Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się modernizacja zamku w Pieskowej Skale. Teraz króluje tam kultura staropolska

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
Zamek w Pieskowej Skale powita zwiedzających nową wystawą stałą, opowiadającą o kulturze staropolskiej, a także odnowionymi dziedzińcami, kaplicą św. Michała Archanioła oraz części pomieszczeń na parterze skrzydła południowego. Kilkuletni remont zamku pochłonął 18,4 mln zł, na tę kwotę złożyła się wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, a także środki z budżetu państwa.

Wpisany w jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa Zamek w Pieskowej Skale - oddział Zamku Królewskiego na Wawelu - jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju.

Zamkowe dziedzińce i część pomieszczeń na parterze przeszły modernizację. Gruntowny remont objął także kaplicę św. Michała Archanioła wraz z poddaną konserwacji pierwotną XVII-wieczną polichromią. Odnowiono też znaczące dla wawelskiej kolekcji muzealia – dwie barokowe szafy oraz XVIII-wieczny zapewne dłuta Michała Klahra, datowany na początek XVII wieku ołtarz znajdujący się w kaplicy.

– Dziś zwiedzający mogą podziwiać dotąd niedostępną a prawdziwie spektakularną przestrzeń kaplicy – podkreśla prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dodatkowo, wewnątrz Zamku przeprowadzono także specjalistyczne badania jakości powietrza, które mają pomóc w stworzenia lepszej ochrony dla muzealiów i całego obiektu.

Po remoncie, w odnowionych wnętrzach parteru skrzydła południowego, otwarto nową wystawę stałą poświęconą kulturze staropolskiej.

- Przedstawiamy dziś zwiedzającym najważniejsze dzieła kultury staropolskiej: galerię kodeńską Sapiehów oraz wspaniałe, XVII-wieczne cynowe sarkofagi Sieniawskich pochodzące z Brzeżan. Można je określić jako swego rodzaju „pomniki” kultury Rzeczypospolitej okresu nowożytnego - zaprasza Andrzej Betlej. - Jest to, oczywiście ekspozycja, która pokazuje wybrane zagadnienia wspaniałej kultury staropolskiej pierwszej Rzeczpospolitej.

W czterech salach na parterze, a także w kaplicy i krypcie zgromadzone zostały cenne zabytki i unikatowe pamiątki historyczne ukazuje bogactwo tradycji szlacheckich w kulturze staropolskiej. Zwiedzający będą mieli okazję poznawać kulturę staropolską nie tylko poprzez wybrane eksponaty ze zbiorów Wawelu z dziedziny malarstwa, złotnictwa, rzemiosła artystycznego i militariów, ale także od kuchni.

Jak podkreślają muzealnicy, wiele spośród zabytków ma unikalny charakter. Na szczególną uwagę zasługują: galeria portretowa przedstawicieli rodziny Sapiehów, zespół cynowych siedemnastowiecznych sarkofagów Sieniawskich z plastycznymi figurami zmarłych rycerzy na wiekach oraz kolekcja złoconych i srebrnych łyżek staropolskich.

Służba Publiczna i Wojskowa, Dom i Rodzina, Tradycje Staropolskie w XIX i początku XX wieku, Kuchnia, Krypta i Kaplica to przestrzenie prezentujące muzealne eksponaty.

W pierwszej z nich zgromadzone zostały reprezentacyjne wizerunki królewskie – Augusta III Sasa i jego żony Marii Józefy, portrety urzędników królewskich, a także okazy uzbrojenia husarskiego, meble i przybory pisarskie.

Dom i rodzina odgrywały w dawnej kulturze ogromną rolę, a odwieczna genealogia i jej zewnętrzne znaki stanowiły o specyfice społeczeństwa szlacheckiego. W tej sali prezentowane są 72 wizerunki reprezentantów rodziny Sapiehów. Dopełnieniem galerii są portrety przedstawicieli innych znamienitych rodów – Potockich, Radziwiłłów i Tarłów. Tu zwiedzający znajdą herby i kolekcję pasów kontuszowych - wawelska kolekcja należy do najcenniejszych w Polsce pod względem jakości artystycznej i technicznej, a prezentowane egzemplarze zostały wykonane w cieszących się uznaniem staropolskich manufakturach.

Uzupełnieniem wystawy opowiadającej o domu i rodzinie są srebrne łyżki, miski i wyroby z cyny.

zaś tradycje Staropolskie w XIX i początku XX wieku ukazane zostały poprzez portrety, akcesoria stroju męskiego, zespół pięciu pieczęci po Karolu Lanckorońskim, makatę utkaną w manufakturze Potockich w Buczaczu oraz kobierzec perski z kartuszem herbowym. Wystrój sali dopełniają meble – komoda, szafa sieniowa i para rzeźbionych foteli „gdańskich”, a także stół pamiątkowy, który według tradycji pochodził z kaplicy zamkowej w Olesku, z miejsca związanego urodzinami króla Sarmaty – Jana III Sobieskiego.

W ostatnim pomieszczeniu parteru umownie zainscenizowano kuchnię zamkową, na którą składa się rekonstrukcja paleniska i wystawa naczyń miedzianych.

Kaplica pw. Św. Michała z późnobarokowym drewnianym ołtarzem oraz zespołem zabytków złotnictwa o przeznaczeniu sakralnym i ekspozycja krypty z wyeksponowanymi sarkofagi Adama Hieronima Sieniawskiego i jego trzech synów uzupełniają zamkową ekspozycję w Pieskowej Skale.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakończyła się modernizacja zamku w Pieskowej Skale. Teraz króluje tam kultura staropolska - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto