Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd tygodnia z 10.07.2022 w Krakowie. Najważniejsze wydarzenia od 3.07 do 9.07.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Krakowa nadrobisz w kwadrans
Pora na przegląd tygodnia? Z nami tygodniową prasówkę z Krakowa nadrobisz w kwadrans CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Krakowa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 3.07 a 9.07.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Kraków. Znów rozkopią Basztową. Zmiany też na Westerplatte i Zakopiańskiej 10.07.”?

Przegląd tygodnia: Kraków, 10.07.2022. 3.07 - 9.07.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Kraków. Znów rozkopią Basztową. Zmiany też na Westerplatte i Zakopiańskiej 10.07.

W dniach od 16 do 24 lipca realizowane będą prace gwarancyjne na Basztowej – po zachodniej stronie skrzyżowania ul. Basztowa-Długa-Sławkowska. W związku z robotami pojawią się zmiany w organizacji ruchu. Robotnicy wcześniej pojawią się też na szynach na ulicy Westerplatte. Inne zmiany dotkną ulicy Zakopiańskiej.

📢 Kraków. Shuvary Park - nowa imprezownia na mapie Krakowa otwarta. "Pląsy w Shuvarach"

Niedaleko zalewu Bagry, dokładnie przy ul. Saskiej 23, otwarta została dziś nowa imprezownia - Shuvary Park. A co w niej? W ciągu dnia dużo jedzenia i m.in. festiwalowej kawy, a wieczorem... "Pląsy w Shuvarach".

📢 W Krakowie odbyło się uroczyste czepkowanie pielęgniarek i położnych

W sobotę 9 lipca w Krakowie odbyły się uroczystości czepkowania absolwentów studiów pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Czepkowanie to symboliczne włączenie pielęgniarek i pielęgniarzy do zawodowego grona.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 10.07.2022: 3.07-9.07.2022 Kraków: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Krakowie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Jeden z symboli Krakowa świętuje 85 lat. Tak budowano Kopiec Piłsudskiego

9 lipca 1937 r. zakończono budowę Kopca Piłsudskiego w Krakowie. Kopiec wzniesiony przy czynnym udziale tysięcy obywateli upamiętnia nie tylko postać Józefa Piłsudskiego i odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także bohaterskie walki Polaków.

📢 W centrum Krakowa planują budynek z podziemną strzelnicą, która mogłaby się zamieniać w schron

Krakowskie Bractwo Kurkowe chce zbudować strzelnicę w sercu miasta - w parku Strzeleckim, na terenie wzdłuż ulicy Bosackiej. Bractwo podkreśla, że w przeszłości w tym miejscu istniała strzelnica. Teraz nowa zajęłaby część podziemną projektowanego obiektu, który miałby stanąć w sąsiedztwie Celestatu. Budynek byłby prawdopodobnie dwukondygnacyjny. Obok niego bractwo zamierza odtworzyć wieżę znaną z XIX-wiecznych widoków ogrodu strzeleckiego.

📢 Kraków. Samochód na torowisku. Nocna akcja służb

Kilka minut przed godziną 1 w nocy służby otrzymały zgłoszenie o samochodzie osobowym, który znajdował się na torowisku w Krakowie (Al.Pokoju w kierunku ul. Centralnej za rondem Dywizjonu 308). Z niewyjaśnionych przyczyn kierowca zjechał z drogi I znalazł się na torowisku tramwajowym. Brak osób poszkodowanych, na miejscu pracowały służby ratunkowe.

📢 Wisła Kraków. Kadra drużyny - jesień 2022 w piłkarskiej I lidze [ZMIANY, KONTRAKTY, ZDJĘCIA]

Wisła Kraków. Prezentujemy pełną kadrę piłkarską „Białej Gwiazdy”, wraz ze sztabem szkoleniowym. To stan na początek lipca 2022 roku. Zestawienie uwzględnia wszystkie zmiany dokonane do tej pory przed startem sezonu w I lidze i będzie na bieżąco aktualizowane. Podajemy informacje o wszystkich piłkarzach Wisły wraz z okresem obowiązywania ich kontraktów. Przejdź do GALERII. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Tak mieszkał w Krakowie Czesław Miłosz. Jest okazja, by zobaczyć dom noblisty na własne oczy

Bogusławskiego 6 to ostatni adres Czesława Miłosza. Trzeba specjalnej okazji, by zajrzeć do krakowskiego mieszkania noblisty - a taka właśnie nadarzy się w sobotę 9 lipca podczas polsko-ukraińskiego spaceru śladami poety, który odbędzie się w ramach, trwającego pod Wawelem, Festiwalu Miłosza.

📢 Hiszpańskie artystki otworzyły w Krakowie 35. Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA

Spektaklem „Migrare” w wykonaniu hiszpańskich artystek z grupy Cia.Maduixa rozpoczęła się w piątek 35. edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA. Choć deszcz pokrzyżował teatralne plany organizatorów, z publicznością zdążył spotkać się także Luca Della Gatta, czyli Agro the Clown. Na trzy dni Kraków stanie się wielką teatralną sceną, a spektakle można będzie zobaczyć na Rynkach Głównym, Małym i Pogórskim, a także na placu przy Galerii Krakowskiej, przy Muzeum Inżynierii i Techniki, w ogrodzie Muzeum Archeologicznego oraz na podwórku przy ul. Zamoyskiego 23. Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

📢 Kraków. Wobec Leszka O. zastosowano 3 miesięczny areszt. Grozi mu nawet dożywocie

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec podejrzanego 71-letniego Leszka O. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Prokuratura przedstawiła mężczyźnie zarzut zabójstwa profesora Jana Targosza, a także zabezpieczyła dowody, a w wśród nich telefony z nagraniami potwierdzającymi zarzucane mu czyny. Leszkowi O. grozi kara pozbawienia wolności "na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności, albo kara dożywotniego pozbawienia wolności". Przypominamy, że do zabójstwa doszło w nocy z 5 na 6 lipca. Mężczyzna podczas zatrzymania miał we krwi 1,5 promila alkoholu.

📢 Czereśnie, wiśnie i maliny za półdarmo. Oto gdzie wybrać się na samozbiory w Małopolsce. Lista miejsc

Samozbiory polegają na samodzielnym zbieraniu owoców czy warzyw prosto z krzaczka na uprawach udostępnionych przez plantatora bez pośredników. Za własnoręcznie zebrane czereśnie, wiśnie czy maliny zapłacimy dużo mniej niż za te oferowane w sklepie. Także w Małopolsce plantatorzy udostępniają uprawy do samozbiorów. Przejdź do galerii i sprawdź najważniejsze informacje dotyczące ofert z naszego regionu (adres, ceny). Dane pochodzą z platformy myzbieramy.pl.

📢 Kraków. Nowohucka Aleja Róż wróci do wyglądu sprzed 50 lat, ale może dopiero za kilkanaście miesięcy

Kilka dni temu Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Michał Drewnicki napisał do prezydenta interpelację, w której w imieniu mieszkańców pyta o rewitalizację Alei Róż w Nowej Hucie. Projekt „Aleja Róż na nowo” zwyciężył w edycji Budżetu Obywatelskiego w 2019 r. i został zaklasyfikowany do wykonania. Następnie po konsultacjach jego plan zmienił się diametralnie. „W zamyśle twórców pomysłu plac miał stać się miejscem bardziej przyjaznym do spotkań poprzez m.in. zwiększenie ilości zieleni”- pisze Drewnicki. Stanisław Moryc, Radny Dzielnicy XVIII tłumaczy dlaczego tak długo trwa jego wykonanie i informuje, że nowohucka Aleja Róż wedle zamysłu koncepcji będzie gotowa najwcześniej we wrześniu 2023 r. Projekt miał kosztować 2 miliony, już wycenia się go na 4 mln, a w założeniach może być jeszcze więcej.

📢 Kraków. Zgrywał Ważniaka, a okazał się Ciamajdą. Wpadł meleksiarz-oszust

Strażnicy miejscy zwrócili uwagę na jeden z meleksów, który poruszał się ulicą Grodzką. Co prawda miał za szybą identyfikator uprawniający go do wjazdu na teren parku kulturowego, ale wprawne oko jednego ze strażników dostrzegło, że coś z nim jest nie tak.

📢 Tunel pod Luboniem Małym na nowej zakopiance będzie gotowy pod koniec roku. Sprawdzamy, ile zostało do zrobienia. Zdjęcia z lotu ptaka

30 czerwca minął termin oddania tunelu drogowego budowanego w ciągu nowej zakopianki. To kolejne opóźnienie włoskiego wykonawcy Astaldi - planowo bowiem tunel pod górą Luboń Mały miał być gotowy w lutym 2022 roku. - Wykonawca, według naszych informacji, mobilizuje siły, by nadrobić opóźnienia – informowała "Gazetę Krakowską" Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA. Najpewniej jednak tunelem pojedziemy dopiero pod koniec roku. Tymczasem sprawdzamy, jak dużo zostało jeszcze do zrobienia. Zobaczcie najświeższe zdjęcia z placu budowy.

📢 Małopolska: już 833 biernych zawodowo i bezrobotnych na 1000 pracujących. Rośnie bierność kobiet: 115 niepracujących na 100 pracujących

W Małopolsce padł kolejny rekord: liczba emerytów, rencistów oraz bezrobotnych i osób nieszukających pracy przypadających na 1000 pracujących wzrosła do 833. Jeszcze w połowie 2021 roku wynosiła ona 764, ale u progu 2022 r. skoczyła do 825 i w kolejnych miesiącach nadal rosła – wynika z raportu Urzędu Statystycznego w Krakowie o aktywności zawodowej mieszkańców naszego regionu w pierwszym kwartale 2022. W skali kraju na 1000 osób pracujących przypadało 781 osób bezrobotnych i biernych zawodowo, a więc zdecydowanie mniej. Wyższe obciążenie pracujących Małopolan osobami biernymi i bezrobotnymi wynika z wyraźnie niższej aktywności zawodowej mieszkańców małopolskiej wsi, przede wszystkim – kobiet.

📢 Kraków. Grupa uzbrojonych policjantów potraktowała dwóch obcokrajowców jak groźnych terrorystów. Okazało się, że przez pomyłkę [WIDEO]

Agresywne zatrzymanie, pobicie, szykany oraz wiele godzin na komisariacie. Wszystko to miało spotkać dwóch mieszkających w Krakowie obywateli Bangladeszu, których funkcjonariusze policji omyłkowo wzięli za włamywaczy i bez weryfikacji zatrzymali w trakcie akcji przypominającej scenerię filmu o zorganizowanej przestępczości. „Dziennik Polski” dotarł do filmów, zdjęć i relacji pokrzywdzonych. – Dobre imię krakowskiej policji niszczą opisane działania, ale będzie je niszczył także brak wyciągnięcia poważnych konsekwencji za nadużycia – mówią działacze społeczni, zajmujący się uchodźcami i emigrantami. 

📢 Kraków. Zakończyło się przesłuchanie Leszka O. podejrzanego o zabójstwo profesora Jana Targosza. Prokuratura ma nagrania ze zdarzenia

Jak informowaliśmy, w nocy z 5 na 6 lipca profesor Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej został zamordowany w swoim własnym domu na jednym z krakowskich osiedli. Jak się okazuje, zabójca wykładowcy to jego rówieśnik, a zarazem kolega z lat szkolnych, z którym Targosz spotkał się i razem do późnych godzin nocnych pili alkohol. Impreza zakończyła się kłótnią mężczyzn i śmiercią profesora. Przesłuchanie podejrzanego o zabójstwo nie było możliwe w środę, ponieważ w jego krwi było 1,5 promila alkoholu. Dzisiaj prokuratura przesłuchała 71-letniego Leszka O., który nie przyznał się do winy. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa, a śledczy złożył wniosek do sądu o jego aresztowanie. Prokuratura zabezpieczyła także telefon 71-latka, na którym znajdują się fragmenty nagrań, potwierdzające, że Leszek O. jest sprawcą zdarzenia.

📢 Weekend w Krakowie. Imprezy, wydarzenia, targi w weekend 08-10.07.2022r.! Sprawdź, co będzie się działo w mieście!

Nadchodzący weekend zapowiada się bardzo ciekawie! Odbędą się imprezy i wydarzenia, które z pewnością Was zaciekawią. Z racji tego, iż mamy już wakacje wiele kin organizuje akcje związane właśnie z seansami kinowymi, często można wtedy zakupić tańsze bilety, a nawet obejrzeć coś w kinie plenerowym. Poza tym odbędą się spacery edukacyjne, podczas których dowiesz się wielu nowych i ciekawych informacji na temat Krakowa! Zobacz nasz przegląd!

📢 Kraków. Najciekawsze warsztaty, wydarzenia i imprezy dla dzieci w nadchodzący weekend 08-10.07.2022!

Najbliższy weekend będzie bardzo ciekawy pod kątem różnorodności, a przede wszystkim ilości wydarzeń dla najmłodszych. Dzieciaki będzie można zabrać na warsztaty, zajęcia plastyczne, ale także na imprezy plenerowe, na których wiele atrakcji. Mowa tu np. o malowaniu twarzy, dostępności animatorów dla dzieci itp. Większość wydarzeń jest darmowa, tylko za niektóre z nich trzeba będzie zapłacić. Jest w czym wybierać!

📢 Kraków. Tak wyglądał Rynek Główny, kiedy rosły na nim zielone i rozłożyste drzewa! 7.07.2022

W ostatnich tygodniach w związku z uciążliwymi upałami rozgorzała dyskusja na temat roślinności na rynkach głównych miast i miasteczek w Polsce. W wielu miejscach zrezygnowano z rozłożystych drzew na rzecz "betonozy", co do nie końca podoba się mieszkańcom. Na Rynku Głównym w Krakowie jest podobnie. Od kilku lat w upalne dni cienia jest tam jak na lekarstwo. Jednak nie zawsze tak było. Dawniej w samym centrum Krakowa rosło wiele zielonych i rozłożystych drzew. Zobaczcie je na zdjęciach. Chcielibyście, aby taki widok znów nam towarzyszył?

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto