Kraków. Idea cyfrowego trójmorza rodzi się pod Wawelem

Piotr Rąpalski
Materiały prasowe
Zainicjowany przez Instytut Kościuszki projekt „3 Seas Digital Highway” znalazł się na liście projektów priorytetowych, przyjętych przez szczyt państw Trójmorza w Bukareszcie. – ogłosił w trakcie trwającego w Krakowie Forum CYBERSEC Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski. IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018 to jedna z najważniejszych imprez poświęconych strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa w Europie.

- Ważne jest, by cyfrowa autostrada nie pozostała tylko ideą, a realnie powstała.– podkreślał Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji, w trakcie panelu otwierającego tegoroczne Forum CYBERSEC. Jak dodawał - O budowie sieci cyfrowej trzeba myśleć szerzej. Inwestycje te powinny być realizowane m. in. przy okazji budowy infrastruktury drogowej i kolejowej. Miesiąc temu podpisaliśmy z Ministerstwem Cyfryzacji Litwy list intencyjny, który mówi o chęci wspólnej budowy infrastruktury cyfrowej m.in. wzdłuż Via Carpathia.

Jak przypomnieli uczestnicy panelu, w trakcie Szczytu w Bukareszcie podpisano również list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Trójmorza, który rozpocznie swoją operacyjną działalność w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Fundusz ma dysponować budżetem w wysokości 5 mld euro i może wygenerować inwestycje o wartości przynajmniej 100 mld euro. Część z tych pieniędzy trafi na realizację projektów w filarze cyfrowym. Inicjatorzy „3 Seas Digital Highway” mają nadzieję, że finansowanie obejmie także te propozycję, jako że bezpieczna infrastruktura cyfrowa jest krwiobiegiem cyfrowej gospodarki i warunkuje dalszą jej transformację.

„3 Seas Digital Highway” jest częścią koncepcji Cyfrowego Trójmorza - szeregu projektów transgranicznych i inicjatyw mających na celu rozwój infrastruktury cyfrowej, wspólnych inwestycji i prac badawczo-rozwojowych, a także koncepcji politycznych i legislacyjnych, realizowanych na poziomie regionalnym. Instytut Kościuszki jest głównym inicjatorem i pomysłodawcą tej inicjatywy. - Inicjatywa Trójmorza aspiruje do tego, aby stać się projektem na miarę XXI wieku. Aby skutecznie modernizować i rozwijać państwa regionu, przyśpieszenie implementacji wymiaru cyfrowego jest absolutnie niezbędne. – zaznaczyła dr Joanna Świątkowska, Dyrektor Programowa CYBERSEC. Cyfrowa autostrada w praktyce oznacza połączenie państw regionu Trójmorza szybką siecią połączeń informatycznych opartych między innymi na technologii 5G.

Jak podkreślał Ambasador Sorin Ducaru, były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza i projekt „3 Seas Digital Highway” to nie tylko projekt dotyczący zacieśnienia współpracy krajów regionu – Projekt

Cyfrowego Trójmorza przedstawiony w Bukareszcie przez Izabelę Albrycht był jednym z najważniejszych akcentów tego spotkania. Tu nie chodzi tylko o pokonanie przepaści między wschodem i zachodem, w rzeczywistości ten projekt to szansa dla całego regionu na technologiczny skok. Z tą opinią zgadza się Pablo Chavez wiceprezes Google Cloud – Inicjatywa Trójmorza to doskonała okazja do rozwoju regionalnej infrastruktury informacyjnej, Jako Google chcielibyśmy w nim uczestniczyć - zapowiedział. Także wiceprezes Microsoft John Frank z uznaniem mówił o inicjatywie zaproponowanej przez Instytut Kościuszki. – Cyfrowy wymiar Inicjatywy Trójmorza jest ogromnie ważny. Nigdy wcześniej nie było tak dobrej okazji do tego, aby konkurować globalnie w sektorze najnowocześniejszych technologii.

Paweł Surówka, prezes PZU zwracał natomiast uwagę, na to, że inicjatywa Cyfrowego Trójmorza to nie tylko projekt polityczny - D3SI to nie tylko ważna inicjatywa dotycząca infrastruktury i bezpieczeństwa, ale także ogromna szansa biznesowa. – podkreślał.

By jednak zainicjowany przez Instytut Kościuszki projekt udało się zrealizować, potrzeba jeszcze dużo pracy - Brak wzajemnych połączeń, tzw. ‘interconnectivity’, to duża przeszkoda na drodze budowania Inicjatywy Trójmorza, i to blokuje, niemal nieograniczony, potencjał ekonomiczny tego obszaru - zwracał uwagę Zrinko Petener z Biura Prezydent Chorwacji. To jednak nie jedyne wyzwania, które stoją na drodze do skutecznego wdrożenia cyfrowej autostrady - Wyzwaniem jest także to, w jaki sposób można zrównoważyć chęć natychmiastowego połączenia wszystkiego z potrzebą zrobienia tego bezpiecznie. – podsumowywała Melissa Hathaway była doradca do spraw bezpieczeństwa prezydentów George’a W Busha i Baracka Obamy.

Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza, bliska współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i pogłębienie w tym zakresie relacji transatlantyckich to główne tematy tegorocznego Forum CYBERSEC. Odbywająca się już po raz czwarty konferencja to dwa dni intensywnych debat, ponad 140 prelegentów i blisko 1000 uczestników z całego świata. Uczestnicy Forum CYBERSEC nie tylko omawiają kluczowe wyzwania dotyczące poruszanej problematyki, ale również formułują praktyczne i innowacyjne rekomendacje, które będą mogły zostać wdrożone do polityki oraz strategii cyberbezpieczeństwa państw, organizacji międzynarodowych i przedsiębiorstw.

Organizatorem Forum CYBERSEC jest Instytut Kościuszki – wiodący pozarządowy ośrodek naukowo-badawczy o charakterze non-profit, założony w 2000 r. Misją think tanku jest działanie na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa Polski, jako aktywnego członka Unii Europejskiej oraz NATO. Instytut specjalizuje się w tworzeniu strategicznych rekomendacji i kierunków rozwoju kluczowych polityk publicznych, stanowiących merytoryczne wsparcie dla polskich i europejskich decydentów politycznych. Więcej na: http://www.ik.org.pl/

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Idea cyfrowego trójmorza rodzi się pod Wawelem - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie