Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wawel: historia wznoszenia królewskiej siedziby

Kini
Kini
Ile kosztowała budowa rezydencji królów Polski? W jaki sposób żyli mieszkańcy wzgórza? Na te pytania odpowiada nowa książka o dziejach Wawelu.

Autorami najnowszego wydawnictwa wawelskiego " Dzieje budowy renesansowego zamku na Wawelu, około 1504-1548" są Andrzej Fishinger oraz Marcin Fabiański.

- Gdyby nie śmierć doktora historii sztuki, Andrzeja Fishingera mielibyśmy do czynienia z książką autorską. Ale dzięki zaangażowaniu profesora Marcina Fabiańskiego, doczekaliśmy się kontunuacji, a dziś jego publikacji - powiedział dyrektor Zamku na Wawelu podczas prezentacji ksiązki.

To prawdziwa gratka dla specjalistów, ciekawa lektura dla wszystkich zainteresowanych dziejami i architekturą najważniejszej polskiej rezydencji królewskiej. Można ją kupić w ksiągarni na Wawelu oraz w pozostałych o profilu naukowym, za 50 złotych.

Książka jest owocem wieloletnich badań autorów nad dokumentami oraz architekturą zamku przy okazji jego pełnej konserwacji w latach 1990-1999. Jest to pierwsze od ponad stu lat pełne naukowe opracowanie historii wznoszenia krakowskiej rezydencji króla Zygmunta Starego, pełniącej też funkcję budynku rządowego i sądowniczego.

- Najbardziej ciekawe fragmenty ksiązki
są poświęcone zagadnieniom praktycznym, na ogół pomijanym w tego rodzaju opracowaniach, np. jak sprostano potrzebom kilkusetosobowego dworu w zakresie zaopatrzenia w wodę, zapewnienia podstawowej higieny oraz bezpieczeństwa pożarowego - mówił podczas prezentacji współauotor, Marcin Fabiański.

Na podstawie źródeł pisanych, głównie rachunków królewskich i przekazów kronikarskich, szczegółowo przedstawiono fazy budowy oraz ustalono pierwotne funkcje znacznej części pomieszczeń dotąd znane tylko cząstkowo.

Wydawnictwo przygotowuje wersję angielską tekstu, który stanie się rzeczową podstawą do naukowej dyskusji na temat interpretacji omówionych źródeł. Książka to pierwszy z dwóch zamierzonych tomów.

Kolejny będzie sumarycznym katalogiem fryzów, drewnianych stropów i fragmentów kamieniarki renesansowej.

Zobacz też:


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto