MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

ASP zapowiada niezwykłą wystawę poświęconą ukraińskim studentom, ofiarom wojny

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W gmachu ASP zagości wystawa poświęcona młodym twórcom ukraińskim - studentom szkół artystycznych, którzy zginęli w trakcie działań wojennych w Ukrainie
W gmachu ASP zagości wystawa poświęcona młodym twórcom ukraińskim - studentom szkół artystycznych, którzy zginęli w trakcie działań wojennych w Ukrainie Andrzej Banas / Polska Press
Od 8 do 15 kwietnia w Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie gościć będzie niezwykła wystawa „Niewydane dyplomy” przybliżająca historie czterdzieściorga ukraińskich studentek i studentów uczelni artystycznych, którzy zginęli podczas działań wojennych. Śmierć nie pozwoliła im odebrać dyplomów ukończenia studiów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja nagrodzonego Oscarem filmu Mstyslava Chernova „20 dni w Mariupolu”.

„Unissued diplomas – Niewydane dyplomy” to wystawa przybliżająca sylwetki czterdzieściorga młodych Ukraińców, którym śmierć w wyniku działań wojennych nie pozwoliła odebrać dyplomów ukończenia studiów artystycznych. „Stworzyliśmy tę wystawę, aby przypomnieć światu o trwającej wojnie i cenie, jaką Ukraińcy płacą codziennie w walce o wolność” – wyjaśniają twórcy.

„Ekspozycja w symboliczny sposób upamiętnia wszystkie ukraińskie studentki i studentów, którzy wyruszyli na front i poświęcili życie dla swego kraju. Jej udostępnienie w przestrzeniach ASP dodatkowo podkreśla dramatyzm wydarzeń, zachodzących za naszą wschodnią granicą ― wszak młodzi ludzie, walczący z armią rosyjską, to często rówieśnicy naszych studentów” – zapowiada wystawę krakowska uczelnia.

Wystawę przygotowało 50. młodych Ukraińców rozsianych po całym świecie przy wsparciu ukraińskich ambasad w Polsce, Australii i Japonii. Jak wyjaśniają, zjednoczyli się w celu upamiętnienia utraconego życia ukraińskich studentów i przypomnienia światu, że wojna na pełną skalę wciąż trwa. Projekt zrealizowany został dzięki platformie pamięci Memoriał, która gromadzi i publikuje informacje o ukraińskich ofiarach wojennych, cywilnych i wojskowych.

Wernisaż odbędzie się 8 kwietnia o godz. 14.00 w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, (Pl. Matejki 13), na godz. 15 w auli ASP zaplanowano projekcję filmu Mstyslava Chernova „20 dni w Mariupolu” (Film przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych).

Dokumentalny film Mstyslava Chernova stanowi zapis zagłady tytułowego miasta, pokazując pierwsze miesiące rosyjskiej inwazji. Film zrealizowany został przez reporterów Assoociated Press. Twórcy „20 dni w Mariupolu” zostali nagrodzeni m.in. statuetką Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny" oraz Nagrodą Pulitzera.

„Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia” - zapowiadał film dystrybutor. - „Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa - i wstrząśnięcie sumieniem świata”.

Kraków jest kolejnym miejscem, w którym gościć będzie ta niezwykła wystawa. „Unissued diplomas – Niewydane dyplomy”. Prezentowaną od 24 lutego 2023 r., czyli rocznicy pełnej inwazji rosyjskiej, ekspozycję można było zobaczyć w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Płn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ASP zapowiada niezwykłą wystawę poświęconą ukraińskim studentom, ofiarom wojny - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto