Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prasówka 19.03.2023 z całego tygodnia w Krakowie. Bądź na bieżąco z wydarzeniami

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Krakowa czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Krakowa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 12.03 a 18.03.2023. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Kraków. Tuż pod oknami bloku wybudowali im gigantyczną galerię. Teraz mają problem 19.03.23”?

Przegląd tygodnia: Kraków, 19.03.2023. 12.03 - 18.03.2023: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Kraków. Tuż pod oknami bloku wybudowali im gigantyczną galerię. Teraz mają problem 19.03.23

Galeria Atut 2 została otwarta na krakowskim Ruczaju w grudniu 2022 roku. Przedsięwzięcie dotychczas spotykało się z przychylnością okolicznych mieszkańców, jednak nie wszystkich. Jak się okazuje mieszkańcy bloków, które znajdują się tuż przy granicy działki, narzekają na to, że działalność sklepów znajdujących się w centrum handlowym utrudnia im życie. W sprawie interweniował już Radny Dzielnicy VIII Dębniki Piotr Rusocki.

📢 Jedzenie w szpitalach. Dramat czy nie? Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia szpitalnych posiłków. Tak karmią w Krakowie i Małopolsce [19.03.2023]

Jedzenie w szpitalach to temat rzeka. Każdy, kto ma za sobą hospitalizację, wie, że serwowane w placówkach medycznych posiłki są bardzo różne. Dlatego też odpowiedzi na nasz artykuł o menu w krakowskich lecznicach, nasi czytelnicy postanowili się z nami podzielić swoimi zdjęciami szpitalnych posiłków. Zobaczcie sami! Te zdjęcia pokazują jak jest.

📢 Oto najsłynniejsi górale i góralki. Znani w Polsce i na świecie. Wiedzieliście, że płynie w nich góralska krew? [19.03.3023]

Są wśród nich sportowcy, aktorzy, politycy, hierarchowie kościelni. Wszystkich łączy jedno: w ich żyłach płynie góralska krew. Niektórzy są znani w Polsce, inni na całym świecie. Jeden z nich nawet błyszczał na ostatniej gali rozdania Oscarów w Los Angeles. Zobaczcie najsłynniejszych górali i góralki.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 19.03.2023: 12.03-18.03.2023 Kraków: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Krakowie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 19. Krakowski Półmaraton Marzanny. Będą duże zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej. Które ulice zostaną zamknięte?

W niedzielę biegacze opanują ulice Krakowa. 19 marca odbędzie się 19. Krakowski Półmaraton Marzanny oraz 8. Bieg z Dystansem "dla małych serc" – 10 km. W związku z imprezą nastąpią duże zmiany w komunikacji miejskiej, część ulic zostanie zamknięta dla ruchu.

📢 Ranking szkół podstawowych w Krakowie. W tych podstawówkach egzamin 8-klasisty poszedł najlepiej [19.03.2023]

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 160 Zgromadzenia Sióstr Augustianek zajmuje pierwsze miejsce w rankingu krakowskich podstawówek, który sporządziliśmy na podstawie wyników ostatniego, ubiegłorocznego egzaminu ósmoklasisty. Na kolejnych wysokich pozycjach są szkoły prywatne, społeczne i właśnie katolickie. W pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna podstawówka samorządowa, a pośród szkół zajmujących pierwsze 20. miejsc są w sumie zaledwie trzy placówki prowadzone przez miasto.

📢 Nie tylko Witkowicki i Wolski. Lasów miejskich w Krakowie jest zaskakująco dużo. Są idealnymi miejscami na weekendowy spacer

Urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej liczyli, liczyli, liczyli i ostatecznie doliczyli się... ponad 30 lasów w Krakowie! Okazuje się, że obok tych najbardziej rozpoznawalnych, jak Witkowicki czy Wolski, są też lasy: Wiszówka, Krzemieniec, Biedzinka i wiele innych! Dziesięć tych mniej i bardziej znanych przedstawiamy w naszej galerii. Ale lasy to niejedyne zielone miejsca pod Wawelem, które są idealne na weekendowy spacer. Kraków ma też ponad 50 parków i 15 ogrodów społecznych. Ich pełna lista znajduje się w artykule poniżej.

📢 Intrygujący straszny dwór w centrum Krakowa. Czy kryje się w nim jakaś tajemnica? [19.03.2023]

Wpisana w rejestr zabytków, mocno zaniedbana willa wraz z ogrodem z początku XX wieku, stoi przy ulicy Jana Kochanowskiego 15 w Krakowie. Pochodzi z 1907 roku. Piękna architektura budynku od razu przykuwa swoją uwagę – niski dach, zielone, wyróżniające się kolumny czy groteskowe balkony. Problem w tym, że budynek i jego otoczenie przypomina straszny dwór z horrorów. Próbowaliśmy rozszyfrować jego zagadkę pytając o nieruchomość zarządcę i mieszkańców. Na razie to jednak wołanie na puszczy…

📢 Krakowskie Malediwy oficjalnie uznane. Nowo otwarta kawiarnia w Parku Lotników skorzystała z chwytliwej nazwy [19.03.2023]

W pawilonie w Parku Lotników zaczęła działać nowo otwarta kawiarnia Malediva Cafe Bar. Spacerowicze mogą teraz zatrzymać się na kawę lub coś słodkiego. W menu kawiarni można znaleźć między innymi tartaletkę czy eklera za 17 zł. Do tej pory lokal był nieużytkowy. Teraz można poczuć się tam jak na prawdziwych Malediwach. Zobaczcie sami! Co sądzicie?

📢 Kraków. Pożar przy hotelu IBIS. Ewakuowano 40 osób

W sobotę, 18 marca, w godzinach wieczornych doszło do przykrego wydarzenia na parkingu obok Hotelu IBIS w Krakowie. Ogniem zajął się jeden z samochodów.

📢 Barwny pochód przeszedł ulicami Krakowa. To uczestnicy 18. Manify Krakowskiej. "Idziemy za godną pracą i płacą, ochroną przed przemocą"

"Każda z nas jest ważna i głos każdej z nas się liczy" - takie było hasło tegorocznej, 18. Manify Krakowskiej, która w sobotę przechodziła ulicami naszego miasta. Wśród uczestników były osoby różnych wyznań oraz orientacji seksualnej. Pochód, który wyruszył z placu Wielkiej Armii Napoleona, zgromadził aż kilkaset osób.

📢 Tak wyglądały łazienki w czasach PRL-u. Sprawdź, czy kojarzysz sprzęty i kosmetyki z lat 60., 70., i 80. Wróciła moda na wnętrza w stylu PRL

W czasach PRL-u wnętrza łazienek wyglądały bardzo skromnie, bo w sklepach brakowało towarów, a zdobycie podstawowego wyposażenia stanowiło nie lada sztukę. Wybór akcesoriów i armatury był mocno ograniczony, dlatego większość łazienek Polaków była do siebie łudząco podobna. Zobacz, jakie sprzęty królowały w łazienkach w latach 60., 70. i 80. Sprawdź, czy kojarzysz te kultowe gadżety i kosmetyki z PRL-u.

📢 Pogrzeb Pawła Prokopa. Wiceprezes Comarchu i przewodniczący rady nadzorczej Cracovii Kraków spoczął na cmentarzu w Koszycach Wielkich

W piątek 17 marca w Koszycach Wielkich k. Tarnowa odbył się pogrzeb Pawła Prokopa, wiceprezesa Comarchu oraz przewodniczącego rady nadzorczej Cracovii. Po nabożeństwie w miejscowym kościele uczestnicy przeszli w kondukcie żałobnym na pobliski cmentarz, gdzie do grobu złożono urnę z jego prochami. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli bliscy, znajomi, współpracownicy, a także osoby związane z Cracovią. W ostatniej drodze Pawła Prokopa nie brakowało wzruszeń. Piękną mowę pożegnalną nad urną z prochami wygłosiła Anna Krakowska, radna Rady Miejskiej w Tarnowie i emerytowana nauczycielka IV LO, której Paweł Prokop był uczniem. Zmarły przedsiębiorca i działacz sportowy miał 52 lata.

📢 Bobry w Krakowie. "Rzeźbią" w drzewach tuż obok ruchliwej ulicy i wielkiej inwestycji

Po jednej stronie osiedle, po drugiej ruchliwa ulica Opolska, a w środku... aktywnie pracują bobry. Nad rzeczką Sudół obrabiają zębami drzewa i zrzucają je do wody. Taka już ich natura. Niecodzienny jest fakt, że zadomowiły się w bardzo głośnej okolicy i bliskim sąsiedztwie jednej z największych krakowskich inwestycji, czyli budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej i Trasy Wolbromskiej. Zobaczcie, co potrafią zrobić z całkiem grubymi pniami.

📢 Te produkty podrożały w sklepach najbardziej. Porównanie rok do roku. Inflacja w końcu zwolni? [18.03.2023]

Ceny wielu produktów w ostatnim czasie poszły mocno w górę. Za niektóre - dla wielu osób podstawowe produkty - trzeba zapłacić nawet o 85 proc. więcej niż rok temu. Na liście między innymi cukier, mleko, ale także energia i opał. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat inflacji. Mamy kolejny wzrost. Teraz inflacja jest na poziomie 18,4 proc. Okazuje się, że to najwyższy wynik od 26 lat.

📢 Najazd kibiców Wisły Kraków na Bełchatów. Ponad tysiąc osób pojechało na mecz ze Skrą. Race, doping i kolejne zwycięstwo!

Kibice Wisły Kraków już od kilku tygodni mobilizowali się na wyjazd do Bełchatowa, gdzie w piątek wieczorem „Biała Gwiazda” rozegrała mecz ze Skrą Częstochowa. Fani spod Wawelu stanowili zdecydowaną większość na trybunach GIEKSA Areny.

📢 10 inwestycji, na które czeka Kraków. Tego nam jeszcze najbardziej brakuje pod Wawelem?

W Krakowie w ostatnich latach powstało wiele nowych obiektów, takich jak m.in. Centrum Kongresowe, hala widowiskowo-sportowa, czy stadiony Cracovii i Wisły. Wciąż jednak jest lista obiektów, inwestycji, które bardzo by się przydały. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jakie przedsięwzięcia wciąż są w poczekalni.

📢 Baton ze skandalem w tle, czyli jak powstał kultowy krakowski batonik „Danusia”

Ależ to był skandal! Kraków w 1918 roku aż huczał od plotek! Oto Adam Piasecki, król czekolady, założyciel Krakowskiej Fabryki Cukrów i Czekolady, wypuszcza na rynek nowy batonik. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nazywa go „Danusia”, a na etykiecie umieszcza podobiznę wyjątkowo pięknej kobiety. Możemy się tylko domyślać, o czym w tym czasie plotkował krakówek i czy Michalina Piasecka, żona czekoladowego króla, chociaż raz skosztowała tego słodkiego specjału. Poznajcie historię najsłynniejszego krakowskiego batonika!

📢 Miasto chce powiększyć bulwary wiślane. By to zrobić, musi pozyskać nowe działki oraz wygospodarować ponad 40 milionów złotych

Do końca 2023 roku miasto planuje zakończyć budowę ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Rudawy. W tym samym czasie chce również uzgodnić m.in. z Wodami Polskimi i wojewódzkim konserwatorem zabytków projekty budowlane dla rewitalizacji lewego brzegu Wisły. Wszystko to w ramach wielkiej inwestycji, wartej ponad 40 mln zł, dzięki której bulwary wiślane mają się stać bezpieczniejsze i jeszcze bardziej atrakcyjne.

📢 PTTK zaprasza na spacery po Krakowie. Dowiesz się wielu ciekawostek

Koło Grodzkie PTTK zaprasza na spacery w ramach w akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Przygotowano w sumie około stu interesujących tras wycieczkowych po Krakowie. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas i dowiadywać się różnych ciekawostek o grodzie Kraka. Już w ten weekend cztery spacery po Krakowie.

📢 Najbogatsza gmina wiejska w Małopolsce jest pod Krakowem. Znów płaci podatek od zamożności 17.03.2023

Telewizor, rower, ekspres do kawy - takie nagrody mogą zdobyć mieszkańcy gminy Wielka Wieś w loterii fantowej za meldowanie się w tej najbogatszej w województwie gminie wiejskiej. Meldowanie się mieszkańców pomaga samorządowi w zaoszczędzeniu pieniędzy.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto