Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zrujnowany młyn Lelitów przy ul. Kocmyrzowskiej niedługo zacznie się przekształcać w nowoczesną inwestycję

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Tak ma wyglądać kompleks mieszkaniow0-usługowy przy ul. Kocmyrzowskiej
Tak ma wyglądać kompleks mieszkaniow0-usługowy przy ul. Kocmyrzowskiej Materiały prasowe
Prace przy rewitalizacji dawnego Młynu Lelitów na Nowej Hucie mają rozpocząć się w październiku. Zrujnowany młyn ma się zamienić w nowoczesny kompleks mieszkaniowo-usługowy, który będzie współgrał z symboliką miejsca. Inwestor planuje tam 62 mieszkania, 10 lokali usługowych, a także 84 miejsc parkingowych.

Faktoria Młyn powstaje na terenie dobrze znanego mieszkańcom Nowej Huty dawnego Młyna Lelitów. Zielony, 90-arowy teren znajduje się w otoczeniu dwóch rzek: Dłubni i Młynówki. Dzisiejszy młyn ma za sobą długą historię. Budowla powstała na koniec XIX wieku: najpierw stworzono główny budynek, a pozostałe dobudowano na początku XX wieku. Wówczas właścicielami zakładu zostali Władysław Lelito i Stanisław Pyk.

Funkcjonalną rolę Mmłyn spełniał do lat 90. Od tego czasu stan opuszczonego kompleksu ciągle się pogarszał. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar w 2010 roku, który poważnie uszkodził dach. Ze względów bezpieczeństwa trzeba było wyburzyć niektóre budynki.

– Jesteśmy krakowską firmą, która z pokorą i podziwem podchodzi do naszego lokalnego dziedzictwa architektonicznego. Z tego powodu bardzo trudno nam było pogodzić się z tym, że ten historyczny obiekt popadał w coraz większą ruinę. Chcemy, żeby zrewitalizowana Faktoria Młyn z jednej strony podkreślała dorobek robotniczej Nowej Huty, a z drugiej żeby spełniała potrzeby współczesnych mieszkańców Krakowa. Naszym celem jest rewitalizacja obiektu z pełnym szacunkiem i do historii, i do społeczności, którą tworzyła atmosferę tego miejsca dawniej i dziś – zapewnia Dariusz Jagusiak, Członek Zarządu Money Square Investment.

Do rewitalizacji Młyna Lelitów posłużą tradycyjne materiały jak m.in. cegła klinkierowa, co wynika z dbałości o to, by by zminimalizować różnice barw między nowymi uzupełnieniami i odbudowanymi budynkami, a dawną, zachowaną częścią.

W sumie Money Square Investment planuje na tym terenie 62 mieszkania, 10 lokali usługowych, a także 84 miejsc parkingowych.

– Dużo drzew, szerokie aleje i zielona, dobrze skomunikowana dzielnica – taki jest nasz plan. W części wspólnej chcemy umieścić siłownię, a także czytelnię – dodaje Jagusiak.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zrujnowany młyn Lelitów przy ul. Kocmyrzowskiej niedługo zacznie się przekształcać w nowoczesną inwestycję - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto