Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Cichoń: Małopolscy Parlamentarzyści [serwis specjalny]

Redakcja
W VII kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jako senator i członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość pracuję w komisjach: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Podkomisji ds. Zmian Konstytucji.

Jestem również członkiem parlamentarnego Zespołu Smoleńskiego i wiceprzewodniczącym Polsko-Francuskiej Grupy Bilateralnej Senatu. Praca w tych komisjach wpisała się w profil mojego prawniczego wykształcenia i działalności zawodowej adwokata wykonywanej od trzydziestu lat.

Komisja Ustawodawcza jest najbardziej aktywna spośród wszystkich komisji, gdyż odbyła już blisko 500 posiedzeń. Szczególnie zajmuje się ona doprowadzeniem do zgodności z konstytucją ustaw, które zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, jak również korygowaniem proponowanych rozwiązań ustawowych większości ustaw stanowiących przedmiot obrad Senatu. Natomiast Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji ocenia ustawy pod kątem ich zgodności z prawami człowieka, a także rozpoznaje petycje napływające od ludzi wskazujących na niesprawiedliwe rozwiązania ustaw lub na konieczność podjęcia nowych inicjatyw ustawodawczych. W związku z tym Komisja inicjuje niejednokrotnie nowe rozwiązania ustawowe. Szczególnie dużo petycji dotyczy spraw emerytalnych, rentowych i mieszkaniowych.

Niezależnie od pracy w komisjach podczas dotychczasowych posiedzeń Senatu występowałem 338 razy i złożyłem łącznie 61 oświadczeń. Jako szczególnie zainteresowany kondycją polskiej rodziny byłem inicjatorem wprowadzenia prorodzinnych rozwiązań ustawowych dotyczących ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych, które niestety po początkowym aplauzie ze strony kolegów z innych ugrupowań politycznych, w tym PO, nie spotkały się z dalszą akceptacją. Chodziło o umożliwienie osobom prowadzącym działalność gospodarczą zatrudniania osób najbliższych, w tym małżonków, i wprowadzenia w koszty działalności gospodarczej wynagrodzenia wypłacanego tym osobom. Obecna ustawa dyskryminuje rodzinę, uniemożliwiając takie rozwiązanie. Takiego zakazu wliczania w koszty wynagrodzenia wobec zatrudnionych osób obcych nie ma.

Podjąłem również inicjatywę zmiany przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego, ułatwiających dostęp do Sądu, co uwieńczone zostało sukcesem. Występowałem m.in. w sprawie nowej ustawy medialnej, poddając krytyce politykę rządu wobec mediów publicznych, w sprawie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w sprawie konieczności chronienia przez państwo takich bezcennych zabytków jak Kopalnia Soli w Wieliczce a także w sprawie niedostatecznej ilości podpisanych umów przez Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia z lekarzami, co spowodowało ograniczenie pomocy medycznej dla społeczeństwa.

Niezależnie od tej działalności związanej z procesem ustawodawczym udzielałem pomocy prawnej w czasie dyżurów senatorskich w Biurze Senatorskim w Krakowie i filiach w Krakowie - Nowej Hucie, Olkuszu i Skale, z czego skorzystało kilkaset osób. Ponadto występowałem z oświadczeniami senatorskimi podczas posiedzeń Senatu, dotyczącymi m.in. kondycji służby zdrowia i bezprawnych ingerencji organów ścigania w obywatelskie prawa człowieka. Uczestniczyłem w spotkaniach z władzami samorządowymi i konsultacjach terytorialnych a także byłem członkiem jury i fundatorem nagród w różnych konkursach. Jako senator patronowałem zorganizowaniu konferencji dotyczących zagrożeń i problemów współczesnej rodziny, naprotechnologii jako alternatywy dla in vitro, problemu postmodernizmu, kwestii stosunku do religii i materializmu w społeczeństwie rynkowym oraz zagadnień etyki w biznesie. Byłem współautorem publikacji książkowych i autorem artykułów na łamach „Rzeczpospolitej” i „Palestry” dotyczących praw i wolności człowieka.

Uczestniczyłem także we wspólnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych krajów członków Unii Europejskiej oraz w licznych konferencjach międzynarodowych dotyczących szeroko rozumianych zagadnień praw człowieka, traktatu lizbońskiego, gospodarki i sytuacji społecznej rodziny. Aktywnie uczestniczyłem w ważnych wydarzeniach kulturalnych i patriotycznych dla Małopolski jak i Miasta Krakowa. Wspierałem istotne dla naszego regionu inicjatywy takie jak: uchwalenie ustawy o finansowaniu działalności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także zgłaszałem wnioski, w tym do budżetu, o sfinansowanie rozbudowy kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, dokończenia budowy zapory Świnna Poręba oraz sfinansowania szeregu lokalnych inwestycji drogowych. W czasie tej czteroletniej kadencji byłem wierny swej dewizie – szukając sprawiedliwości bronię człowieka - niejednokrotnie dochodząc tej sprawiedliwości przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, przed którym reprezentowałem pokrzywdzonych obywateli Polski.

www.zbigniewcichon.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto