitę Ritmanis, Laurę Karpman, Elliota Goldenthala, Diego Navarrę, Trevora Morrisa, Dona Davisa, Craiga Armstronga, Stephena Warbecka, Dirka Brossé, Antoniego Komasę-Łazarkiewicza, Benjamina Wallfischa i Michaela Giacchiniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wszystkie informacje o krakowskiej kulturze po ukraińsku dzięki współpracy portali UAinKraków.pl oraz Karnet – Kraków Culture - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto