Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Żydów oczami młodego pokolenia [wideo]

redakcja
redakcja
Czy o holocauście można zrobić film animowany lub fabularny? Projekt "Nie Tylko Schindler" chce udowodnić, że tak. Organizuje darmowy wieczór filmowy.

Trzech młodych twórców pokazuje, że o holokauście można mówić inaczej, a nawet bolesną historię można wyreżyserować, unikając "wyciskacza łez" rodem z Hollywood i bez zadęcia czy tragizmu filmów dokumentalnych.

25 lipca w ramach programu "Nie Tylko Schindler" w Fabryce Emalii Oskara Schindlera o godzinie 18:00 wyświetlone będą trzy niezwykłe filmy. Wieczór zatytułowany będzie "Pamięć i kreacja: Zagłada w obiektywach młodych twórców".

Holokaust najczęściej pokazywany jest za pomocą filmów dokumentalnych oddających szczegółowo historię. Z drugiej strony powstają upraszczające rzeczywistość hollywoodzkie hity, jak Lista Schindlera Stevena Spielberga.

Borys Lankosz, Johan Oettinger oraz Liran Kapel i Yael Dekel nakręcili trzy krótkie filmy - fabularny i animowane, które odchodzą od prymatu realizmu i heroicznego schematu dokumentalnego, które jednocześnie zachowały swoja autentyczność i przesłanie.

Obcy VI, Siedem minut w warszawskim getcie i Nyosha, zrealizowali przez młodych twórców z Polski, Danii oraz Izraela, wszyscy urodzeni po 1970, którzy nie znają realiów wojennych ani powojennych. Swoje opowieści tworzyli opierając się na wrodzonej wrażliwości i wspomnieniach innych.

W ramach wprowadzenia Olga Bielańska, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu animacji Stoptrik IFF poprowadzi krótki wykład.

Wstęp na spotkanie i projekcję filmową jest bezpłatny.

Program

Siedem minut w warszawskim getcie (Seven Minutes in Warsaw Ghetto)
Johan Oettinger (Basmati Film) Dania, 2012, 7’48’’

Warszawskie Getto, 1942. Samek, nieposłuszny i pełen życia ośmiolatek, spostrzega przez dziurę w murze marchewkę leżącą na chodniku po aryjskiej stronie. Próbuje przyciągnąć ją do siebie przy pomocy druta, nieświadomy faktu, że każdy jego ruch śledzony jest przez dwóch SS-manów.

Nyosha
Liran Kapel, Yael Dekel (Sapir Academic College) Izrael, 2012, 12'38''

Prawdziwa historia oparta na świadectwie ocalonej z Holocaustu, nieodżałowanej Nomi Kapel. Nyosha jest dziesięcioletnią dziewczynką. Marzy o kupnie pary butów w rzeczywistości bezlitosnej wojny. Spektrum technik animacji zespala w historii Nyoshy marzenia z rzeczywistością.


Obcy VI
Borys Lankosz (TVP Kultura, Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka), Polska, 2008, 30’

Do miasteczka nieoczekiwanie przybywa młody człowiek, którego można by nazwać doskonale przeciętnym, gdyby spod czarnego kapelusza nie wystawały mu pięknie zakręcone pejsy. Gość mimowolnie przypomina mieszkańcom świat, który nie istnieje od tak dawna, że wielu z nich ma prawo sądzić, że nie istniał nigdy. Szybko staje się obiektem zainteresowania numer jeden. Miejscowi przypisują mu kolejne motywy wizyty: od prób odzyskania ziemi i budowy supermarketu po chęć wydobycia zakopanego na żydowskim cmentarzu skarbu. Jedni chcą z nim robić interesy, inni podzielić się wspomnieniami o dawnym, nieistniejącym już świecie, jeszcze kolejni – pozbyć się ciążących na nich (przez kolejne pokolenie) wyrzutów sumienia za czyny z przeszłości… Kim jest tajemniczy gość i czego szuka w zapomnianym przez świat Pszczycowie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto