Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na Wawelu można zobaczyć nieznany dotąd publiczności obraz Jana Matejki. To wyjątkowa okazja!

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Do połowy września można będzie zobaczyć na Wawelu nieznany dotąd publiczności obraz Jana Matejki
Do połowy września można będzie zobaczyć na Wawelu nieznany dotąd publiczności obraz Jana Matejki Anna Kaczmarz
Do połowy września w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu można będzie zobaczyć szkic olejny Jana Matejki do obrazu „Hołd pruski”. To niezwykła okazja, bo dzieło, które jest własnością prywatną, po raz pierwszy od 150 lat udostępnione zostało szerokiej publiczności. Niewielkich rozmiarów obraz pozwala na prześledzenie elementów wspólnych z ostateczną wersją oraz wielu różnic między dziełami. Pokaz szkicu zainaugurował Rok Matejki na Wawelu.

- Po raz pierwszy od 150 lat możemy oglądać szkic do słynnego „Hołdu pruskiego”, który będąc własnością Zamku Królewskiego na Wawelu, jest prezentowany w Sukiennicach, bo taka jest tradycja i możliwości ekspozycyjne. To szkic pokazuje geniusz malarski Matejki. Będąc ikoną polskiej kultury i twórcą najbardziej kojarzącym się z narracją historyczną, był jednocześnie genialnym malarzem – mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury, który w sobotę na Wawelu wziął udział w podpisaniu umowy na realizację pierwszej części projektu Wawel podziemny.

Obraz „Hołd pruski” został namalowany przez Jana Matejkę w latach 1879 – 1882. Olejny szkic dzieła powstał jednak już w 1874 roku i w 1881 roku został zaprezentowany podczas wizyty cesarza Franciszka Józefa I w pracowni malarza. Praca następnie trafiła do prywatnego kolekcjonera i w jego rodzinie pozostaje do dziś. Po 149 latach po raz pierwszy w historii Zamek Królewski na Wawelu prezentuje szerokiej publiczności wyjątkowe dzieło malarza.

Kompozycja jest mniej tłumna, brak też wielu elementów, jakie znalazły się w dziele ostatecznym: królowej Bony i postaci w loggi Sukiennic. Inaczej został przedstawiony także Stańczyk, który jest bardziej zatopiony w refleksji.

Sam „Hołd pruski” pierwszy publicznie pokazano dzieło w maju 1882 roku w Sukiennicach. 7 października 1882 artysta ofiarował dzieło narodowi „na przyozdobienie jednej z sal Zamku Królewskiego na Wawelu, mającego być restaurowanym”. Obraz został przekazany w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie do czasu odnowienia wawelskich wnętrz. W latach trzydziestych ubiegłego wieku Adolf Szyszko-Bohusz przygotował projekt urządzenia Sali Senatorskiej, gdzie obraz miał być eksponowany. Ostatecznie jednak pozostał jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie.

- Matejko to człowiek, który tworzy naszą wyobraźnię. Myślimy: bitwa pod Grunwaldem, Zygmunt Stary, Kazimierz Wielki i widzimy obrazy i portrety, które namalowała Jan Matejko. To jest człowiek, który tworzy naszą wewnętrzną ikonografię. Z tego punktu widzenia ten niewielki szkic, olejny, sprawia, że jest to dzieło bezcenne. A fakt, że po raz pierwszy pokazujemy go szerokiej publiczności jest nie do przecenienia – wyjaśnia prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pokaz szkicu zainaugurował przypadający w 2023 Rok Jana Matejki. Obraz można będzie zobaczyć do połowy września w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Na Wawelu można zobaczyć nieznany dotąd publiczności obraz Jana Matejki. To wyjątkowa okazja! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto