MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci i laureatki 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wrażliwość na sprawy społeczne i poetyckie metafory

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Gala Zamknięcia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Gala Zamknięcia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Maciek Zygmunt
Kinowa część 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dobiegła końca, a jej ukoronowaniem była sobotnia ceremonia wręczenia nagród. W tym roku wydarzenie poprzedziła światowa premiera paradokumentalnego filmu “All Inclusive” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Po pokazie odbyła się uroczysta gala, podczas której rozdano nagrody we wszystkich konkursach.

Konkurs polski

Tytuł najczęściej nagradzanego filmu otrzymały "Drzewa milczą" Agnieszki Zwiefki. Reżyserka odebrała Złotego Lajkonika za najlepszy polski dokument powyżej 30 minut. Film doceniło jury konkursu polskiego pod przewodnictwem Piotra Śliskowskiego za opowieść, w której "uchodźca jest człowiekiem, a nie pustym medialnym tematem". Dzieło Agnieszki Zwiefki otrzymał również wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, a także rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskich Nagród Filmowych. Specjalne wyróżnienie otrzymała bohaterka filmu - nastoletnia Kurdyjka Runa Husni.

Już po raz drugi przyznano trzy Złote Lajkoniki filmom krótkometrażowym. Najlepszą polską fabułą został film "Comme Des Cowboys" autorstwa Julii Sadowskiej, najlepszą animacją - "Innego końca nie będzie" Piotra Milczarka, a najlepszym dokumentem - "Zupa z tygrysa" Kacpra Świtalskiego.

Po raz kolejny na festiwalu przyznano nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne pod mecenatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Tytuł trafił do Grzegorza Brzozowskiego za film "Tylko dzień i noc".

Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych

Jury, którego przewodniczącym był nasz ubiegłoroczny laureat, Nick Read, zadecydowało, że Złoty Róg otrzyma Askold Kurov i Anonimowy Twórca "O karawanie i psach". W uzasadnieniu możemy przeczytać: "Obserwacja nieubłaganego odliczania do rozpoczęcia wojny na Ukrainie na początku 2022 roku czyni z filmu "O karawanie i psach" dokument wyjątkowy. Pokazuje nie tylko historyczny moment, ale także nieopisane wysiłki rosyjskich dziennikarzy i aktywistów w walce o wolność prasy i prawa człowieka".

Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych przyznano Tomaszowi Wolskiemu za "Rok z życia kraju". Z kolei Srebrny Róg dla reżyserki filmu o tematyce społecznej otrzymała Oksana Karpovych, autorka dokumentu "Przechwycone".

Międzynarodowy konkurs filmów muzycznych DocFilmMusic

Najlepszym dokumentem muzycznym została uznana historia niepokornej wokalistki i aktywistki na rzecz praw kobiet i osób LGBTQ+. Złoty Hejnał otrzymali twórcy "Tako rzecze Peaches" - Philipp Fussenegger i Judy Landkammer. Jury, w którego składzie zasiadał przewodniczący Matej Bobrik oraz Ana Sofia Fonseca i Michał Fojcik, uzasadniło swój werdykt: "Ten film to niesamowita podróż do życia kogoś, kto pokazuje nam siłę walki o nasze prawa, wprowadzając na scenę tak ważne kwestie, jak wzmocnienie pozycji kobiet, wolność seksualna i starzenie się, nawet gdy tematy te nie były popularne".

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych

Tegoroczny Złoty Smok ponownie trafił do animacji. Zwycięzcą okazał się Akihito Izuhara, nagrodzony za film "Wydra". Jury stwierdziło, iz jest to "czyste dzieło sztuki, które jest zarówno minimalistyczne, jak i maksymalistyczne. Tajemniczy poetycki film, który każe nam się zatrzymać w ciszy, by kontemplować relację między ludzką cywilizacją a naturą".

Członkowie Jury pod przewodnictwem Coriny Schwingruber-Ilić postanowiło przyznać Srebrny Róg dla reżysera najlepszego dokumentu Ivanowi Zahinosowi za "Don Benjamina". Nagroda za najlepszą krótką fabułę trafiła do Anny Korom za "Diamentową piękność". Srebrny Róg dla animacji przyznano Seung-Hee Jung za "Wspomnienia ciemnej chmury".

Nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego, kandydata Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii krótkometrażowej, otrzymał Mohammed Almughanni za polsko-palestyńsko-francuską produkcję "Pomarańcza z Jaffy".

Nagroda publiczności

W tym roku ulubionym filmem widzów zgromadzonych w krakowskich kinach studyjnych okazał się pełnometrażowy dokument "Wszystko ma żyć" w reżyserii duetu Tetiana Dorodnitsyna i Andrii Lytvynenko.

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Laureaci i laureatki 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wrażliwość na sprawy społeczne i poetyckie metafory - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto