Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Kościoła Mariackiego otwarta dla zwiedzających

Redakcja
239 – tyle stopni trzeba pokonać, by wejść na Wieżę Mariacką. O ...
239 – tyle stopni trzeba pokonać, by wejść na Wieżę Mariacką. O ... Marek Gwóźdź
239 - tyle stopni trzeba pokonać, by wejść na Wieżę Mariacką. O tym, czy jest to łatwe, można się przekonać od 1 maja do 30 września. Przed wejściem na wieżę, warto przypomnieć sobie legendę i historię hejnału.

Czytaj też wywiad z hejnalistą: Czuć, że coś się wydarzy


Legenda o Hejnale Mariackim powstała w latach 30-tych XX wieku w środowisku Polonii amerykańskiej. Mówi ona o jednym ze strażników miasta, czuwającym na wieży hejnałowej, w czasie najazdu tatarskiego w 1240 roku.

To on, jako pierwszy (bo czuwający wysoko nad miastem) zauważył nadciągających Tatarów i zaczął grać hejnał, który miał ostrzec mieszkańców i obrońców miasta przed niebezpieczeństwem.

Z wyższej wieży kościoła Mariackiego, zwanej hejnalicą przed wiekami strażnik miejski trąbką dawał sygnał rano do otwierania, zaś wieczorem do zamykania bram grodu. Trąbił też na alarm, gdy dostrzegł pożar lub zbliżającego się wroga. Tak właśnie było w 1240 roku. Niestety, strażnika dostrzegł tatarski jeździec i wycelował w hejnalistę z łuku. Strzała trafiła w strażnika, kiedy ten jeszcze grał. Melodia została w połowie urwana i tak też jest grana do dziś, na pamiątkę tego wydarzenia. Chociaż Kraków został w czasie tego najazdu niemal całkowicie zniszczony, to ostrzeżenie strażnika pozwoliło przygotować się do obrony miasta i nie poddać go bez walki. Najazd Tatarów przyniósł miastu bardzo duże straty. Kraków został prawie w całości zniszczony i zdewastowany.

Jak było naprawdę?

Prawdziwa historia hejnału mariackiego jest jednak nieco inna. Pisano o nim w kronikach z 1392 roku i są to jedne z najstarszych zapisów. Przestano go grać dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, co wiązało się z upadkiem świetności miasta. Kraków w II połowie XIX wieku przechodził poważny kryzys główne gospodarczy a co się z tym wiąże również kulturalny. Melodia hejnału zabrzmiała ponownie ponad miastem w 1810 roku, dzięki przekazaniu na ten cel pewnej sumy pieniędzy przez Juliannę i Tomasza Krzyżanowskich.

W roku 1927 Program Pierwszy Polskiego Radia rozpoczął codzienną południową transmisję hejnału. W 1939 roku Niemcy zabronili odgrywania Hejnału, ale już od 24 grudnia 1941 roku grano go ponownie, codziennie o godzinie 12.00 i 19.00. Od tego czasu melodia hejnału rozbrzmiewa na Rynku Krakowskim nieprzerwanie aż do dziś.

Wejdź na wieżę, odwiedź hejnalistę

Na Wieżę Mariacką będzie można wchodzić w każdy wtorek, czwartek i sobotę w godzinach:9:00–11:30 i 13:00–17:30 (z wyjątkiem 3 maja i 23 czerwca ).  Bilety można kupić przy wejściu na wieżę, od strony ul. Floriańskiej. Ceny biletów:5 zł – bilet normalny, 3 zł – dzieci i młodzież do lat 15.

Wieża Mariacka zwana również Wieżą Straży, Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą – jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę, co godzinę, trębacz gra hejnał na cztery strony świata. Aby zobaczyć i usłyszeć te cuda, trzeba wspiąć się po 239 stopniach na wysokość 54 metrów. Trębacz mariacki potrzebuje na to dwie i pół minuty.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto