MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków walczy z problemem wraków samochodowych. Ponad 500 pojazdów usuniętych w 2024 roku

Redakcja Kraków
Aneta Żurek
Od stycznia 2024 roku straż miejska w Krakowie zintensyfikowała działania mające na celu usunięcie z ulic nieużytkowanych pojazdów, zwanych potocznie wrakami. Do tej pory z krakowskich ulic usunięto już ponad 500 takich pojazdów. Jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę skomplikowane i czasochłonne procedury, które muszą być przestrzegane w tym procesie. Działania te mają na celu nie tylko poprawę estetyki miasta, ale także uwolnienie cennych miejsc postojowych i ochronę środowiska.

Nieużytkowane samochody, które zajmują miejsca parkingowe i stanowią zagrożenie dla środowiska, powinny być przez właścicieli wyrejestrowane i poddane recyklingowi. Do tej pory w 2024 roku z ulic Krakowa usunięto dokładnie 503 takie pojazdy.

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, straż miejska ma prawo do usunięcia pojazdów, które są niezdatne do użytku lub pozostawione bez tablic rejestracyjnych na drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania. Usunięcie jest możliwe również w przypadku, gdy pojazd na drodze wewnętrznej stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, np. przez wystające ostre elementy czy rozbite szyby.

Kryteria, które pozwalają uznać pojazd za nieużytkowany, obejmują m.in. brak aktualnych badań technicznych, brak polisy OC, uszkodzenia mechaniczne lub brak kluczowych podzespołów, takich jak drzwi, szyby, koła, opony czy światła.

Usunięte pojazdy są przenoszone na płatny parking miejski, a koszty odholowania i postojów ponoszone są przez właściciela pojazdu. Jeśli pojazd nie zostanie odebrany przez uprawnioną osobę w ciągu 6 miesięcy od daty usunięcia, uznaje się go za porzucony i przechodzi na własność gminy.

Działania krakowskiej straży miejskiej mają kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia mieszkańców i stanu środowiska w mieście, pokazując jednocześnie, jak ważna jest odpowiedzialność właścicieli pojazdów za ich stan i miejsce postojowe.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto