MOCAK otwarty, ale pusty

Jan Graczynski
Jan Graczynski
Udostępnij:
Wystawa Claudia Nardiego "Architecture for Sensitive Lives", filmy "Nowa kultura w Krakowie" i "Zabłocie zastane" i zwiedzenie pomieszczeń - tak wyglądało wczoraj przekazanie budynku Muzeum Sztuki Współczesnej.

- To nie jest budynek, który gwałci nas formą - powiedziała Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, odbierając od prezydenta Jacka Majchrowskiego pozwolenie na użytkowanie budynku. - Pewien prowincjonalny romantyzm Zabłocia przeistacza się w radosny komercjalizm. Muzeum to pierwszy krok, kolejnym będzie anektowanie do życia całego Zabłocia. - dodała dyrektor.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli oglądać przestrzenie muzeum i poznawać przyszłe plany MOCAK-u (Museum of Contemporary Art in Kraków) do 5 grudnia 2010
roku.

Od 17 listopada do 5 grudnia zwiedzanie muzeum będzie możliwe w godz. 12-18; (wstęp wolny). W tym czasie oprócz wystawy Claudia Nardiego "Architecture for Sensitive Lives "i filmu "Zabłocie zastane", zwiedzający będą także mogli obejrzeć wywiad z Krzysztofem Pendereckim "Partytura i ogród" oraz prezentacje dotyczące wybranych projektów programowych nowego muzeum: o filmie Wilhelm Brasse – Fotograf 3444, o wystawie Historia w sztuce, o archiwum twórczości Mikołaja Smoczyńskiego oraz o Bibliotece Mieczysława Porębskiego.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przy ul. Lipowej 4 powstało na terenie dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera, w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację. Autorem projektu architektonicznego jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który porusza się w ramach nurtu architektury neomodernistycznej. Otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej planowane jest na wiosnę 2011 roku.

Realizację pomysłu utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie rozpoczęto pod koniec 2004 roku kiedy Gmina Miejska Kraków przejęła i wykupiła
budynki i grunty na terenie dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4. Wprowadzenie sztuki współczesnej w przestrzeń industrialną jest praktyką stosowaną obecnie na całym świecie. Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych na cele kulturalne, w szczególności na muzea nowoczesności, to jeden z czołowych priorytetów europejskiej polityki kulturalnej.

Minister Waldemar Dąbrowski przyznał na realizację MOCAK-u dotację w wysokości 4 mln. złotych. Pod koniec sierpnia 2005 roku prezydent Krakowa i minister podpisali porozumienie dotyczące dofinansowania Muzeum Sztuki Współczesnej.

W 2007 roku jedenastoosobowe jury pod przewodnictwem prof. Konrada Kucza- Kuczyńskiego rozstrzygnęło konkurs na projekt budynku muzealnego, wybierając prace Claudia Nardiego i Leonarda Marii Proliego. Projekt przygotowany przez studio Claudio Nardi Architette zakładał wzniesienie na terenie dawnej Fabryki Schindlera jednego nowego budynku oraz zaadaptowanie sześciu istniejących. Całkowita powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie około 10 tys. m2.

Prace budowlane rozpoczęły się w połowie roku 2009. Budowa, której koszt to ponad 70 mln złotych, jest w 50 procentach finansowana ze środków unijnych.
Inwestorem jest Gmina Miejska Kraków a wykonawcą firma Warbud S.A. MOCAK będzie gromadzić, archiwizować i udostępniać międzynarodową kolekcję sztuki, prezentując rozwój sztuki ostatnich 20 lat i odnosząc najnowsze zjawiska artystyczne do tradycji sztuki powojennej. Program instytucji obejmuje również, projekty badawcze i wydawnicze oraz działania edukacyjne, które będą realizowane z ambicją kształtowania nowej publiczności.

Otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej planowane jest na wiosnę 2011 roku. Okres pomiędzy oddaniem budynku a wiosną 2011 roku zostanie wykorzystany na prace środowiskowe, urządzanie pracowni artystycznych, biblioteki, sal audiowizualnych i pracowni konserwatorskich, w tym unikatowej w Polsce pracowni konserwatorskiej sztuki współczesnej.

Pierwsze ekspozycje stricte artystyczne, które zostaną otwarte wiosną 2011 roku
to:

  • Historia w sztuce – międzynarodowa wystawa 44 artystów podejmujących alternatywną i krytyczną wizję historii,
  • wystawa kolekcji muzeum: prezentacja pierwszych prac, będących w stałej kolekcji
  • MOCAK-u,
  • wystawa młodych, polskich artystów, zorganizowana we współpracy z Fundacją
  • Vordemberge-Gildewart.
  • Jesienią 2011 roku w MOCAK-u będzie można zobaczyć:
  • wystawę Podróż na Wschód na temat kształtowania tożsamości poprzez sztukę w krajach byłego Z.S.R.R – kuratorem wystawy jest Monika Szewczyk,
  • wystawę z kolekcji ESSL Foundation – kuratorem wystawy jest Stanisław Ruksza.

MOCAK zamierza również inicjować i wspierać działania prowadzące do utworzenia
nowej grupy odbiorców. Działania edukacyjne Muzeum będą upowszechniały ideę
społeczeństwa otwartego na sztukę, inicjowały debatę dotyczącą pozycji społecznej artystów, a także zachęcały do kolekcjonowania dzieł młodych twórców.Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie