Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizjonerskie projekty Muzeum Narodowego w Krakowie. Galeria designu polskiego w kamienicy Szołayskich i Fablab w hotelu Cracovia

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Aneta Zurek / Polska Press
24 września o godz. 10:00 w Sali Mozaikowej Hotelu Cracovia zainaugurowana została współpraca Muzeum Narodowego w Krakowie, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Fundacji Inteligentna Małopolska. Celem współpracy jest rozwój szeroko pojętej działalności kulturalnej oraz przemysłu kreatywnego. Spotkanie stało się również okazją do podpisania umowy sponsorskiej, która dotyczyła otwarcia nowej stałej galerii sztuki: „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku” w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim 9.

FLESZ - Po co nam Polski Ład?

od 16 lat

- Jestem bardzo dumna, że to właśnie w zabytkowej kamienicy Szołayskich w Krakowie powstanie galeria sztuki: „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku”. Bardzo się cieszę, że Muzeum takie kroki podjęło i że idzie w tym kierunku - zaznaczyła Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego. Zwróciła również uwagę, że współpraca Muzeum Narodowego z MARR świadczy o tym, że przedsiębiorcy również wspierają inicjatywę.

O tym zapewniła w trakcie swojego wystąpienia Prezes MAAR Małgorzata Drewnicka, która opowiedziała m.in. o idei Fablab, która w wyniku rozmów z Muzeum Narodowym mogłaby również zaistnieć w przestrzeni Hotelu Cracovia, który niedawno przeszedł w ręce instytucji.

- Od kilku lat Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, przy współpracy z Fundacją Inteligentna Małopolska prowadzi Fablab. Jest to takie miejsce rozpowszechnione na świecie gdzie młodzi ludzie, dzieci, przedsiębiorcy mogą majsterkować na miarę XXI wieku. Laboratoria wyposażone są bowiem w drukarki 3D, pracownię informatyczną czy krawiecką. Można więc powiedzieć, że łączą rzemiosło z technologią. Nasz Fablab jest co prawda mały, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Ze względu na dobre stosunki z Muzeum Narodowym postanowiliśmy zapytać, czy na terenie hotelu Cracovia nie znalazłoby się dla nas miejsce i wówczas okazało się, że jest taka szansa - powiedziała Małgorzata Drewnicka. Jak mogliśmy się dowiedzieć, w ramach planowanego w tym miejscu Fablab-u miałyby powstać m.in. pracownia krawiecka, informatyczna, rzemieślnicza czy rowerowa.

Małgorzata Drewnicka nawiązując do słów Marszałek Iwony Gibas poinformowała również, że otwarcie nowej galerii sztuki: "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku" w kamienicy Szołayskich zostaje objęte przez MAAR sponsoringiem, którego zwieńczeniem było uroczyste przekazanie dyrekcji Muzeum czeku na kwotę 61,5 tysiąca złotych.

Prof. dr hab. Andrzej Szczerski - Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie podziękował wszystkim zaangażowanym we współpracę i poinformował, że otwarcie nowej galerii sztuki w kamienicy Szołayskich odbędzie się już 16 grudnia 2021 roku, natomiast przenosiny m.in. Fablab-u zależne będą od tego kiedy zakończy się remont dawnego hotelu Cracovia.

W spotkaniu uczestniczyli Małgorzata Drewnicka – Prezes MARR, Barbara Bubula – Wiceprezes MARR, Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Andrzej Szczerski – Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Barbara Grodowska – Prezes Fundacji Inteligentna Małopolska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wizjonerskie projekty Muzeum Narodowego w Krakowie. Galeria designu polskiego w kamienicy Szołayskich i Fablab w hotelu Cracovia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto