MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta świętuje 75-lecie. Jubileuszowy tort, wiele atrakcji i życzenia stu lat

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W 2024 r. Nowa Huta kończy 75 lat. 23 czerwca 1949 r. rozpoczęła się budowa pierwszych budynków nowego miasta. Z okazji tej rocznicy Muzeum Nowej Huty zaprosiło mieszkańców na projekcję filmową, spacery, ale też do skosztowania urodzinowego tortu oraz do wspólnego odśpiewania "sto lat" dostojnej solenizantce.

W ramach obchodów 75-lecia Nowej Huty przygotowano m.in. oprowadzanie i opowieść o dawnym kinie "Światowid", które funkcjonuje nieopodal placu Centralnego od lat 50. XX wieku. Budynek został zaprojektowany w duchu socrealizmu przez Andrzeja Uniejewskiego i był jednym z dwóch dużych nowohuckich kin. Obecnie jest siedzibą Muzeum Nowej Huty.

Przygotowano też wycieczkę-opowieść o okolicznościach powstania Nowej Huty i pierwszych latach jej budowy, a także spacer śladem niezrealizowanych projektów w Nowej Hucie. Zaplanowano również pokaz filmu „Architektura i urbanistyka Nowej Huty” oraz prezentację archiwalnych zdjęć połączoną z opowieścią na temat początków Nowej Huty.

Obchody zakończy wspólne śpiewanie 100 lat Nowej Hucie i jedzenie urodzinowego tortu.

Nową Hutę zbudowano dla pracowników mającego powstać kombinatu metalurgicznego: ówczesnej Huty im. Lenina, która od powstania w 1954 r. jest największym zakładem przemysłowym Krakowa i jedną z większych hut w Polsce. W kolejnych latach Kombinat Metalurgiczny zmieniał nazwy na Huta im. Tadeusza Sendzimira (1990), Ispat Polska Stal SA Oddział Kraków (2004), Mittal Steel Poland SA Oddział Kraków (2005) i ArcelorMittal Poland Oddział w Krakowie (od 2 października 2007).

W 1951 r. gminę Mogiła wyłączono z powiatu krakowskiego i włączono do Krakowa, a następnie utworzono nową dzielnicę pod nazwą Nowa Huta.

W momencie przyłączenia do Krakowa, 1 stycznia 1951 r., Nowa Huta obejmowała obszar następujących miejscowości: część Batowic na południe od linii kolejowej, Mistrzejowice, Bieńczyce, Mogiła, Krzesławice, Grębałów, Zesławice, Kantorowice, Lubocza, Pleszów, Branice, Ruszcza, Wadów.

Tworząc w 1951 r. dzielnicę Nowa Huta, włączono do niej ponadto: wschodnią część Dąbia, Łęg, Czyżyny, skrawek Płaszowa, wschodnią część Rakowic oraz wschodni skrawek Prądnika Czerwonego. Obszary te formalnie od 1945 r. stanowiły część Krakowa, a faktycznie zostały do niego przyłączone jeszcze podczas niemieckiej okupacji w 1941 r.

W dniu 1 stycznia 1973 r. do dzielnicy (a więc do miasta Krakowa) zostały włączone: część Dziekanowic położona na południe od linii kolejowej, Łuczanowice, Kościelniki, Wyciąże, Wolica, Przylasek Wyciąski, Przylasek Rusiecki.

Ostatnia zmiana granic dzielnicy nastąpiła w dniu 1 stycznia 1986 r. Przyłączono wtedy miejscowości: Węgrzynowice oraz Wróżenice.

W 1990 r. Rada Miasta Krakowa podzieliła Nową Hutę na pięć mniejszych dzielnic: XIV, XV, XVI, XVII i XVIII.

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowa Huta świętuje 75-lecie. Jubileuszowy tort, wiele atrakcji i życzenia stu lat - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto