Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. To chyba najbardziej wypasione kwatery dla studentów. Tuż przy Błoniach

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Mieszkanie na abonament stanowi alternatywę dla tradycyjnego wynajmu. W tym przypadku wynajmującym jest firma, a nie prywatny właściciel nieruchomości. W Krakowie powstało w ostatnim czasie kilka, dużych prywatnych akademików, które oferują lokum dla studentów. Kolejne są w budowie.
Mieszkanie na abonament stanowi alternatywę dla tradycyjnego wynajmu. W tym przypadku wynajmującym jest firma, a nie prywatny właściciel nieruchomości. W Krakowie powstało w ostatnim czasie kilka, dużych prywatnych akademików, które oferują lokum dla studentów. Kolejne są w budowie. Materiały Prasowe/Anna Kaczmarz
Studenci stanowią już ok. 20 proc. mieszkańców Krakowa, dlatego śmiało można nazwać go największym ośrodkiem akademickim w kraju. Co roku, na przełomie września i października, wyzwaniem dla miasta staje się zakwaterowanie tak dużej liczby żaków. Jakich mieszkań szukają studenci i co znajdą w ofercie Krakowa? Akademiki, kawalerki, pokoje, a nowością są lokale w abonamencie. I to tuż przy krakowskich Błoniach. Superlokalizacja, wysoki standard i.... ta cena.

W regionie działają 52 domy studenckie, które oferują łącznie ok. 17,5 tys. miejsc (w tym 17,2 tys. w Krakowie), a więc może w nich zamieszkać ok. 8,5 proc. osób studiujących w Małopolsce (dane GUS za rok akademicki 2021/2022). Pozostali są zdani na rynek komercyjny. Statystyki dowodzą, że niemal połowa studentów mieszka w wynajmowanych nieruchomościach, a na swoje zakwaterowanie przeznacza średnio od jednej trzeciej do połowy miesięcznego budżetu.

W zamian oczekują komfortowych warunków mieszkaniowych i są mniej skłonni do ustępstw w tym zakresie niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto coraz częściej, mimo wzrostu kosztów życia, wybierają samodzielne pokoje lub kawalerki - w ten sposób mieszka już ponad 60 proc. żaków. W ubiegłym roku statystyczny student najczęściej oceniał standard swojego lokum na przeciętny lub „dość wysoki”. Tylko 2 proc. młodych dorosłych mieszkało w bardzo złych warunkach.

Abonament zamiast akademika?

W poprzednim roku akademickim krakowscy studenci poza zakwaterowaniem przez uczelnie i najmem od indywidualnych właścicieli mieli do dyspozycji dodatkowo ponad 2 tysiące miejsc w prywatnych akademikach, a w 2023 roku na lokalnym rynku pojawiła się nowa alternatywa – mieszkania w abonamencie. Usługa ta jest oferowana m.in. przez platformę Resi4Rent w 6 miastach w Polsce, nawiązuje do popularnego, szczególnie wśród młodych ludzi, modelu subskrypcji. Abonament zapewnia dostęp do mieszkania w nowo wybudowanym budynku, umeblowanego, wyposażonego w sprzęty AGD i Wi-Fi.

Najnowsza inwestycja Resi4Rent w Krakowie to projekt Kraków Błonia, znajdujący się w centrum miasta, przy al. 3 Maja, ok. 500 metrów od krakowskich Błoń i parku Jordana, kilka minut spacerem od stadionów Wisły i Cracovii, w bliskim sąsiedztwie ścieżek rowerowych, przystanków komunikacji miejskiej oraz lokali usługowych, kawiarni, restauracji czy skateparku i kilkanaście minut pieszo od punktów biznesowych. W budynku znajduje się 386 lokali w trzech rozkładach wnętrz: Studio (1-pokojowe), Comfort (2-pokojowe) oraz Family (3-pokojowe). Do inwestycji przynależy parking.

Kraków. To chyba najbardziej wypasione kwatery dla studentów. Tuż przy Błoniach
Materiały Prasowe

Na stronie firmy można rezerwować lokale w abonamencie. Nie zostało ich już wiele mimo cen, które mogą niektórych zaskoczyć.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto