MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Swoszowice też chcą ekranów akustycznych wzdłuż obwodnicy autostradowej A4. Drogowcy na razie nie planują takich obiektów

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mieszkańcy i radni upominają się o ekrany akustyczne wzdłuż obwodnicy autostradowej A4.
Mieszkańcy i radni upominają się o ekrany akustyczne wzdłuż obwodnicy autostradowej A4. Michał Czelusniak
Grupa krakowskich radnych przygotowała projekt rezolucji do ministra infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Krakowie w sprawie instalacji ekranów akustycznych przy obwodnicy autostradowej A4 na odcinku od ulicy Księcia Józefa do ul. Skotnickiej. Radny Michał Starobrat złożył poprawkę, by uwzględnić też Swoszowice.

"Hałas który generują przejeżdżające autostradą pojazdy nie pozwala na spokojne życie mieszkańców pobliskich osiedli i domostw. Zwiększający się nieustannie ruch powoduje coraz większą uciążliwość sąsiadującej autostrady będącej jednocześnie obwodnicą miasta Krakowa" - napisali radni w projekcie rezolucji.

Chcą też ekranów w Swoszowicach

"Niezależnie od tego czy dojdzie do rozbudowy o 2 dodatkowe pasy jezdni czy sprawa zostanie rozwiązana w inny sposób trzeba bezwzględnie zadbać o instalację na tym odcinku drogi ekranów lub zainstalować je tymczasowo do czasu rozwiązania problemu lub bezwzględnie zadbać o instalację tychże w razie rozbudowy drogi o 2 kolejne pasy" - podkreślają inicjatorzy rezolucji.

Radny Michał Starobrat złożył poprawkę, by w treści rezolucji dodać zapis o konieczności wykonania ekranów wzdłuż obwodnicy także w Dzielnicy X Swoszowice.

W GDDKiA odpowiadają, że w tej chwili nie planują budowy ekranów wzdłuż obwodnicy. - Tego rodzaju inwestycja będzie mogła być przygotowywana wraz z planowaną rozbudową autostrady A4, realizowaną w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, z perspektywą do 2033 roku - informuje Michał Kacper z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Planują rozbudowę obwodnicy Krakowa

Przypomnijmy, że ruch na autostradowej obwodnicy Krakowa jest coraz większy. Coraz częściej tworzą się na niej korki. To wiąże się ze zwiększonym hałasem i emisją spalin.

Z powodu rosnącego ruchu i korków Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o rozbudowie o trzeci pas ruchu w każdą stronę obwodnicy Krakowa - na odcinku od ul. Kąpielowej do rejonu lotniska w Balicach.

Koncepcja spotkała się z licznymi protestami. Problem w tym, że w między węzłami w Tyńcu i Bielanach trzypasmowa droga ma zostać poprowadzona w nowym śladzie, a obecna dwupasmowa trasa przebiegająca przez stopień wodny "Kościuszko" miałaby pozostać jako droga lokalna.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują okoliczni mieszkańcy Bielan i Liszek, którzy nie chcą mieć drogi w rejonie swoich zabudowań. Podkreślają też, że nowa droga zdegradowałaby cenne przyrodniczo tereny Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto