Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miał trafić do Kijowa, wojna pokrzyżowała plany. Wyjątkowy miecz hetmana Sahajdacznego prezentowany na Wawelu

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Miecz uważany jest za dar królewicza Władysława Zygmunta Wazy, późniejszego króla Władysława IV
Miecz uważany jest za dar królewicza Władysława Zygmunta Wazy, późniejszego króla Władysława IV materiały prasowe
Miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego to wyjątkowy eksponat z wawelskich zbiorów, niezwykle ważny także dla historii Ukrainy. Miecz miał w tym roku trafić na specjalną ekspozycję planowaną w Kijowie w związku z obchodami 31. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę oraz upamiętnieniem 400-lecia śmierci hetmana. Ponieważ z powodu konfliktu zbrojnego nie może być obecnie eksponowany w Ukrainie, można go oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu.

FLESZ - Marcin Mamoń o pomocy humanitarnej dla Ukrainy

od 16 lat

Prezentowany w Sali Pod Orłem Zamku Królewskiego na Wawelu miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego uważany jest za dar królewicza Władysława Zygmunta Wazy, późniejszego króla Władysława IV. To eksponat niezwykle ważny dla historii Ukrainy.

Hetman kozacki Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny wraz ze swoimi oddziałami wsparł skutecznie Polaków w obronie twierdzy chocimskiej przed Turkami w dniach 2 września - 9 października 1621 roku. Dowódca został w tej bitwie ciężko ranny. Między 19 a 22 października królewicz Władysław Zygmunt Waza pożegnał się z hetmanem wyjeżdżającym do Kijowa, obdarowując go parą koni i własną lektyką, a także szczerozłotym naszyjnikiem na fiołkowej wstążce, na którego rewersie znajdował się wizerunek Zygmunta III zdobiony rubinami, a na awersie – orzeł herbowy wysadzany szafirami. Królewicz osobiście włożył naszyjnik Sahajdacznemu, ucałowawszy go w głowę. W wyniku odniesionych ran hetman zmarł 20 marca 1622 roku w Kijowie.

W 2020 roku został uznany za świętego przez Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

"Miecz sprawiedliwości"

Związek miecza z bitwą chocimską potwierdza napis na awersie głowni: „VLADISLAVS + Konasevicio Koszovio ad Chocimum Contra Osmanum”, co można przetłumaczyć: "Władysław - Koszowemu Konaszewiczowi pod Chocimiem przeciw Osmanom". (Koszowy to wysoka ranga dowódcy wojsk kozackich).

Broń powstała z całą pewnością jeszcze około połowy XVI stulecia i pełniła pierwotnie funkcję insygnium władzy sądowniczej ("gladius iustitiae" – "miecz sprawiedliwości"), na co wskazuje przedstawienie Sądu Salomona na tarczce jelca. Sąd Salomonowy to scena opisana w Pierwszej Księdze Królewskiej, ukazująca wzór mądrego i sprawiedliwego sądzenia.

Ekspozycja w wyjątkowej przestrzeni

Miecz eksponowany jest w Sali Pod Orłem Zamku Królewskiego na Wawelu. Obok znajduje się również portret konny królewicza Władysława Zygmunta Wazy, który ukazuje późniejszego króla Polski jako dowódcę. W tle przedstawiona została panorama obozu wojskowego podczas zwycięskiej bitwy pod Chocimiem w roku 1621.

W tej samej sali eksponowany jest także obraz Stanisław Żółkiewski przedstawia królowi Zygmuntowi III i królewiczowi Władysławowi na sejmie w roku 1611 pojmanych carów Szujskich ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego. W zbiorach wawelskich miecz znajduje się od 1947 roku. Wcześniej był eksponowany wśród historycznych militariów w sali marszałkowskiej zamku w Suchej Beskidzkiej.

Zmiany w zwiedzaniu Wawelu

Jeszcze tylko do 6 marca można zwiedzić wystawę czasową "Wazy, serwisy, misy... Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkło ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu". A do 13 marca – przed dłuższą przerwą – będzie można zwiedzać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie wraz z zorganizowanymi w tych przestrzeniach wystawami i pokazami czasowymi oraz wystawę stałą "Sztuka Wschodu. Namioty tureckie". Pozostałe wystawy pozostają otwarte i dostępne są w zwyczajnych porach zwiedzania.

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza wszystkie osoby, które znalazły schronienie w Polsce, do bezpłatnego zwiedzania wawelskich zbiorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Miał trafić do Kijowa, wojna pokrzyżowała plany. Wyjątkowy miecz hetmana Sahajdacznego prezentowany na Wawelu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto