Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstaje artystyczne wirtualne archiwum stanu izolacji

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Podziękowanie to pierwsza część akcji Aleksandra Janickiego "Świadectwo - panorama czasu pandemii"
Podziękowanie to pierwsza część akcji Aleksandra Janickiego "Świadectwo - panorama czasu pandemii" brak
W Krakowie powstaje niezwykły projekt - świadectwo czasów pandemii i hołd dla tych, dzięki którym możemy przetrwać ten trudny czas. Pomysłodawcą i realizatorem akcji jest krakowski artysta Aleksander Janicki.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Na stronie internetowej projektu można zobaczyć zdjęcia znanych aktorów z wypisanym słowem "dziękuję". Podziękowanie to pierwsza część akcji Aleksandra Janickiego, choć nie aktorzy są w niej bohaterami.

- Artyści to nasi ambasadorowie. Wspierają nas ludzie z pierwszych stron gazet, ale sedno akcji tkwi gdzie indziej. Ten gest trzymania kartki z napisem "dziękuję" jest wyrazem hołdu oddanego tym wszystkim, dzięki którym w izolacji możemy jakoś funkcjonować, zwłaszcza ochronie zdrowia ale i tym którzy niosą pomoc z potrzeby serca - po sąsiedzku. To akcja o charakterze afirmującym, pokazująca solidarność społeczną w pełnym tego słowa znaczeniu – wyjaśnia pomysłodawca i dodaje, że w akcji ważne są fotografie tych, którym chcemy podziękować. To one stworzą obraz – świadectwo.

Kiedy pandemia się skończy, artyści planują wielkoformatową projekcję na Rynku Głównym, w której zebrane portrety stworzą niepowtarzalną mozaikę. To pierwszy aspekt projektu. Ale w tym obrazie pandemii chodzi nie tylko o hołd.

- Cała akcja jest rozpięta między dwoma biegunami. Jednym jest lokalność i naturalna chęć podziękowania współczesnym bohaterom. Drugim jest stan odosobnienia, który spowodował, że jesteśmy wycięci z rzeczywistości w sposób szczególny, a dotyczy to ponad trzech miliardów ludzi na całej kuli ziemskiej. To sytuacja absolutnie wyjątkowa która członków różnych kultur osadza w tak konkretnej konstelacji. To kontekst artystycznej refleksji natury egzystencjalnej, dotyczącej stanu izolacji. Wirtualna ekspozycja stworzyć ma swego rodzaju panoramę współczesności – mówi Aleksander Janicki.

Jeśli w pierwszej części akcji chodzi o portrety osób, które chcemy uwiecznić, to w drugiej, chodzi o stworzenie autorskiego działa. Zatem druga część projektu to akcja stricte artystyczna. Wyboru najlepszych prac dokonają kuratorzy.

Akcja rozpoczęła się przeszło miesiąc temu, zakończy się, kiedy wyjdziemy z pandemii. Na stronie internetowej aptekagallery.com dostępny jest formularz zgłoszeniowy, za pomocą którego można przesłać fotografię. Tam można także zobaczyć przejmujący trailer powstającego obrazu świadectwa pandemii – sam w sobie niezwykły. To obraz Ziemi sfotografowanej przez astronautę, Soichi Noguchi z muzyką Marii Janickiej, dźwiękowego palimpsestu złożonego z wypowiadanym przez wspierających akcję wybitnych aktorów i postaci życia publicznego, słowem: dziękujemy.

- Akcja ma charakter międzynarodowy, tym samym ma szansę stać się odzwierciedleniem naszych czasów w ujęciu jednostkowym, prywatnym, lokalnym ale i globalnym – mówi pomysłodawca projektu.

Trailer towarzyszący akcji, można obejrzeć na stronie aptekagallery.com, na telebimie na Teatrze Bagatela, oraz w mediach społecznościowych. Akcja nieustanie się rozwija czego dowodem jest mobilny ekran z filmowym podziękowaniem który w tych dniach stanąć ma przed wybranymi, krakowskimi szpitalami w sposób symboliczny realizując cel akcji.

Akcję wsparli artyści i instytucje kultury, m.in: teatry Teatr im. J. Słowackiego, Narodowy Stary Teatr, Teatr KTO, Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, Akademia Sztuk Pięknych, Cracow Art Week / Krakers, KBF, CSW Wiewiórka, Fundacja Migawka i środowisko osób posługujących się językiem migowym.

Akcja ma charakter non profit.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie powstaje artystyczne wirtualne archiwum stanu izolacji - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto