Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarny poniedziałek 2016. Ogólnopolski Strajk Kobiet w Polsce

mat. pras.
3 października 2016 Polki organizują jednodniowy protest ostrzegawczy przeciwko nowej ustawie antyaborcyjnej procedowanej w polskim parlamencie. Wzorem jest protest kobiet w Islandii, które 41 lat temu sparaliżowały swój kraj.

Wezwanie do strajku kobiet - „3 października zróbmy im czarny poniedziałek!” - padło podczas manifestacji „Czarny Protest”, odbywającej się na wrocławskim Rynku. Tego samego dnia powstało wydarzenie na FB. W ciągu jednej doby ponad 100 000 ludzi zainteresowało się wzięciem udziału w strajku. Jest to najszybciej rozwijające się wydarzenie na polskim FB.

Protest składa się z dwóch części:

- ogólnopolskiej akcji absencyjnej – urlopy na żądanie, dzień wolny na dziecko, dzień wolny za oddanie krwi, inne legalne formy nieobecności w pracy i na uczelni

- działań realizowanych lokalnie, w różnych miastach, przez grupy kobiet organizujące się przez fanpage Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na FB. W tym momencie zaplanowano już 56 wydarzeń lokalnych w Polsce i 11 za granicą!

Polki umawiają się na spotkania, pikiety, manifestacje, ale też na wspólne, „luźne” spędzanie czasu. Organizatorzy akcji zachęcają do oddawania w tym dniu krwi czy pracy charytatywnej. Akcja kończy się jednocześnie w całej Polsce o godzinie 18.00 wspólnym protestem w różnej formie.

Z organizatorkami kontaktują się właścicielki i właściciele firm oraz wykładowczynie i wykładowcy akademiccy, deklarując udział w akcji. Spływają informacje o firmach zamkniętych w poniedziałek, o odwołanych wykładach na uczelniach czy też o urlopach udzielanych przez pracodawców wszystkim zatrudnionym kobietom. Matki mówią, że nie wyślą córek do szkoły.

Wspierają nas ważne postaci życia publicznego, odwołanie spektaklu w Teatrze Polonia zapowiedziała Krystyna Janda, list wspierający akcję absencyjną skierował do pracownic Urzędu Miasta Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Wśród organizatorek ogólnopolskiej akcji absencyjnej są osoby będące działaczami społecznymi, członkami organizacji i ruchów kobiecych, a także osoby nigdzie nie zrzeszone.

Przyjęły one zasadę NO LOGO, ponieważ na skalę ogólnopolską protest jest po prostu protestem kobiet i wspierających je mężczyzn.

Działania lokalne tworzone są przez odrębne lokalne grupy inicjatywne – zarówno przez organizacje społeczne, jak i przez osoby fizyczne nieidentyfikujące się z żadną organizacją. W tym zakresie decyzja o kształcie, formie i organizatorach protestu należy wyłącznie do inicjującej działanie grupy kobiet.

Postulat protestu na razie jest jeden: NATYCHMIASTOWE ZAPRZESTANIE PRAC W SEJMIE NAD BARBARZYŃSKĄ, SKANDALICZNĄ USTAWĄ ANTYABORCYJNĄ.

Organizatorki: „Akcja 3.10 ma charakter ostrzegawczy. 41. Rocznica strajku islandzkiego przypada 24.10 i dopuszczamy taką możliwość, że w razie zignorowania protestu przez władze, będzie to kolejna data, kiedy Polki będą głośno i masowo wyrażać swój sprzeciw.”

Ogólnopolski strajk kobiet 3 października:

źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarny poniedziałek 2016. Ogólnopolski Strajk Kobiet w Polsce - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto